• BIST 110.413
 • Altın 174,198
 • Dolar 4,0861
 • Euro 4,9815
 • Trabzon 16 °C

CHP delik deşik bir şemsiye partidir

CHP delik deşik bir şemsiye partidir
Turan Güneş ve arkadaşlarının desteği ile hileli bir kurultayda İsmet İnönü tasfiye edildi ve Bülent Ecevit CHP genel başkanı yapıldı.

Bu tarihten itibaren CHP bir şemsiye parti haline dönüştürüldü. Şemsiyenin altına sığınanlar arasında askeri cuntacı solcular, Türkiye'yi Batı siyasi ve askeri ittifak sisteminden koparmak isteyen üçüncü dünyacı sosyalistler ve TKP'liler dahil Türk Marksist ve Komünist hareketlerinin bir sürü fraksiyonu vardı. 1978 Ecevit hükumeti aleni bir şekilde Türkiye'yi Batı bloğundan koparıp Bağlantısızlar bloğuna geçirmeye yönelik bir politika izledi. Bu politikanın iki ünlü Mülkiyeli teknisyeni vardı. Gündüz Ökçün Dışişleri Bakanı, Bilsay Kuruç Devlet Planlama Teşkilatı Müsteşarı yapıldı. Bülent Ecevit bürokrasinin en üst noktalarına Behice Boran'dan izin alıp İşçi Partili Marksistleri getirdi. Emniyet Genel Müdürü yaptığı adamı görevden almak zorunda kaldı. Adam görevden alındığında "Türk Polisi'nin Devrimci mücadelesini durdurmaya kimsenin gücü yetmeyecektir" diye demeç verdi.
1977-1979 arasında CHP'de MKYK düzeyinde danışmanlık yaptım. Dilimin döndüğü kadar, ihtilalci sosyalist, anti-kapitalist anti-emperyalist retorik ve kadrolaşmanın sadece CHP iktidarını değil Türkiye'de parlamenter rejimi de yıkacağını anlatmaya çalıştım. Demokrasi İçin Toplumcu Düşün dergisinin yayını bu söylediklerimin kanıtı, belgesidir.
Kılıçdaroğlu hadisesi Bülent Ecevit hadisesinin devamıdır. CHP kısmen darbeci, kısmen ihtilalci Marksist bir söylem ve kadrolaşma ile ancak ve ancak AKP'nin değirmenine su taşır.
Marksist zihin gözlüğü ile dünyaya bakan biri asla ve asla çoğulcu bir toplumun parlamenter demokrasisinin siyasi partisi olamaz. Muhalefetin rejime sadık olması gerekir. "Loyal opposition" olması gerekir. Rejimi devirip değiştirmek için yapılacak siyaset ile rejimi sürdürürek değiştirmek için yapılacak siyaset iki farklı paradigmadır. Ya biri ya biri olur bin insanın zihin dünyası.
Maalesef söylemek zorundayım ki arkadaş çevremde beni çok seven eski öğrencilerimde bile bu şizoid ruh karışıklığı zaman zaman beni umutsuzluğa sevk etmektedir.
Ne kadar kızarsanız kızın bazı hakikatleri tespit etmemiz gerekiyor.
1. Kılıçdaroğlu ve kısa bir süre sonra onun atmak atmadıklarının da ayrılmak zorunda kaldığı ekibi CHP'nin başına paraşütle indirilmiştir.
2. AKP'ye bir Cumhurbaşkanı seçtirmemek için başlatılan gerilimde darbe yapma ya da en azından darbe tehditi yapma niyeti bal gibi CHP ile bazı askerlerin birlikte sürdürdükleri bir anayasa zemini dışına taşmış jakoben hadise oluşturmuştur. Kılıçdaroğlu Ergekoncuları parlamenter siyaset ile koruma misyonu verilerek getirilmiştir CHP'nin başına. Birçok askerci Ulusalcı bugün CHP'nin meclis gurubu ve parti yönetimindedir.
3. 17 ve 25 Aralık süreçlerinde ortaya çıkan kayıt dışı 600-700 milyon dolarlık paranın Erdoğan ve aile fertlerinin uhdesinde yakalanması rezalet bir durumdur. Bunun elbette ki yasal olarak hesabı sorulmak üzere Türkiye'nin tarih gündeminde kalacaktır. Ne var ki, bir cürm-ü meşhut komplosu ile Erdoğan yönetiminin devrilmek istemesi, ABD'nin kuklası, ajan provokatörü olan Gülen Cemaat örgütü aracılığıyla tezgahlanmak istenilen bir sivil darbed girişimiydi.
4. Türkiye'de çok uzun bir süreden beri, AKP hükumetlerinin iktidarlarının da ağır sorumluluk altında olduğu bir şekilde, seçmene asla açıklanmamış gizli stratejiler ile siyaset yapılmaktadır. Bu gizli stratejilerin tek aktör gurubu AKP liderliği değildir. Türkiye'deki bütün aktör gurupları, CHP, MHP ve HDP liderleri ve çevrelerindeki dar kadrolar da perde arkasında oynanan entrika oyunlarını manipüle etmeye kalkarken manipüle edilmiş kadrolardır. Herkes kuklacı olmaya çalışırken herkes kukla olmuştur.

