• BIST 97.609
 • Altın 219,034
 • Dolar 5,5649
 • Euro 6,3967
 • Trabzon 22 °C

Çaykara-Dernekpazarı gücüne güç kattı!

Çaykara-Dernekpazarı gücüne güç kattı!
Eğitime, sosyal yaşama katkılarıyla şehrin en önemli derneklerinin başında gelen Çaykara-Dernekpazarı Kültür ve Dayanışma Derneği’nin dünü ve bugününü uzun yıllar başkanlığını yapan Hasan Güven anlattı.

DERNEĞİN KURULUŞU

-Derneğin Kuruluşu ile ilgili bilgi verir misiniz?

“Derneğimiz 1989 yılında Trabzon’daki Çaykara ve Dernekpazarılı  hemşehrilerimizin bir araya gelmesi ile kurulmuştur. Önce İskenderpaşa mahallesi İskele Caddesi Otel Usta karşısındaki yer lokal olarak alındı. O dönemdeki derneğimizin başkanı Mehmet Yavuz beydi. Yönetim kurulu odası oyunsuz salon ve oyunlu salonlardan oluşan dernek lokalimiz iki ayrı daire her biri 129 metrekaredir. Bugünkü rayiç değeri ise 400-500 bin bin TL’dir. İki yer arasındaki boşluk kapatılarak lokale ilave edilmiş, lokal alanı filen 300 metrekare üzerine çıkartılmıştır.”

HEDEF EĞİTİME KATKI

-Siz ne zaman başkan oldunuz. Başkanlığınız süresince neler yaptınız?

“1994 yılında başkan oldum. Öncelikle hedefimiz eğitime katkı yapmaktı. Bu amaçla Değirmendere otogar karşısında Büyük sanayi sitesinin girişindeki belediyeye ait iş merkezinin 5. kattan sonraki 7 katının İRTİFAK hakkını satın aldık. Taban alanı 725 metrekare olan yere 7 kat Erkek öğrenci yurdu yapmak için çalışma başlattık. Kaba inşaatını Trabzon’daki Çaykara ve Dernekpazarlı hemşehrilerimizin yardımlarıyla yaptık. Daha sonra her odaya isim verilmek suretiyle o günün şartlarında 3 bin TL (şimdiki değeri yaklaşık 10 bin TL) almak suretiyle odalara isim vererek 7 katlı 126 odalı 250 öğrenci kapasiteli 5 bin 897 metrekare toplam alanı olan erkek öğrenci yurdunu 2003 yılında hizmete açtık. Daha sonra yurdun altındaki bir katı makine mühendisleri odasından 2014 yılında 240 bin TL’ye satın alarak içine de 480 bin TL harcama yaparak öğrenci kapasitesini 300’e çıkardık. 150 odalı yurdumuzun tahmini rayiç bedeli 5.7 milyon TL’dir.”

ERKEK YURDUNU KİRALADIK

“2016 yılı ortasında Çaykaralı bir işadamı hemşehrimiz erkek öğrenci yurdunu kiralamak için yazılı teklifte bulunarak yönetim kuruluna sundu. Bizde yönetim kurulu olarak kiralamayı şeffaf bir şekilde ihaleye çıkardık. İhaleye 3 teklif oldu. En yüksek teklif veren 2 firmayı yönetim kurulu huzurunda son tekliflerini aldık. En yüksek teklifi Trabzon’da başka öğrenci yurt işletmesi bulunan bir hemşehrimize yıllık 376 bin TL bedelle kiraladık. Yurdun açık olduğu 10 ayda ödenmek üzere 1 Eylül 2016 tarihinde başlamak üzere senetler alarak, sözleşme yaparak devrettik. Sözleşmenin en önemli maddeleri; yurdun isminin Çaykara Dernekpazarı Erkek Öğrenci Yurdu olarak kalması, yurtta kalan Çaykara -Dernekpazarlı öğrencilerin aynı oranda indirimden faydalanması ve yurt içindeki yatak çarşaf vb. mefruşatın yenilenmesi şartlarıdır. Dernek yönetimi olarak da kalorifer kazanın değişimi ve çatının onarımı üstlenilmiştir. Çaykaralı-Dernekpazarılı 46 öğrencimizin aylık 100 TL olmak üzere kiradan mahsup edilince kira gelirimiz aylık 33 bin TL olarak gerçekleşmektedir.”

