• BIST 96.121
  • Altın 241,448
  • Dolar 6,2331
  • Euro 7,3231
  • Trabzon 22 °C

BURAK YILMAZ

Sedat TUNALI

Seçim kargaşası bitti, gelelim asıl mevzumuza;
Trabzonspor'a gelmesi söz konusu olduğu andan itibaren etik nedenlerle transferine karşı çıktığım Burak Yılmaz'ın geçen zaman içinde hem kişisel hem de oyunculuk yeteneklerindeki gelişimi, beni bile pes ettirdi ve Burak Yılmaz'a yönelik eleştirilerim övgüye dönüştü. Zira BY artık hakemi kandırmak için kendini yerlere atmıyor, eliyle gol atıp sevinmiyor ve skora direkt katkı yapan bir bitiriciye dönüşüyordu. Halen, emek hırsızlığı tescilli şikeci Aziz Y ve çetesinin marifetiyle Fenerbahçe müzesinde gurbet çilesine devam eden 2011 kupasının alınmasında verdiği katkı BY'ye bir ömür saygı duymamıza yeter(di)
***
Burak 2011 şampiyonluğu sonrası Galatasaray'a gitti, orada da şampiyonluk yaşadıktan sonra ÇİN'e transfer oldu. Çin günlerine dair çok sağlıklı bilgimiz yok, ama orada da gollerine devam ettiğini biliyoruz.
***
Sonra Trabzonspor tarihinin İHO ile birlikte en başarısız iki başkanından biri, bence açık ara birincisi Muharrem Usta marifetiyle geçen sezonun başında Trabzonspor'a geri döndü. Usta ve ekibi ÇİN kulübüne ödenmesi gereken paranın tek kuruşunu bile ödemeden, Burak Yılmaz'a TS tarihinin en büyük parasını verdi, yaklaşık 4 milyon avro. Tüm takımlar içinde Burak'tan daha fazla para kazanan ya 2 ya da 3 kişi daha var, onlar da sistemin cici çocuklarında oynayan oyuncular, hani gelirleri Trabzonspor'u neredeyse 10 katlayan takımlar. Bunca para saçımına rağmen takım ligi 5. sırada bitirirken bile epey zorlandı. Yani kulübü batıran harcamaların karşılığı lig 5.liği oldu.
***
Takım 5. olurken BY ise kendi başarılı istatistiğine devam etti. Bu istatistik uğruna "takım" olunamadığı iddiaları kanıt gerektirmeyecek saha performanslarıyla herkesin gözüne girdi desek abartır mıyız bilmem.
***
İstanbul medyasında 3 hacimliden birine tutunamayınca Trabzonspor muhabirliğiyle oligarşi medyasında kendine yer bulan bir gazeteciye "özel" bir röportaj verdi BY. O röportaj üzerinden de Trabzonspor yönetimine "ayar ve akıl" bağışladı
***
Trabzonspor'un maaşlı işçisi, M. Usta döneminde atmış olduğu ballı börekli ve akıl dışı sözleşmeden doğan hakkını korumak için, işi bir adım öteye taşıyor ve taraftarı da arkasına alarak Ağaoğlu yönetimine gözdağı veriyor.
***
Takım içinde neler oluyor tam olarak bilmemizin olanağı yok. Kişisel olarak çok sevdiğim çok da iyi bir kaleci olduğuna inandığım Onur Recep Kıvrak formasını saha kenarına bırakıp gittiği anda kulüple ilişkisini kesemeyen irade TS'nin en büyük kamburudur. Burak Yılmaz'ın yaptığının da ondan bir farkı yoktur. Burak sözleşmeden doğan haklarını istemekte yasal olarak sonuna kadar haklıdır, ama meşruiyet zeminini kaybetmiştir ve M.Usta ile birlikte hareket ediyor duygusu da herkesin ortak duygusu olarak var olan BY sempatisini hızla aşağı çekmektedir.

Trabzonspor ne bir İstanbul ayrıcalıklısı ne de anadolu garibidir. Ahmet Ağaoğlu hangi kulübün başkanı olduğunu unutmadan bu kanserli bölgeye neşteri vurmak zorundadır

Hiç vakit kaybetmeden...

Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.