• BIST 96.455
 • Altın 222,078
 • Dolar 5,6626
 • Euro 6,5275
 • Trabzon 19 °C

CHP ŞARJ OLUYOR AMA

Prof. Dr. Burhan Çuhadaroğlu

Hafta sonunda aralarında İstanbul’un da bulunduğu birçok ilde yapılacak olan kongreler ile CHP’nin olağan kurultaya hazırlık süreci de tamamlanmış olacak. Günahı ve sevabı ile ortaya çıkmış olan yeni kurultay delegeleri yeni dönemin de belirleyicisi olacaklar. Kurultayda yaklaşık % 20 ağırlığa sahip olan İstanbul’daki yapılanma da CHP’deki Genel Başkanlık ve PM seçimlerinde etkili olacağa benziyor.
İstanbul İl Başkanlığına bir yıl önce atanmış olan Murat Karayalçın SHP’de Genel Başkanlık ve Dışişleri Bakanlığı yapmış deneyimli bir siyasetçi olmasına karşın, CHP’de etkinlik kazanma beklentisi ile teşkilat ve delege yapısını hiç tanımadığı İstanbul’da İl Başkanlığı yapmayı kabul etmiştir. Ancak maalesef hayatının da en önemli hatasını yaparak aradan geçmiş olan bir yıl içerisinde partide hiçbir ağırlık kazanamadan ve İstanbul’da hiçbir iz bırakamadan o görevden ayrılmak ve Ankara’daki doğal yaşamına geri dönmek zorunda kalmıştır. Kuşkusuz bunları ileride paylaşacağı anılarında bir bir dile getirip, kendi bakış açısı ile açıklamalar yapacaktır. Ancak kesin olan şey CHP’nin öteden beri en güvendiği il olan İstanbul’da CHP, tüm Türkiye’de olduğu gibi gerilemiş ve mevzi kaybetmiştir.
Bu konuda söylenebilecek pek çok şey elbette vardır. Ama herhalde en önemli unsurlar olarak partinin “fikri dağınıklığı” ve “rant savaşı” öne çıkmaktadır. İstanbul ki; bu ülkede varoş kültürünün en yaygın olarak yaşandığı, yaşamın her anında acımasız toplumsal çelişkilerin karşınıza çıktığı geniş bir alanda sınıf temelli siyaset anlayışından saptığınızda, umutları da yok edersiniz. Yolsuzluklardan hesap sorma iddiası ile siyaset yapan bir partinin, bin bir emekle kazanılmış olan bazı ilçe belediye başkanlıkları rant ile anılmaya başlanmışsa, değil oy kaybetmeyi partiyi bile kaybetme tehlikesini yaşamaya başlarsınız…
Olağan kurultay sürecinde delege yapısına müdahale iddialarını oldukça yaygın bir şekilde bizler de dinledik. Ancak sonuç itibarıyla halen İstanbul İl Başkanlığı seçimlerinde CHP Genel Merkezinin müdahil olmadığı ve delegenin özgür iradesi ile belirlenecek olan il yönetimi ve kurultay delegelerine teslim olacakları görülmektedir. Bu andan sonra yeni bir müdahale olmadığı sürece yapılması gereken şey de budur. Delegenin doğru ve yanlışları tartarak kendi özgür iradesi ile karar vermesi ve sonucuna da katlanması gerekmektedir.
Benzer şekilde Trabzon’da da CHP’nin kurultay sürecine hazırlık aşamaları tamamlanmak üzeredir. Hafta sonunda yapılacak olan il kongresinde yeni il yönetimi de belirlenmiş olacaktır. Bu noktada insana umut veren gelişme partide belirli ölçüde bir yenileşmenin ortaya çıkmış olmasıdır. Yeni yüzler ve yeni bakış açıları ile siyasetin devam etmesi toplumsal beklentilere de uygun olandır. Bunu CHP teşkilatları biraz geç de olsa nihayet anlamış gibi görünüyor.  
Trabzon özelinde yaşanmış olan bir diğer olumlu gelişme ise; ilçe başkanlıkları ve delege seçimlerinde Genel Başkanlık yarışının hiç gündeme bile gelmeyişidir. Yani yerel teşkilat seçimlerini Genel Başkanlık yarışından ayrı tutan bir titizliğin gösterilmiş olması özgür iradenin tecellisi adına umut vericidir. Bu şekilde oluşacak olan kurultay delegasyonu, partinin mevcut durumunu ve geleceği adına yapılması gerekenleri çok daha iyi bir şekilde kurultayda analiz edebilecektir. Trabzon İl Başkanlığının ve kurultay delegelerinin kimlerden oluştuğunun önemi yoktur. İlkeleri benimsemiş, yeni ve genç yüzlerden oluşması ve yolundan sapmış partiyi doğal yatağına tekrar geri çevirmenin önemini kavramış zihniyette olmaları yeterlidir. CHP’yi başarısızlığa mahkûm edenleri iyi tanıyıp, başarıyı halk nezdinde arayacak yapıyı kurmak temel hedef olmalıdır.
Sonuç olarak İstanbul’da, Trabzon’da ve tüm Türkiye’de olağan kurultaya hazırlanmakta olan yerel teşkilatlar yeniden şarj olmuş bir vaziyette kurultayın kapısını açacaktır. Ancak bu enerji kurultayda ne kadar verimli bir şekilde kullanılacaktır, bunu o zaman göreceğiz. Ya tamam ya da devam...

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.