HATİCE SULTAN KIZ YURDU

“Dernekpazarılı Dursun Ali Kurt hemşehrimiz  ‘Arsa aldığınız taktirde size bir kız yurdu yaparım’ deyince bizde Bostancı mezarlığı yolu üzerinde 2 bin 185 metrekare bir arsa alarak Dursun Ali Beye teslim ettik. Dursun Ali beyde kısa bir süre içerisinde 5 katlı 93 odalı (Odalar ikişer kişilik), 190 öğrenci kapasiteli yurdu yaparak ismini ‘Hatice Sultan Kız Yurdu’ vermek şartıyla bizlere teslim etti. Bugünkü rakamlarla 3 milyon 500 bin TL harcama yapıldı. Bizde Yönetim Kurulu Kararıyla Dursun Ali Kurt beyi Derneğimiz Onursal başkanı olarak onure ettik. Arsasının alımı ve diğer bir kısım harcamaları derneğimiz gelirleri ile yapıldı. Ayrıca yurdun ihtiyacı olan dolap, baza ve yatak vb. mefruşatı o dönemde Kayseri valisi olan Çaykaralı hemşehrimiz Mevlut Bilici beyin yardımlarıyla temin edildi. Kız yurdumuzun bugünkü rayiç bedeli 4-4.5 milyon TL’dir.”

2010’DAN BERİ FAALİYETTE

“Kız yurdunda 45 Çaykaralı ve Dernekpazarlı öğrenci kalmaktadır. Aylık 200 TL’den 9 bin TL ve diğer illerden gelen ve kalmakta olan 79 öğrenci aylık 350 TL’den 27 bin 600 TL olmak üzere toplam aylık 36 bin 600 TL brüt geliri mevcuttur. Ayrıca yurdu yapan Dursun Ali Kurt beyin kontenjanından 3 öğrenci ücretsiz yurtta kalmaktadır. Bu gelirlerden 5 personelin maaş giderleri yakıt, su elektrik vb. giderler karşılanmaktadır. Ayrıca yurda ait 2009 model 17+1 minibüs ile öğrenciler okullarına taşınmaktadır. 2010 yılından itibaren yurt faaliyette olup her yıl ortalama 40-45 Çaykara-Dernekpazarlı öğrenciye hizmet vermiştir: 2016 yılında da 50 bin TL civarında bir harcama yapılarak yurda doğalgaz bağlanmıştır.”

DAHA MODERN LOKAL

-2016 yılında İskenderpaşa mahallesinde satın alınan arsa ve Proje ile ilgili bilgi verir misiniz?

“Derneğimizin kullandığı lokallerin yetersiz olduğu görülünce daha modern bir lokal yapmak ihtiyacı doğdu. Bunun için üyelerimizin yoğun yaşadığı Meydan civarında İskenderpaşa mahallesinde Hamamizade salonuna yakın kilisenin arkasındaki 28 nolu parsel 5.10.2015 tarihinde 625 bin TL bedelle satın alındı. Arsanın taban alanı 199,43 metrekare olup üzerine taban alanı 178 metrekare bodrum, 178 metrekare galeri katlı dükkan; toplamı 476-m2, 120-m2 kahvehane, 124-m2 lokal, 124-m2-cemiyet yeri ve 101–m2 yemekhaneden oluşan 4 katlı projenin toplam inşaat alanı 944-m2 dir. Bu proje için 17.1.2017 tarihinde Ortahisar belediyesinden onay alındı, 27.1.2017 tarihinde de Tabiat Varlıkları Koruma Kurulundan izin alındı. Böylelikle Projenin resmi işlemleri tamamlanmış oldu. Otopark parası 146 bin TL tahakkuk etmişti. Bulduğumuz bir formülle 80 bin TL düşürülerek 66 bin TL otopark bedeli ve ruhsat harçları ödenmesi halinde inşaatına hemen başlanılacak duruma getirilmiştir. Bu arsayla ilgili Kuveyt Türk ve Albaraka Türk’ten kredi kullanılmıştır.”

DERNEĞİN BORCU VAR MI?

-Derneğin ne kadar borcu bulunmaktadır?

“Ayrılan 3 personelin tazminatı vergi SGK, emlak vergisi, Kuveyt Türk ve Al Baraka’ya birer aylıktan eksik ödemeler vb. olmak üzere toplam 173 bin 148 TL olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca Kuveyt Türk ve Albaraka ileriye dönük taksit ve ödeme miktarları sağlamıştır.  Kuveyt Türk’e 153 bin 346-TL, Albaraka Türk’e 35 bin 541 TL olmak üzere toplam 188 bin 887 TL ödenmiştir. Yani arsa alınmamış olsaydı bu belirtilen borç kadar miktar arsaya ödenmiş olduğundan hiç borç olmayacaktı. Ayrıca Erkek ve Kız öğrenci yurdundan alınan kira geliri ve KDV miktarı yüksek olacağından bu rakamları bankadan kullanılan kredinin faizinden düşüleceğinden böylelikle daha az vergi ödenmiş olacaktır.”

