• BIST 91.589
 • Altın 214,044
 • Dolar 5,3345
 • Euro 6,0837
 • Trabzon 13 °C

BÜYÜKŞEHİR NEYİ BEKLİYOR?

BÜYÜKŞEHİR NEYİ BEKLİYOR?
KTÜ öğretim üyesi Prof.Dr. Atakan Aksoy, ana ulaşım planı yapılmamasına dikkat çekti…


KUZEY EKSPRES YAZARI PROF. DR. ATAKAN AKSOY:

KENT İÇİ ULAŞIM PLANI TRABZON İÇİN BİR ZORUNLULUK

Trabzon İli, son zamanlarda, ulaşım olanakları bakımından önemli yatırımlar alan bir bölge konumundadır. Trabzon Zigana uzun tünelinin inşa ediliyor olması, hafif raylı sistemin gündeme alınması, Kanuni Bulvarı inşaatları, Güney çevre karayolunu yakın gündeminde tutması nedenleriyle ulaşım ana planının yapılması noktasında bir zorunluluk doğmuştur. Bir
yandan Bölge illeri çevre yolu inşaatları sürmektedir. Trabzon Rize etkileşiminde trafik kapasitesini artıran önemli gelişmeler yaşanmaktadır. Trabzon Yatırım Adası konusu, Rize’nin art bölgeleri ile çekim ilişkisinin güçlenmesi vb nedenlerle Trabzon kenti kent içi ulaşım ana planını devreye almalıdır ve projeksiyonlarının ana ekseni yapmalıdır. Bu plan hazırlığı bakımından, Manisa, Gaziantep, Erzurum, Kayseri, Tekirdağ, İzmir, Eskişehir, Diyarbakır gibi iller ulaşım ana planlarını yapmış olup, Rize İli’de bu plan çalışmasını sürdürmektedir.

    •    GÜNEY ÇEVRE EKSPRES KARAYOLU PROJESİ, KENT İÇİ ULAŞIM PLANININ PARÇASI OLMALI
    •    DOĞU KARADENİZ BÖLGESİNİN BÜTÜNSEL GELİŞİMİ BÖLGEYİ ADETA TEK BİR İL KONUMUNA GETİRDİ
    •    ÖZELLİKLE RİZE BAĞLANTISINDAKİ VE BÖLGESİNDEKİ HIZLI GELİŞME, TRABZON KENT İÇİ ANA ULAŞIM PLANINI ARTIK BİR ZORUNLULUK NOKTASINA TAŞIDI
    •    UZUN TÜNEL İNŞAATLARI, ÇEVRE YOLU İNŞAATLARI, YOL YENİLEME ÇALIŞMALARI, YATIRIM ADASI, LİMAN GÜÇLENMELERİ, DİNAMİK FAKTÖRLERİN HIZLI GELİŞİMİ TRABZON ANA ULAŞIM KENT PLANINI ZORUNLU KILIYOR
    •    5216 SAYILI BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE KANUNU “ULAŞIM ANA PLANI YAPILMASI” YETKİSİNİ VERMEKTEDİR

BÜYÜKŞEHİR KANUNU 5216 BU YETKİYİ VERMEKTEDİR
5216 Sayılı Büyükşehir Belediye Kanunu; Madde 7-f bendinde; (Büyükşehir, ilçe ve ilk kademe belediyelerinin görev ve sorumlulukları MADDE 7.- Büyükşehir belediyesinin görev, yetki ve sorumlulukları şunlardır: f) Büyükşehir ulaşım ana plânını yapmak veya yaptırmak ve uygulamak; ulaşım ve toplu taşıma hizmetlerini plânlamak ve koordinasyonu sağlamak; ………..) ulaşım ana planının yapılması gerektiğini belirtmektedir.

Trabzon, son yıllarda, önemli ulaşım yatırımlarını alan bir İl konumundadır. Bir taraftan Kanuni Bulvarı İnşaatı sürdürülmektedir. Trabzon ili’nin Doğu Anadolu bağlantısı, Zigana Uzun Tüneli, güzergah yenileme çalışmaları, yol iyileştirme çalışmaları ile güçlendirilmektedir.

Hızlı nüfus artışı, iş olanaklarının genişlemesi, insanların aynı zamanda hem kentte hem de kırsalda yaşama istekleri, yol akslarının güçlenmesi, araç sahipliğinin artması, turizm konusu gibi bakımlardan Trabzon hergeçen gün trafik problemini daha yoğun bir şekilde yaşamaya başlamıştır.

Hafif raylı sistem konusu Trabzon gündemine alınmış durumdadır. Trabzon’un önünde duran yakın plan konulardan birisi de Trabzon Güney çevre Ekspres karayolu inşaatı projeksiyonudur. Yakın zamanda, Erzincan-Trabzon demiryolunun gerçekleştirilmesine yönelik adımların atıldığı dikkati çekmiştir.

