• BIST 93.388
 • Altın 224,420
 • Dolar 5,4031
 • Euro 6,1615
 • Trabzon 9 °C

ÇIKMAZ YOL

Ö. Faruk Altuntaş

  AKP Hükümetinin içine düştüğü yolsuzluk ve rüşvet sarmalının boyutları ürkütücü. Bu ürkütücülük, yolsuzluk ve rüşvetin hem yaygınlığından, hem de büyüklüğünden kaynaklanıyor.

         Başbakan Erdoğan ve Hükümetin yöneldiği otoriter politikalar, rüşvet ve yolsuzluğun yaygınlık ve büyüklüğünün başka türlü gizlenememesi düşüncesinden kaynaklanıyor.

         Sıradaki yolsuzluk ve rüşvet dosyalarının soruşturma ve kovuşturma konusu olmaması için Başbakan Erdoğan, bütün güç ve imkânı kullanmaya çalışıyor. Mevcut güç ve imkânına, yasa ve hukukun kabul etmediği güçleri de katarak sorunun üstesinden gelmek için çalışıyor.

         Örneğin oğul Erdoğan’ın ifadesi hala alınabilmiş değil; örneğin, İzmir örneğinde olduğu gibi, savcılığın verdiği yakalama ve ifade alma emri, kolluğa verilen talimatla engelleniyor; yargının kararı zabıta tarafından yerine getirilmiyor.

         Başbakan Erdoğan ve Hükümet çırpınıyor, çırpınıyor. Ama nafile. Başvurulan yolların tümü, çıkmaza açılıyor, çıkmaz yolları gösteriyor. Başbakan Erdoğan ve AKP Hükümetinin içine yuvarlandığı sorun, giderek devlet krizine dönüşüyor.

                                                      ***

         Başbakan Erdoğan ve AKP Hükümetinin yöneldiği çıkmaz yollardan birincisi, zaten eksik olan yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığının tümüyle ortadan kaldırılarak, Yargının Yürütmeye / Hükümete bağlanmasına yönelik tasarruf ve girişimlerdi.

         Bu yolla Başbakan Erdoğan, kendisini de içine çekme özelliği taşıyan yolsuzluk ve rüşvet yargılamalarını Hükümet kontrolüne alarak engellemeyi amaçlıyor. Deniz feneri örneğinde olduğu gibi, soruşturma ve yargılamalar önlenmek isteniyor.

         Yönelinen ikinci yanlış ve tehlikeli yol, basının kontrolü bağlamında gündeme getirilen internet yasak ve kontrolleridir.

         Oluşturulan yandaş medya ve medya patronlarına yönelik baskıların sağladığı filtreleme yeterli olmayınca, internet sisteminin tümüyle kontrol ve engellenmesini ifade eden yeni bir yasa çalışması Türkiye gündemine oturdu.

                                                      *** 

         5651 Sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun’da değişikliğe gidilerek, Hükümete bağlı Yargının yanı sıra Hükümete bağlı İnternet oluşturulmaya çalışılıyor.

         Yasa değişikliği uyarınca, haklarının ihlal edildiğini iddia edenlerin müracaatı üzerine, Sulh Ceza Mahkemeleri 24 saat içinde karar vererek erişimi URL bazında engelleyebilecek.

         Mahkemenin iddialarla ilgili incelemeyi 24 saat içinde nasıl yapacağının yanıtı ise yok. Örneğin son yolsuzluk ve rüşvet iddiaları, kişilik haklarına saldırı kapsamında gerçeğe aykırı suçlamalar mıdır, yoksa çok çok önemli haberler midir? 24 saat içinde buna hangi mahkeme, hangi araştırma sonucunda nasıl karar verecek.

         Daha da önemlisi, ilgili kişi Mahkemeye gitmeden, doğrudan Hükümete bağlı idari bir kurum olan Telekomünikasyon İletişim Başkanlığına (TİB) başvurarak, 4 saat içinde habere erişimin engellenmesini sağlayabilecek. Yani mahkeme kararı olmadan, TİB, başvurudan itibaren 4 saat içinde internete erişimi engelleyebilecek.

         Yeni düzenleme ile her bireyin hangi siteleri izlediği, okuduğu, sosyal ağlarda neler yaptığı izlenebilecek, bunların kayıtları tutulacak ve belli bir süre saklanacak. Denetimin sağlanması için yeniden altyapı oluşturulacak. İşleyiş ve tüzüğünü TİB’in belirleyeceği Erişim Sağlayıcılar Birliği kurulacak. Üyelik zorunlu hale gelecek ve kararların uygulanmasında görevli ve sorumlu olacak. Uzmanlar, bu uygulama ile Türkiye’nin İran, Çin ve Suudi Arabistan’dan sonra dördüncü aktör olarak internet yasakçıları kervanına katılacağını belirtiyor.

         Bu yasakçı yolun şimdiye kadar hiçbir topluma hayrı olmadı. AKP’ye ve Başbakan Erdoğan’a da olmayacak. Sorun bu yolun çıkar yol olmadığını önceden görebilmek.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.