GELİRLER HEMŞEHRİLERDEN

“Yurt gelirleri tamamen hayırsever iş adamlarımızdan ve hemşerilerimizden alınmıştır. Bir başka resmi kurumdan geliri de yoktur. Örneğin Trabzonspor’a lig tv’den önemli bir miktarda para gönderilir. Belediyelere İller Bankasından ve Maliye Bakanlığından paralar gelir. Derneğimizin buna benzer bir geliri yoktur. Ancak gelinen noktada 10 milyon TL’nin üzerinde mal varlığı bulunan aylık gelirleri üye aidatlarından (yıllık 25TL= 10 bin 950 TL), ayrıca lokal aylık kirası (yıllık 19 bin 250 TL), erkek öğrenci yurdu (aylık 37 bin 600 TL), kız öğrenci yurdu (brüt 36 bin 650 TL), toplamda her ay net 40 bin TL’nin üzerinde  geliri vardır. Erkek öğrenci yurduna 13 bin TL emlak vergisi, kız öğrenci yurduna 9 bin TL emlak vergisi, lokal ve arsaya 2 bin TL’nin üzerinde olmak üzere toplamda 24 bin TL’nin üzerinde yıllık emlak vergisi ödeyen bir duruma getirilmiştir. Ödenen emlak vergisi Boztepe ve Çukurçayır’daki 100 dairelik bir sitenin ödediği emlak vergisinden fazladır. Bu yardımları yapan herkese teşekkür ederiz, onlara minnettarız.”

MADDİ VE MANEVİ DESTEK

-Yönetim Kurulu Üyelerinin Derneğe hangi katkıları olmuştur?

“Ben kendi adıma ve oğlum adına 2 adet oda yaptırdım. Prof.Dr. Ahmet Yıldız, ve Türkay Gümüş birer, Osman Abanoz 2 ve Cevat Şahin dayısı, akrabaları, Taşkıran mahallesinden ve arkadaşlarından katkıyla toplam 20’nin üzerinde oda yapılmasına öncülük etmiştir. Prof. Dr. Hasan Dinç, Dr. Yusuf Aşık, Hamdi Doğan birer oda yaptırmıştır. Orhan Genç Köknar Derneği adına bir oda yapılmasına öncülük etmiştir. Hüseyin Akyüz 2 oda yaptırmıştır. İbrahim Yüce ve Aydın Kofoğlu belediye başkanlıkları döneminde çakıl-araç benzeri yardımlar yapmıştır. Mustafa Baltacıoğlu Hollanda’dan 17 bin Gulden yardım almıştır. Dr. Hasan Tahsin Sanisoğlu, Mustafa Yanmış, İbrahim Baturoğlu, Yüksel Şimşek, Ferhat Yıldız, İrfan Coşkun, Ali Aktürk, Ahmet Karabıyık, Yaşar Çatal, Ahmet Korkmaz, Dr. Numan Gül oda yaptırmışlardır. Dr. Aydın Aydın, Prof.Dr. Yakup Aslan, Dr. Mehmet Tüysüz, Prof.Dr.Yusuf Gedik, Anoso İnşaat, Yusuf Öztürk, Mustafa Kaya, Halil Yaroğlu nakit yardımlarda bulunmuşlardır. Unuttuğumuz isimler de olabilir.”

CEVAHİR’İN DESTEKLERİ

-Yardımları ne şekilde topladınız?

“Erkek öğrenci yurdunu projelendirdikten sonra donemin Dernekpazarı Belediye Başkanı İbrahim Yüce, dönemin Çaykara Belediye Başkanı Aydın Kofoğlu ve o dönemde Trabzon Belediye Başkan yardımcısı olan Osman Abanoz ile 4 kez İstanbul’a gittik. Önce rahmetli İbrahim Cevahir’in yanına gittik. Onun aramaları ile oradaki işadamı hemşerilerimize ulaştık. İbrahim beyi bu vesile ile rahmetle anıyoruz.  İstanbul’da bizimle birlikte Reşat ve Şaban Cevahir beyler, Ali Erdoğan, Kemal Yerebakan bizimle birlikte hareket ettiler. İstanbul haricinde bir kez Çorlu’ya, bir kez Bursa’ya, bir kez de Samsun’a gitmek suretiyle yardımlar topladık. İstanbul’da özellikle Çaykaralı olmayan Saffet Ulusoy beyin yaptırdığı 5 oda, Çetin Nuhoğlu beyin yaptırdığı 3 oda bize ayrıca şevk vermiştir. Derneğimiz kurulurken kurucu başkan ve kurucuların lokalin alımında o dönemde önemli sayılabilecek rakamlarda yardım ettikleri için onlara da teşekkür ederiz. Yurtların yapımında dönemin belediye başkanı Asım Aykan, Meclis üyeleri rahmetli Hanefi Saran ve Mustafa Yanmış’ın önemli katkıları olmuştur. Ayrıca daha sonraki belediye başkanı Volkan Canalioğlu bizlere yardımcı olmuşlardır. Hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyoruz.”

