• BIST 123.593
  • Altın 297,043
  • Dolar 5,9309
  • Euro 6,5728
  • Trabzon 8 °C

CHP ve Sosyal Demokrasi

AYDIN EROL

Cumhuriyet Halk Partisi'nde kongre süreci ülke genelinde olduğu gibi Trabzon'da da bütün hızıyla devam ediyor. İlçe kongreleri sürüyor,  Trabzon'da bu süreç 22 Şubat'ta il kongresinin yapılmasıyla sona erecek. Ondan sonra da büyük kurultay var. Bu yazımızda kongrelerle tazelenecek ilçe ve il yönetimlerinin,  genel merkezin CHP'de sosyal demokrasinin gerekliliklerini ve unsurlarını yaşaması ve yaşatmasının önemi üzerinden bir analiz yapmaya çalışacağız. 

***

İskandinav sosyal demokrasi hareketine damga vuran liderlerden olan Olof Palme,  hareketi kendinden önce gelen parti başkanlarına oranla daha "sol"a götürmüştür. Demokratik sosyalizm hür-eşit insanlar toplumunu yaratmak amacını takip eder. Sosyal demokraside eşitlik,  siyasal inançların her zamanda en başında başat faktör olarak yer almıştır. Sosyal demokrasinin amacı Palme'ye göre toplumu değiştirmektir. Devrim için şiddete başvurmayı kabul etmeyen Palme'ye göre şiddet azınlığın devrimci darbe anlayışının simgesidir. Şiddete başvurulmasını savunan komünistler ise seçkinci görüşlerden yana bir tavır almışlardır. Sosyal demokrat partiler hiçbir zaman seçkinci görüşleri benimseyemezler. Toplumda değişim ancak vatandaşların büyük çoğunluğunun isteği ile gerçekleşebilir.

CHP'de hem genel merkez düzeyinde hem de yereldeki teşkilatlarda iş başına gelen kadrolar  daha "sosyal demokrat" çizgide siyaset yapmak mecburiyetinde olmalı.. Bir sosyal demokrat parti olarak CHP yakın bir zamana kadar sürdürdüğü seçkinci görüşlerden vazgeçerek,  toplumda meydana gelecek büyük çaptaki değişimleri ancak halk tabanının geniş desteğini alarak gerçekleştirebileceğinin farkında olmalı. Sosyal demokrat siyaset yapmanın amacı olan eşit ve özgür vatandaşlar oluşturma yolu üzerinde bir toplumsal dönüşüm isteniyorsa en başta yapılması gereken geniş toplum kesimlerinin desteğini sağlayacak elitist olmayan sosyal politikaları hayata geçirmektir. CHP önce bunun farkına varmalı...

***

Sosyal demokraside hayati öneme sahip konulardan biri de devletle bilinçli vatandaşlar arasındaki görev ilişkisidir. Prof. Dr. Toktamış Ateş bu görev ilişkisinin sosyal demokraside çok önemli bir yeri olduğuna vurgu yaparak şu tespiti yapar: "Siyasetin kapsamı genişlemiştir. Devletin tek görevi aslında var olan özgürlükleri korumak değil,  varolması gereken özgürlüklerin gelişmesini engelleyen unsurları saf dışı etmektir. Servetin belli ellerde toplanması,  gelir grupları arasındaki büyük farklar,  fırsat eşitliğinin yokluğu,  işsizlik, sosyal demokrasinin ortadan kaldırmayı arzuladığı ilk hedeflerdir. Çünkü bu şartlar altındaki insanlar özgür olamazlar,  özgürlük kavgasının yerini bu durumda ekmek kavgası alır ve özgürlük mutlu bir azınlığın tekelindeki lüksten daha ileri bir şey olamaz"

Ekmek kavgasını hayatının temel öğesi olarak kabul eden yığınlarla ilk başta siyasal demokrasiyi paylaşmaya yanaşmayan ve demokratik çoğulculuğu kısıtlamayı çözüm önerisi olarak savunan liberalizme karşı, bir siyasal seçenek olarak sosyal demokrasi bir cevap verecekse bunu ancak özgürlükleri tabana yayarak,  devletin özgürlüklerin temel garantörü olmasını sağlayarak,  ekonomik özgürleşmeyi her toplum kesiminde gerçekleştirerek başarabilir. Günümüzde servetin belli ellerde toplanması,  işsizlik,  gelir grupları arasındaki eşitsizlik tavan yapmış durumdadır. Sosyal demokrat bir parti olarak CHP'ye düşen bu adaletsizlikleri ortadan kaldıracak vizyonu ortaya koyabilmek ve halkı ikna edebilecek argümanları sağlayabilmektir. Büyük kurultayla sonuçlanacak kongre sürecinde sosyal demokrasinin bu çerçevesini çizmeye çalıştığımız özelliklerine dikkat edilir ve kadrolar bu minvalde oluşturulursa CHP bir sonraki seçimde bizce iktidara yürüyebilir. Zira halk artık refahın,  özgürlüğün mutlu bir azınlık tekelinin elinde olmasından rahatsız. Gerçek bir sosyal demokrat parti bu fırsatı halk yararına bir imkana çevirebilir.

Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.