• BIST 94.682
  • Altın 222,823
  • Dolar 5,6803
  • Euro 6,5153
  • Trabzon 17 °C

CHP VE TRABZON

Hakkı EMİROĞLU

                                                        1960 ihtilaline kadar AP’nin uzun zaman yönettiği Trabzon Belediyesini 1964’ten sonra CHP’li Suat Oyman, Sefer Özgür, Atay Aktuğ ve Volkan Canalioğlu aralıklarla yönetmişti.
CHP 1983’te ihtilalci askerler tarafından genel seçimlere sokulmaz iken 1987, 1991, 1995, 1999 genel seçimlerinde Trabzon’dan milletvekili çıkartamamış ancak 2002 genel seçimlerinde iki milletvekili birden çıkarmayı başarsa da 2007’de yalnız Akif Hamzaçebi, 2011’de yalnız Volkan Canalioğlu, 2015’te ise yine yalnız Haluk Pekşen milletvekili seçilmiştir.
CHP’nin Trabzon’daki oyları basmakalıp hale gelmiş ve hiçbir artış yaşanmamış, artması için hiçbir çalışma yapılmamıştır. Ancak Trabzon il başkanlığı her zaman kale komutanlığı gibidir… 1994 yerel seçimlerinde Trabzon Belediye Başkanlığını kaybeden Atay Aktuğ il başkanlığına, ardından iki kez TS Başkanlığına seçilmiştir. 2001’de il başkanı seçilen Şevket Arz 2002’de milletvekili seçilmiş, ardından il başkanlığına vekaleten getirilen Cafer Hazaroğlu 1985 genel kurulunda il başkanı seçilmiş, 1987 genel seçimlerine giderken istifa ederek milletvekili aday adayı olsa da listede yer bulamamıştır.
2009 yerel seçimlerinde Trabzon Belediye Başkanlığını kaybeden Volkan Canalioğlu CHP Trabzon il başkanlığına, Genel Başkan Yardımcılığına ve ardından milletvekilliğine seçilmiş, ardından CHP il başkanı seçilen Necip Yıldız bir dönem il başkanlığı yaptıktan sonra tekrar aday olmaz iken Volkan Canalioğlu’nun genel başkan yardımcılığına atanmasıyla il başkanlığına vekaleten ve birde seçilerek gelen Yavuz Karan istifa ederek 2015 genel seçimlerinde milletvekili adayı olsa da kazanamamıştır.
Ardından il başkanlığına vekaleten getirilen Güzide Uzun ilk girdiği genel kurulda kaybederken İl Başkanlığına Turgay Güngör seçilmiştir.
TTSO, Trabzon Belediyesi ve Ortahisar Belediyesi  meclisine iki kez seçilerek giren devlet tecrübesine sahip başarılı işadamı, başkan Güngör örgütü toparlamış eski ve yeni yönetim kurulu üyelerini bir araya getirmiş eski tüfekleri parti çalışmalarına dahil etmiş ve yerinde muhalefet etmiştir,
İl Başkanı Güngör ikinci kez adaydır… Karşısında ise geçen dönem kaybeden Güzide Uzun adaydır. Emekli devlet memuru Uzun ne için il başkanlığına aday oldu derseniz onun da kafasında milletvekilli adaylığı veya parti meclisi üyeliği kesinlikle vardır. Evde otursa hiç kimse onu çağırmaz, çünkü sahada olmayanı hiç kimse aramaz. Siyasette ahde vefa aslında olmaz!

 

 

Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.