• BIST 119.801
  • Altın 309,848
  • Dolar 6,0645
  • Euro 6,5676
  • Trabzon 8 °C

CHP'DEKİ KONGRE SÜRECİ VE ORTAHİSAR

AYDIN EROL

CHP Ortahisar İlçe Kongresi bugün gerçekleştiriliyor. Park Restorant'ta bugün saat 10:00'da başlayacak kongre öncesi heyecan doruk noktaya ulaştı. Fatih Suat Oyman ile Şenol Çoban'ın listelerinin yarışacağı kongrenin kıyasıya bir çekişmeye sahne olması bekleniyor. 410 delegenin oy kullanacağı seçimlerde Ortahisar İlçe Başkanı seçilen ismin ve Ortahisar il delegelerinin İl başkanlığı seçiminde de büyük etkisi olması bekleniyor. Zira Ortahisar'ın ilde 148 delegesi bulunuyor.

Öte yandan seçimi Fatih Suat Oyman'ın kazanması halinde onu destekleyen CHP Ortahisar İlçe Başkanı Ömer Hacısalihoğlu'nun il başkanlığına aday olmasına da kesin gözüyle bakılıyor. Şenol Çoban'ın seçilmesi halinde ise mevcut il başkanı Güzide Uzun tekrar seçilme noktasında büyük avantaj yakalayacak.

CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya ise kongre süreçlerine müdahil olmayacağını en başından açıkladı. Bu durum Ortahisar ilçe kongresi için geçerli olduğu gibi,  il kongresi için de geçerli. Ortahisar'da her iki adaya da başarılar dileyen Kaya gönlünde asıl yatanın da tek listeli bir kongre olduğunu açıkladı. Anlaşılan o ki Kaya tarafsız kalsa da kongre öncesi adayların birlik ve beraberliği tesis edecek tek aday üzerinde uzlaşmasını sağlayacak bir çabayı gösterdi. Ne var ki geçen sürede bu çabanın olumlu sonuç vermediği anlaşılıyor. Her ne kadar Kaya kongre sonrası küskünlük yaşanmayacağını ifade etse de kazanan kim olursa olsun kaybeden aday cephesinde ister istemez bir kırgınlık ve dargınlık olabilecektir.

Milletvekilinden,  partide il başkanlığı yapmış ağırlığı olan eski il başkanlarına kadar herkesin bir küskünlük ortamı ortaya çıkmaması için çaba göstermesi gerektiği aşikar. Aksi takdirde Ortahisar ilçe kongresi il seçimlerine de yansıyacak bir hesaplaşmanın yapı taşlarını dizebilir. Elbette birden fazla listeli kongreler parti içi demokrasinin iyi bir şekilde işlediği anlamına gelmektedir. Ancak bu yarışların partide dargınlığa ve kırgınlığa yol açmamasının sağlanması partinin  başarısı noktasında önemli bir yere sahip olduğu unutulmamalıdır.

Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.