• BIST 107.401
 • Altın 174,128
 • Dolar 4,0997
 • Euro 4,9946
 • Trabzon 17 °C

CHP'de Uzun iddialı geliyor

CHP'de Uzun iddialı geliyor
CHP Trabzon İl Başkan Adayı Güzide Uzun, Kuzey Ekspres'e çok özel açıklamalarda bulundu.

Trabzon CHP il örgütünün ilk kadın başkanı olarak 04/03/2015 tarihinde genel merkez tarafından atanan Güzide Önsel Uzun, dün partililerin desteğini de alarak il başkanlığına aday olduğunu açıkladı. Uzun CHP’yi Trabzon’da 2019 seçimlerine hazırlamak için yola çıktıklarını anlattı.

Güzide Önsel Uzun, kişiler üzerinden değil ilkeler ve örgüt üzerinden siyaset yapmayı ilke edindiklerini belirterek, “Ülkeyi kişiler değil ilkeler ve bu ilkelere bağlı örgüt kurtaracak” dedi. Uzun, görevde olduğu 9 aylık süreci ise, bir çocuğun doğumu olarak değerlendirdi.

Genel Merkez tarafından Trabzon CHP İl Başkanlığına atanan Güzide Uzun, göreve seçilmiş başkan olarak devam etmek istediğini belirtti. Kuzey Ekspres Gazetesi’ne açıklamalarda bulunan Uzun, şu mesajları verdi…   

EKİP ÇALIŞMASINI ÖNEMSİYORUZ
Parti program ve tüzük ile yönetilir.  Yönetim ilkeleri bu iki temelden güç alır. Parti içi örgütlenme modeli de tüzük kurultaylarının sonucunda şekillenir. Bu süreçte değişim, partimizin tüzüğünün yazdığı örgütlenme modelini ilimiz koşullarında gerçekleştirmektir. Kişiler üzerinden değil ilkeler ve örgüt üzerinden siyaset yapma ve ekip çalışması son 7 ayda parti il yönetiminin en çok dikkate aldığı, hassasiyet gösterdiği bir konudur. Ülkeyi kişiler değil ilkeler ve bu ilkelere bağlı örgüt kurtaracak. Bu nedenle 2016 yılının ilk 3 ayı içerisinde kentin 2019 vizyonunu ilkesel olarak ortaya koyacak çalıştay ve atölye çalışmaları yapacağız. Bu sayede kent sorunları ve kent siyasetinin çözüm ve stratejik kararları kent bileşenleri ile ortaklaşarak almak ve çözümü kentin dinamikleri ile paylaşmak en önemli çabalarımızdan biri olacak. Bu çalışmaların sonuçları danışma kurullarında tartışılarak karara bağlanacak. Burada mevcut Trabzon Kent Konseyi’nin de ne iş yaptığını sorgulamamız gerekiyor. Bu sorunun cevabını düşünmeye gerek yok, şöyle şehrin geneline bakarak bunu anlayabiliriz.

2019 SEÇİMLERİ İÇİN GERİ SAYIM
Bizler siyaseti, önümüzdeki seçimlerin yapılacağı Haziran 2019‘dan geri sayım olarak düşünüyoruz. CHP Trabzon yeni dönemde Trabzon halkının üye olacağı bir internet sitesi kuracak. Bu siteye üye olan halkımız yaşadığı bölgede karşılaştıkları sorunları ve çözüm önerilerini il başkanlığı ile paylaşabilecek. Bu sorunların çözümü için başkanlığı bünyesinde çalışma grupları kurulacak ve etkin çalışmaları sağlanacak. Sivil toplum kuruluşları ile son süreçte oluşan dayanışma ve ortaklaşma ikliminin devam ettirilmesi. Yeni dönem il yönetim kurulu çalışmalarının hedefleri arasında; il, ilçe, mahalle gibi geleneksel örgütlenme modellerine destek olacak proje ve sorun odaklı, doğrudan ile bağlı daha proje temsilciği adıyla örgütlenerek sosyal demokrat mesajları daha kolay vermek öncelikli hedef olacaktır.

PARTİ İÇİ EĞİTİME AĞIRLIK VERİLDİ
Partimiz, geçtiğimiz dönem temel üye eğitimleri ve sonucunda oluşan sosyal projeler, yurt içi ve yurtdışı sandık güvenliği eğitimi, sandık çevresi sorumluluğu eğitimlerine ağırlık vermiştir. İl, ilçe yöneticileri, kadın kolları, mahalle temsilcileri başta olmak üzere seçim bildirgelerimiz, propaganda ve halkla ilişkiler konusunda hiç bir dönemde olunmadığı kadar aktif eğitim süreci geçirmiştir. Ve gelecek dönemde il, ilçe yöneticilerinin eğitimi başta olmak üzere üyelerimize yoğunlaşan bir eğitim çalışması planlanmaktadır. Geçmekte olduğumuz bu süreçte kentimiz parti içi eğitim çalışmalarında ilk 10 il arasında yer almaktadır. Bu sevindirici ve gelecek adına umut vericidir.