Meselelerin doğru çözümünü belki hiç görmeden öleceğiz. Öleceksiniz. Bu kaderi değiştirmek için önce doğru düşünmekten korkmamanız gerekiyor. Aykırı düşmekten korkmayın. Aykırı düşün. Tek hakeminiz aklınız ve vicdanınız olsun. Dikkat edin olayları tespit ediyor musunuz olgusal gerçekliğe sadık kalarak? Bu bir. Ve gerçekten iyi siyasal düzen kimsenin kimseyi düzmediği, herkesin yasalar önünde eşit yurttaşlık aksiyomunu samimiyetle içine sindirdiği bir düzen olduğuna inanıyor musunuz? Bu iki.
Ben vıdı vıdı ve dır dır yapmıyorum. Yaşıyorum. Düşünerek yaşıyorum. Ve düşüncelerimi sizlerle paylaşıyorum.
Seçim sonuçlarına iyi bakınız. İki seçim arasında geçerli oy sayısı toplamındaki artışa bakınız. Milyonlarca yeni seçmen devreye giriyor. Bunlar genç insanlar. Bunlar eğitim sicilleri yaşlılardan çok daha üstün olan insanlar. Siz cevap verin. CHP, milyonlarca yeni seçmenin büyük çoğunluğunun oyunu niye alamıyor? Marksist devrimcilik zevzekliği çok büyük ölçüde Türkiye'de yaşı 40’ı aşmışları ilgilendiriyor. 40 altındaki kuşağa hiç bir şey söylemiyor CHP. DHKP-C'lilerin Cem Evlerinden kızıl bayraklarla cenaze kaldırmaları simgeleri, ritüelleri Türkiye'nin genç ve eğitimli ve iş güç peşinde olan insanlarına bütünüyle yabancı.

Facebook Adresi: https://www.facebook.com/yahya.tezel

 

 • Yorumlar 3
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Diğer Haberler
 • Kimliğini kaybedince kabus yaşadı21 Nisan 2018 Cumartesi 11:54
 • "Sessiz kalamazdık"21 Nisan 2018 Cumartesi 11:50
 • "Futbol teröründen öte bir şey"20 Nisan 2018 Cuma 16:37
 • "Cumhurbaşkanı Sunay Akın Olsun"20 Nisan 2018 Cuma 16:23
 • Akşener: İYİ Parti, seçime girmeye hak kazanmış siyasi partidir19 Nisan 2018 Perşembe 13:59
 • Ünlü gitarist Metin Türkcan ralli pilotu oldu19 Nisan 2018 Perşembe 13:14
 • Erken seçim tarihi resmen açıklandı!18 Nisan 2018 Çarşamba 16:04
 • Askerlik şubesi önünde şoke eden olay18 Nisan 2018 Çarşamba 11:51
 • BU KADARINA DA PEES!18 Nisan 2018 Çarşamba 11:50
 • Öğrenciye tekme attığı öne sürülen öğretmene gözaltı18 Nisan 2018 Çarşamba 11:49
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.