Trabzon ili’nin kendi bünyesindeki ulaşım olanaklarının genişlemesi, ulaşım dinamik faktörlerinin büyümesi konusuna ek olarak, Bölgede de önemli ulaşım hamleleri söz konusudur. Bu Bölge İllerindeki ulaşım olanaklarındaki gelişmelerin de Trabzon İlini ulaşım hacmi bakımından yoğun bir şekilde etkilediği ve etkileyeceği görülmektedir.

Trafik-ulaşım karmaşıklığının genişlemesi, mobilitenin artması sonucunda, Trabzon Ulaşım Ana Planının hazırlanması gereken önemli bir eşikte bulunulmaktadır. Esas itibarla, raylı sistem çalışmaalrı, toplu taşıma rehabilitasyonu, terminal noktaları tespiti, bisiklet ve yaya trafiğinin düzenlenmesi, toplu taşımanın kolaylaştırılması aşamaları ulaşım ana planı bağlamında ele alınmalıdır.

KISA-ORTA-UZUN DÖNEM PROJEKSİYONLAR ORTAYA KONULMALI
Kentin büyüme stratejileri, imar planları, ölçeksel kararlar; ulaşım, çevre, enerji konularını ve sürdürülebilirlik yaklaşımlarını ele alan yaklaşımlar Trabzon Ana Ulaşım Planı gerçekleştirilmelidir. Toplu taşım ve ara toplu taşıma bağlantıları birlikte ele alınmalıdır. Ulaşım türlerinin birbirlerini tamamlayacak şekilde ele alınmaları, bütünsel anlayışın gözetilmesi, birbirleri ile önemli bir rekabetin oluşmasına olanak verilmemesi gerekmektedir. Yolcu aktarma olanaklarının araştırılması gerekmektedir.

Trabzon yakın ve orta vade bakımından bile ulaşım ana planının yapılmasını gerektiren bir zorunluluk içerisinde bulunmaktadır. Güney çevre karayolunun ve Trabzon Erzincan demiryolu inşaatlarının da yakın planda değerlendirilmesiyle birlikte, bu zorunluluk çok daha güçlenmektedir. Kentin sağlıklı bir şekilde gelişmesi noktasında, ulaşım ana planı kararlarının uygulamaya alınması, hedef süre yaklaşımıyla, yolculuk talep analizinin yönetilmesi ve toplu taşımanın öne çıkarılması ile kritik bir konudur.

ANA PLAN KAPSAMI KONU BAŞLIKLARI
Ulaşım ana planının hazırlanması için, mevcut bilgilerin derlenmesi ve değerlendirilmesi gerekmektedir. Yolculuk talep tahmininin belirlenmesi amacıyla; hedef yılı öngörüleri ile birlikte, yolculuk atamaları, türel ayrım, dağıtım, yaratım ve çekim konuları incelenmelidir. Bu verilerle Trabzon Ulaşım modeli oluşturulmalıdır. Mevcut sorunlar ve gelecekteki oluşacak gelişme sorunları ile birlikte, yeterlilik yetersizlik analizleri gerçekleştirilmelidir. Alternatif ulaşım ağı ve türsel planlamalar incelenmeli ve önerilmelidir. İşletme giderleri, yatırım giderleri, bakım giderleri, ekonomik ve sürdürülebilirlik yaklaşımları ele alınmalıdır. Toplu taşım sistemi noktasında kısa ve orta uzun vadeli yaklaşımlar, otopark sistemleri, yaya ulaşımı, bisiklet ulaşım sistemi, idari yapılanma konuları irdelenmelidir. Kablolu taşım sistemleri, raylı sistem çalışmaları ulaşım ana planının konulardır. Çevre Belediyelerin taşım sistemleri ile entegrasyon dikkate alınmalıdır. Ulaşım ana planları, şehrin ölçeksel yaklaşımları ile birlikte hazırlanmalı ve programlanması, modellenmesi gerekmektedir.

 

 • Yorumlar 2
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Diğer Haberler
 • URFA’NIN ETRAFI DA DUMANLI İÇİ DE!19 Aralık 2018 Çarşamba 08:18
 • REKABET19 Aralık 2018 Çarşamba 08:10
 • Tır şoförü yanarak hayatını kaybetti.18 Aralık 2018 Salı 10:51
 • Kazada 1 Ölü, 2 Yaralı18 Aralık 2018 Salı 10:20
 • Hamsi Stoklarını Araştırılacak18 Aralık 2018 Salı 10:15
 • TRABZON TÜRKİYE BİRİNCİSİ18 Aralık 2018 Salı 10:11
 • 1985 Model Minibüs Havada18 Aralık 2018 Salı 10:08
 • ŞAMPİYON OLMAK İSTİYORSA18 Aralık 2018 Salı 09:40
 • FIRTINA ESTİ, KARTAL UÇTU !18 Aralık 2018 Salı 09:22
 • Maçka'nın Yedi Veren Gülleri18 Aralık 2018 Salı 09:17
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.