TBMM İZLEME GRUBU OLUŞTURULACAK
Yeni dönem parti il yönetim kurulu çalışma sürecinde Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) izleme grubu oluşturulacak ve tüm CHP vekillerimizin çalışmaları ve verdikleri yasa değişikliklerinin kabulü sonrası halkımızın kazanımları kamuoyuna etkin biçimde duyurulacak. Her seçim katlanarak çoğalan, sandık güvenliği konusunda partili veya gönüllü avukat grubumuz ülke genelinde örnek gösterilen bir çalışma sürdürmüş ve takdir kazanmıştır. Son iki seçimde sandık güvenliğini ihlal eden hadiseler avukatlarımız ve eğitim alan sandık görevlisi arkadaşlarımız sayesinde yargıya taşınmıştır. Seçimden önce, yaşanabilecek aksilikler için önlemler alınması istenmiş, büyük ölçüde bu önlemlerin ilçe seçim kurulunca alınması sağlanmıştır. Bu çalışmalar geliştirilerek devam edecektir.

DİNİ SİYASETTEN UZAK TUTMALIYIZ
Burada önemli gördüğümüz ve siyasete asla bulaştırılmaması gereken din konusudur. Özellikle kırsal alanda kullanılan din odaklı siyaset sorununun çözümünde genel merkez destekli, milletvekili ve konunun uzmanı danışman akademisyenlerin kentimizde uzun süreli alan çalışmaları yapmalarına olanak sağlayacağız. Takdir edersiniz ki bu uzun soluklu bir çalışma gerektirmektedir.

ÖN SEÇİM OLMAZSA OLMAZIMIZDIR
Parti içi tüm seçimlerde aday belirleme yönteminin ön seçim ile yapılması olmazsa olmazımızdır. Önseçim çalışmalarının şehrimize ve seçmene bir heyecan ve hareket getirdiği, sadece belirlenen tek adayın değil, seçilen 6 adayın ve hatta aday adaylarımızın da birlikte çalıştıkları ve bunun alan hakimiyetini arttırdığı inkar edilemez. 9 aylık süreçte hiçbir şey yapılmadı ise bu yapılmıştır.

YEREL SEÇİM ÇALIŞMALARI
Önümüzde yerel var. Buradan belirtmek isterim ki, tüm aday olmayı düşünen partililerimiz şimdiden aday adayı oldukları bilinci ile çalışmalıdırlar. Sürecin sonunda yine üyelerimizin ve halkımızın demokratik yollarla belirleyeceği nihai adayın arkasında, ona destek olarak durmak ve çalışmalarına yardımcı olmak üye bilincimizdir. Yerel seçimlere bugünden başlayarak çalışmak isteyen tüm aday adayı arkadaşlarımızın çalışmalarının koordinasyonunda il ve ilçe örgütleri lojistik destek sağlayacaktır.

GENÇLERİ SİYASETE ÇEKECEĞİZ
Siyaseti alana taşımak gençlerin partiye kazandırılması ile mümkündür. 2019 yılında ilk oylarını kullanacak gençlere dönük çalışmaların yürütülmesini koordine etmek, üniversite gençliğinin kentimizde oy kullanmasını ve siyasete katılmasını sağlamak, çalışan üreten gencin yanında olmak ve kırsaldaki gence kulak vermek parti politikalarımızın olmazsa olmazıdır.

KADIN,  ERKEK, GENÇ OMUZ OMUZA
Trabzon büyükşehir statüsünde bir kenttir. Bu kentin sınırları içerisinde yaklaşık 384 bin konut bulunmaktadır. 2019 yılına dek girilmedik ev bırakmayacağız. Bunun için kadın temsiliyetinin partimizin olmazsa olmazı olduğu görülmektedir. Kadın,  erkek, genç omuz omuza yola çıkacağız. Yolumuz uzun. Bizim için en büyük değer emektir. Bu şiarla çalışır ve hiçbir şey beklemeden hizmet ederiz. Tüm üyelerimizin asgari müştereği budur. Yaklaşık 3,5 yıldır elimiz taşın altında, severek, yılmadan, ötekileştirmeden çalışmalar yürütüyoruz. Emek, alın teri, zaman bizden takdir üyelerimizden.

CHP KÖKLÜ VE GÜÇLÜ BİR PARTİDİR
CHP’miz ülkemize demokrasiyi, çok partili yaşama geçişi sağlayan ulu çınarımızdır. Altı ok ilkemiz ülkemizin çimentosudur. Ayrıca sosyal demokrasinin barış, eşitlik, özgürlük, insan hakları gibi ilkeleri ile taçlanmış ve dünyada kökü tarihe uzanan çok güçlü bir partidir. Çünkü o, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk tarafından kurulmuştur.

ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNE ÇAĞRI
Trabzon’da yaşayan yaklaşık 65 bin üniversite öğrencisine mesajım şudur ki; anne sıcaklığı hissedeceğiniz ortamımıza geliniz. Sizler bizlere bu kentte emanetsiniz. Kapılarımız sizlere açıktır. Her sorununuzda yardım alabileceğiniz ekibimiz, ili ve ilçesiyle sizlere kucak açıyor. Yeter ki, ülkemizin geleceğine Ulu Önder’in dediği gibi birlikte sahip çıkalım. Son söz, yurtta barış dünyada barış. Yaşasın CHP ve yaşasın özgür, demokrat ve laik Türkiye.

BİR TEK ŞEYİ ENGELLEYEMEDİK!
Önceki il başkanı Yavuz Karan’ın milletvekili adaylığı nedeniyle istifa etmesinin ardından il yönetiminin kararı ve genel merkezimizin takdiri ile il başkanı olarak atandım. Yavuz beyin döneminden farklı ve yeni yönetime ciddi katkılar sağlayan arkadaşlarımız oldu. Kısa zaman görevde kalmış olsak da son derece özverili, yoğun, etkin bir takım ruhu ile görev yaptık. Bu süreçte zannedilenin aksine dışardan herhangi bir müdahale ile karşılaşmadık. Öngöremediğimiz ve engelleyemediğimiz tek bir sorun yaşadık. Son seçimlerdeki aday sıralamasındaki değişiklik adayların ve genel merkezin tasarrufunda olmuştur. Böyle bir parti içi gelenek olmadığı için biz yapılacağına ihtimal vermedik doğrusu fakat bazı seçmen ve üyelerimizde nedense bu değişikliği il yönetiminin yaptığı algısı oluştu.  Tüm adaylarımız bizim için aynı kıymettedir, hele ki genel merkezimizin 1 Kasım’da onayladığı liste merkez yoklaması niteliğindedir. İl ve ilçe örgütlerinin ortak kararı aday sıralamasının değişmemesi yönünde olmuştur. Tekdir genel merkezindir. Önseçimle seçmenin belirlediği sıra bizim için en üsttedir.
***
Güzide Önsel Uzun kimdir?
1961 yılında Maçka'da doğdu. İlköğrenimini Trabzon Kaledibi ilkokulunda, orta ve lise öğrenimini ise Maçka'da tamamladı. 1984 yılında KTÜ Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Bölümü'nden Harita Mühendisi olarak mezun oldu. Sırasıyla İller Bankası Ankara Bölge'de, Tapu ve Kadastro Trabzon Bölge Müdürlüğü ve Köy Hizmetleri Trabzon Bölge Müdürlüğü'nde planlama ve proje şube müdürü olarak 3 yıl çalıştı. Köy hizmetleri kapatılınca İl Özel İdaresi'nde ruhsat şubesinde görev yaptı. 2008 Mayıs ayında emekli oldu. Ayrıca TMMOB Harita Kadastro Mühendisleri Odası Genel Merkez Denetleme Kurulu üyeliğinde bulundu. Trabzon çağdaş yaşamı destekleme derneğinde faal üyeliği ve Trabzon Türk Kadınlar Birliğinde de yönetim kurulu üyesi olan Güzide Önsel Uzun, CHP Trabzon Merkez İlçe Kadın Kolları sekreterliği görevinde 2 yıl süreyle bulundu. 2009 Mart yerel seçimlerinde belediye meclis üyeliğine seçildi. Trabzon kadın platformu üyeliği de bulunan Güzide Önsel Uzun, 2011 genel seçiminde önseçimden 3.sıra adayı olarak seçildi. Daha sonra 21 Mayıs 2012 tarihinde il kongresinde oluşan il yönetiminde il sekreteri olarak göreve başladı. 04.03.2015 tarihinde il başkanı olarak atandı. Halen il başkanlığı görevini yürütmektedir. Uzun, evli ve iki çocuk annesidir.

 • Yorumlar 1
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Diğer Haberler
 • ‘Trabzonspor Trabzon’un Rönesansıdır’15 Mart 2018 Perşembe 11:35
 • BALLİM'LER ÇOK BAŞKA12 Mart 2018 Pazartesi 11:13
 • SANAYİ ESNAFININ DERDİ ÇOK BÜYÜK20 Şubat 2018 Salı 10:35
 • YEREL SEÇİMLERDE BÜYÜK ŞEHİRLERİ KAZANACAĞIZ12 Şubat 2018 Pazartesi 15:41
 • ESKRİMİN BEYAZ MELEĞİ OLİMPİYAT YOLUNDA02 Şubat 2018 Cuma 12:34
 • Ömer Hakan Usta, sorularımızı cevapladı24 Ocak 2018 Çarşamba 11:48
 • 3 GENÇ PSİKOLOG FARKINI YAŞAYANLAR MUTLU20 Ocak 2018 Cumartesi 11:30
 • PEKŞEN “BALTA’YI MI CİDDİYE ALACAĞIM?!”05 Ocak 2018 Cuma 12:01
 • O GÜNÜ KURTULUŞ GÜNÜ İLAN EDECEK!25 Aralık 2017 Pazartesi 10:36
 • OKUMAYAN SPORCU KALMASIN!23 Aralık 2017 Cumartesi 11:01
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.