• BIST 110.932
 • Altın 175,077
 • Dolar 4,0581
 • Euro 4,9812
 • Trabzon 11 °C

CHP’de eksen kaymaz AKP’yi de bu muhalefet yıkamaz!

CHP’de eksen kaymaz AKP’yi de bu muhalefet yıkamaz!
Hasan Kurt yazdı...

Çoklarının bildiği ve üzerine basa basa söylediği, ‘Bilim ve ilimi ikinci hatta üçüncü plana atan ülkelerin, ulusların kalkınması, gelişmesi, üretmesi imkansızdır.’ görüşünü önceki gün ABD’de yaşayan Kimya Mühendisi Bedri Erdem, yaşadığı ülkeden örnekler vererek tekrarladı.

Bedri Erdem, KTÜ’den lisansüstü eğitim için ABD’ye gönderilen öğrencilerden biri. ABD kaldı, bedelini ödedi ve Türkiye dönmedi. Şu anda dünya çapında bir firmada üst düzey yönetici. Bedri Erdem, ABD okullarında din eğitiminin seçmeli olduğunu, bazı okullarda olmadığını belirterek, ‘Matematik, Fizik ve Kimya en önemli dersler. Ama bizim ülkede bunların yerini din ve sosyal bilgiler almış. ABD’deki okullarda din dersleri seçmeli. Mecburiyet yok. Ki doğrusu da bu! ABD’de Üniversite ve lisansüstü eğitim paralı. Devlet, ekonomik durumu iyi olmayan başarılı öğrencilere yüzde 10’luk bir kontenjan veriyor. Bedava okuyan onlar. ABD’de Matematik, Kimya, fizik okuyorsan, farklısın. Türkiye’de ise üniversitelerin bu bölümlerine öğrenci gitmiyor. Benim mezun olduğum KTÜ Kimya fakültesinde bu sene 10-15 öğrenci kayıt yaptırmış, 30’un üzerinde öğretim üyesi var. Diğer üniversitelerde durum aynı! Bu tablo Türkiye’nin bilimde, ilimde, üretimde sınıfta kaldığını ve sömürülmeye mahkum olduğunu gösteriyor’ dedi.

***

Bu köşede Türkiye Cumhuriyeti Devleti Milli Eğitim Politikaları ve uygulamalarıyla ilgili onlarca yazı yazdım, görüşümü belirttim. Bir ulusun, bir ülkenin geleceğini şekillendiren o ülkede uygulanan milli eğitim politikalarıdır.

Milli Eğitim politikaları bir yerde devletin ideolojisini yansıtır. Ülkeyi idare eden hükümetler bu temel ideolojiyi üç yılda beş yılda bir değiştirirse, parti ideolojisini öne çıkarırsa o ülkenin geleceği tehlikeye girer! Türkiye örneğinde olduğu gibi!

***

AKP hükümetine getirilen en büyük eleştiri; Cumhuriyeti, kazanımlarını yok etme, sistemi dönüştürme ve değiştirmeye yönelik icraatıdır.

Bugünlerde benzer eleştiri CHP’nin yeni yönetimine yapılmaya başlandı. Cumhuriyeti kuran parti, Cumhuriyeti yıkan parti olacak, deniyor.

Bu eleştiriyi getirenlerin temel argümanı, MKYK’ya ve parti meclisine giren yeni isimlerin görüşleridir.

CHP gibi asırlık bir parti, parti meclisine giren üç veya beş kişi ile farklı bir misyon mu üslenecek? Partinin programı mı değişecek?

Bu isimler partiyi farklı bir yöne çektiklerinde, bu partiye oy verenler başka partiye kayar.

CHP içinde ve tabanında bunu bekleyen milyonlarca seçmen var. O nedenle CHP isimlerle bir yere kaymaz. Partinin derini partiyi bir yana kaydırmaz. CHP’nin bir yana kayması demek alabora olması demektir!

***

AKP iktidarının 2015 yılında yapılacak seçimleri kaybetmesi, CHP veya MHP’nin kadrolarını yenilemesinden çok ülkede ve ülke dışında cereyan edecek olaylara bağlıdır.

Mehmet Bekaroglu’nun ve onun gibilerin CHP’ye veya eski bir ANAP’lının, DP’linin MHP’de politika yapmaları, AKP’de çok da sıkıntı yaratmaz.

Rüşvet ve yolsuzluk iddiaları, Milli Eğitim politikalarındaki İslamlaşma veya Araplaşma hamlesi, devlet dairelerindeki kadrolaşma, Numan Kurtulmuş’un Harun-Karun hikayesi, Süleyman Soylu’nun DP genel başkanı iken RTE ve AKP için söyledikleri, AKP’de çivi sökme değil çiviyi bile gevşetmediğine göre, muhalefet partilerinin hamleleri de pek sonuç vermez.

AKP; belki MHP’de bir lider değişikliğinde, bir de sosyal ve ekonomik olaylar neticesinde oy kaybeder. AKP’yi besleyen eski ANAP ve DYP- DP’liler ancak bu şekilde iktidardan uzaklaşır. Bu günkü görüntü bu şekilde! Ama unutmayalım, dün nasıl Türkiye’de akşamdan sabaha çok şey de değişmişse yarın da değişebilir. Çünkü bu milletin ne zaman ne yapacağı pek belli olmuyor!

 • Yorumlar 1
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Diğer Haberler
 • Avrasya ve Ömer Yıldız!27 Ocak 2016 Çarşamba 06:47
 • Belediye’ye haksızlık!26 Ocak 2016 Salı 06:47
 • CHP’nin yeni misyonu AKP’ye örtülü destek mi?22 Ocak 2016 Cuma 06:47
 • Kaşüstü’nde yapılacak Kavşak sorunu çözmez!21 Ocak 2016 Perşembe 06:47
 • Türkiye’de muhalefet iktidara çalışıyor!20 Ocak 2016 Çarşamba 06:47
 • Asım Aykan’ın reçetesi!19 Ocak 2016 Salı 06:47
 • Yeni Cumhuriyet yeni rejim!18 Ocak 2016 Pazartesi 06:46
 • Devlet Bahçeli nereye koşuyor?02 Aralık 2015 Çarşamba 06:47
 • İşgal yılları Trabzon S.P.Mintslov’un günlüğü! (1916-17)26 Eylül 2015 Cumartesi 14:58
 • Trabzon-Maçka'da Bir Prometeus: İlyas Karagöz19 Eylül 2015 Cumartesi 09:54
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.