SOSYAL FAALİYETLER

-Başkanlığınız döneminde hangi sosyal faaliyetlerde bulundunuz. Yapmak isteyip yapamadıklarınız var mı?

“Birkaç kez Çaykara ve Dernekpazarı’nın kurtuluş günlerinde geceler tertipledik. Yoğun katılım sağladık. Kız öğrenci yurdunu yapan hemşerimize, Çaykara’da yurt yapan bir hemşerimize Uzungöl’de turizm yatırımı yapan diğer bir hemşerimize plaket vermek suretiyle onure etmeye çalıştık. Kızılay’a kan bağışı kampanyası düzenledik. Uzungöl’de oteli yanan bir hemşerimiz için bayanlar öncülüğünde kermes düzenledik, gelirini teslim ettik. Van depremi sonrası Trabzon’a dönen 5 hemşehrimize destek olduk. Çaykaraspor’a bir miktar maddi yardım yaptık. Bu yardımları yaparken dernek bütçesinden harcama yapmadık. Yönetim Kurulu üyelerimizin kendi katkıları ve dışarıdan temin ettik.  Star-Kemençe yarışmasında Türkiye 2. olan bir hemşerimize yardımcı olduk. Trabzonspor ve Trabzon Ticaret Odası seçimlerinde Çaykara ve Dernekpazarlı hemşehrilerimizin yönetimlere seçilmesi için çalışmalarda bulunduk. Rahmetli olan Dr. Numan Gül’ün isminin Boztepe’de bir caddeye verilmesini teklif ederek caddeye isminin verilmesini sağladık. Yine rahmetli olan Mazhar Afacan, emekli müftü Raif Korkmaz ve İbrahim Cevahir isimlerinin Trabzon’da cadde , kavşak vb. yerlere verilmesi için yazılı girişimlerde bulunduk. Buna benzer şu anda aklıma gelmeyen bir çok faaliyetimizde olmuştur. Üye sayısı 400 civarında iken bugün itibariyle 1468 (vefat edenler dahil) ulaşmıştır.”

DESTEKLERİMİZ SÜRECEK

-Son olarak söylemek istediğiniz şeyler nelerdir?

“İstanbul’da olan derneğin yanı sıra bir vakıf kurulmasını çok arzu ettim ama gerçekleştiremedik. 2. yeni bir modern lokal yeri için çalışma başlattık, ancak bu da henüz gerçekleşmedi. Yeni aldığımız arsa üzerinde kompleks için ruhsat ve proje işlemleri tamamlandı, hatta yapımı ile ilgili beton tabyelerinin dökülmesi için bazı işadamlarımızdan sözler almıştım. Dernek gelirleri ve kendi imkanlarımla 2018 yılı içerisinde bu binayı bitirmeyi, alttaki 476 m2’lik dükkanı kiraya vermek suretiyle derneğimize ek gelir sağlamayı planlamıştık.  Bundan sonra bu faaliyetlerin daha güzellerinin yapılmasını umut ediyoruz. Güzel ve hayırlı işlere bizde yardımcı olmaya gayret ederiz. Yapılması halinde her türlü desteği veririz. Netice olarak 20 yıl içinde hemşehrilerimizin maddi-manevi destekleriyle çok güzel işlere imza attık.”

Etiketler:
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Dünya Kupası'nda Nevzat Aydın laneti23 Temmuz 2018 Pazartesi 12:44
 • #2TekerGezi ETİKETİYLE BAY C YOLLARDA22 Temmuz 2018 Pazar 14:55
 • 2008 den Ünal Karaman röportajı21 Temmuz 2018 Cumartesi 20:28
 • 50 YILDIR ÖRNEK; YAVUZ CAM02 Temmuz 2018 Pazartesi 13:20
 • Oya Çebi “CESARET BULAŞICIDIR”30 Haziran 2018 Cumartesi 11:50
 • SİGORTA CİNİ TRABZON’da DA FARK YARATACAK29 Haziran 2018 Cuma 14:03
 • "SİLAHIN KİME NE ZAMAN DÖNECEĞİ BELLİ OLMAZ"13 Haziran 2018 Çarşamba 13:17
 • YERLEŞİM DEDİĞİMİZ ŞEY ACISIZ OLMUYOR!’22 Mayıs 2018 Salı 12:17
 • “ADİL OLACAĞIZ ADALETİ SAĞLAYACAĞIZ”20 Mayıs 2018 Pazar 12:26
 • “TRABZONSPOR NEYSE TÜRKİYE DE ODUR”19 Mayıs 2018 Cumartesi 12:48
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.