• BIST 96.861
 • Altın 238,344
 • Dolar 5,8057
 • Euro 6,5299
 • Trabzon 7 °C

‘BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI PROFESYONEL OLMALIDIR’

Prof.Dr. Atakan AKSOY

KTÜ İNŞAAT MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ ÖĞRETİM ÜYESİ PROF. DR. ATAKAN AKSOY:

‘BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI PROFESYONEL OLMALIDIR’

“GELİNEN NOKTADA; BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANLARI, İLERİ BELEDİYECİLİK UYGULAMALARI AYRINTISINI BİLMELİ”

“TRABZON, KALKINMASIYLA, BEŞ YILDA ÇOK CİDDİ FARKEDİLEN, ON YILDA ÜST DÜZEYDE KALKINMIŞ BİR BÜYÜKŞEHİR DURUMUNA GELEBİLİR, GELMELİDİR. TRABZON’UN TARİHİ MİSYONU BUNU GEREKTİRMEKTE”

KTÜ Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Ulaştırma Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Atakan Aksoy, Ülkemizin geldiği noktada, konjonktürel olarak, profesyonel mühendislik yaklaşımının bir sonucu olarak, ekonomik gelişme ve kalkınma konuları bakımından, üst performans durumunun elde edilebilmesi için, Büyükşehir Belediye Başkanlarının ileri belediyecilik uygulamalarını bizzat bilmeleri gerektiğini belirtti. 
Aksoy, “Bu yaklaşımlarla yönetilen bir Trabzon Büyükşehir Belediyesi’nin çalışmaları ile, Trabzon 10 yılda Türkiye’nin en örnek kalkınmış kentlerinden birisi olur. Bunun için, sözü edilen çalışmalar ve misyon gerçekleştirilmelidir. Vatandaşa gerçek dokunuş ancak bu şekilde olacaktır” dedi.

KISA VADEDE, ASFALT GERİYE DÖNÜŞÜMDEN, YILDA 15-20 MİLYON TL KAZANÇ ELDE ETMEK MÜMKÜN

Şu anda Trabzon Büyükşehir Belediyesi yılda yaklaşık 15000 ton asfalt kazımaktadır. Bu kazınan asfalt kaplamanın, %15 civarında tekrar kaplamada kullanılması durumunda yıllık 3-5 milyon TL kar elde edilmesi mümkündür. Gelişen dünyada, plent teknolojileri ile kazınan asfaltlar neredeyse %100 oranında kaplamalarda kullanılmak noktasında araştırılıyorlar. %70-%80 oranlarında kazınan asfaltlar tekrar aşınma tabakalarında kullanılıyorlar. Sadece asfalt kaplamanın geriye dönüşüm konusundan yılda doğru yaklaşımlarla, başlangıçta, yılda 20 milyon TL kar edilmesi son derece mümkündür. Bu iş, bir Ar-ge konusudur ve hızlıca bu konuya odaklanılmalıdır. 

resim1.jpg

KATKI UYGULAMALARI GÜNCEL-BAZI DURUMLARDA NEREDEYSE BİR ZORUNLULUK AMA BU İŞ PROFESYONEL ARGE GEREKTİRMEKTE-BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI PROFESYONEL OLMALI

Malzeme üretim teknolojileri gelişmektedir. Bu teknolojiler bir yandan yeni malzemeler üretirken bir yandan da bir handikap olarak bazı maddelerin performansını olumsuz olarak etkilemektedir. Örneğin, asfalt malzemelerin, rafineri teknolojilerinin gelişmesi ile birlikte, ham petrolden daha çok ürün alınmasının önü açılmış çeşitli durumlarda bağlayıcı asfalt malzemenin yapıştırma gücü olumsuz etkilenmektedir. Ayrıca, artan trafik yükleri, yük taşımacılığının Ülkemizde büyük oranda karayolları üzerinden yapılıyor oluşu, Trabzon için konuşmak gerekirse “Güney Çevre Yolunun” yapılamamış olması nedenleriyle, mevcut yolların çok daha büyük gerilmelere maruz kalması, katkı uygulamalarını neredeyse bir zorunluluk haline getirmektedir. Bu noktada; nerede hangi katkıların kullanılacağı, hangi tür katkıların ne oranda kullanılacağı, bu katkıların hangi yöntemlerle katılması gerektiği, çoklu katkı seçenekleri, katkılı karışımların laboratuvar ve arazi performanslarının hangi testlerle inceleneceği, uzun dönemli performans konuları; ileri Ar-ge konularıdır. Yapılması zorunlu olan Ar-ge konulardır. Bu konuları da kanımca, bulunulan noktada, koşullarda, Büyükşehir Belediye Başkanları’nın bilmesi gerekmektedir. Koşullar çok değişkendir. Kritik kararların verilmesi uzmanlık işidir. Profesyonel danışmanlık konusu, esas itibarla, büyük fayda üretecektir ve Büyükşehir Belediye Başkanları’nın profesyonel danışman özelliğinde olması, uluslararası olması, iyi araştırmacı özelliğinde olması hızlı kalkınmanın ana anahtarlarından birisidir. Bu rekabet konuları, başarım örnekleri, Türkiye’deki Büyükşehir Belediyeleri’ne ve diğer Belediye Kurumlarına büyük bir ışık tutacaktır.

resim2.jpg
HALKA DOKUNMA; ŞEHRİ YENİLİKÇİ UYGULAMALAR İLE DONATMAK- KATMA DEĞER OLUŞTURAN KURUM YAPMAK-RANTI OLUŞTURMAK-RANTI OBJEKTİF DAĞITMAKTIR
İleri belediyecilik uygulamaları arasında, çöpün değerlendirilmesi, özellikle plastiklerin türlerine ayrılarak peyzaj uygulamalarında beton üretiminde kullanılması, kaplamalarda gürültü seviyesini azaltmak anlamında kullanılması, betonların tokluk özelliklerinin iyileştirilmesinde kullanılması sayılabilir. Peyzaj bakımından üstün malzemelerin üretilebilmesi bir diğer konudur. İleri belediyecilik uygulamaları arasında en önde gelen diğer bir konu da Avrupa Birliği hibeleridir. Arıtma tesisleri, biyorafineriler gibi konular bakımından ileri belediyecilik uygulamalarına önemli oranda hibeler verilmektedir. Emülsiyon teknolojilerinin kullanılması diğer bir konudur. Emülsiyon teknolojileri ile, yapılacak küçük bir yatırımla, Trabzon’da yılda 9 ay asfalt çalışması rahatlıkla yapılabilecektir. Trabzon iklimsel özellikleri ve bitüm emülsiyonlarının üstünlükleri bu konuyu mümkün kılacaktır. Güney Çevre Ekspres Yolu da Trabzon için geçki koşulları ve gerçekleri bakımından esas itibarla ileri bir belediyecilik anlayışının bütün öğeleri ile örtüşmektedir. 

resim3.jpg


BÜYÜKŞEHİR BELEDİYELERİ BİRBİRLERİYLE YENİLİKÇİLİK UYGULAMALARI BAKIMINDAN BİR REKABET HALİNDE OLMALIDIR, BU REKABET TÜRKİYE’NİN HIZLI KALKINMASINDA İTİCİ GÜÇ ROLÜ OYNAYACAKTIR-ARGE’SİZ VE İLERİ TEKNOLOJİSİZ BİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ DÜŞÜNÜLEMEZ
İller büyükşehir yapılmaktadır, yapılmıştır. Trabzon’da bu Büyükşehir Belediyeleri’nden birisidir. Büyükşehir Belediyeleri’nin yasasından kaynaklanan büyük yetkileri ve yatırım yapma imkanları bulunmaktadır. Burada sözü edilen ve daha sonrasında yeni fikirlerle birlikte oraya konulacak başka proje konuları da olacaktır. Bu yenilikçi uygulamaları yapan belediyeler büyük oranda karlılık ve kazanç elde edeceklerdir. Yeni yatırımları yapmada büyük avantajlar elde edeceklerdir. Hızlı kalkınma bakımından sinerjik durumlar oluşacaktır. Büyükşehir Belediyeleri’nin bu çalışmaları, güçlenmeleri bir yandan Ülkemizin kalkınmasına son derece pozitif etki yaparken bir yandan da birbirleri ile olan uygulamalar bakımından olan rekabet durumu da ayrıca özlenen ve istenen bir durumdur. Unutulmamalıdır ki, Türkiye’nin ekonomik sorunlarını aşabilmesinde, hızlı kalkınma ve muasır medeniyet seviyesine ulaşabilmesindeki en önemli Kamu Kurumları, Belediyeler ve Belediyelerin Üniversite etkileşimleri olacaktır. Belediyeler Ar-ge anlayışıyla yönetilmelidir. 

 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.