• BIST 123.556
  • Altın 296,994
  • Dolar 5,9355
  • Euro 6,5867
  • Trabzon 5 °C

Çocuk istismarını meşrulaştıran yasa!

MOR PEŞTEMAL

Çocuk istismarını meşrulaştıran yasa yeniden gündemde
Her hafta ‘mor peştamal’ köşesine kadınların gündemini taşımaya devam ediyoruz ve her gün kadınlar için yeni bir gündem ile güne başlıyoruz. Topuklu ayakkabı giymeyi yasaklayan okul müdürüne, onun temsil ettiği kadın düşmanı zihniyete karşı sokakta, evde iş yerinde topluklarımızı vurarak ses çıkardık ve hayatın içerisinden cevaplar ürettik.  Aslında niyetimiz bu yazıda topuklarımız ile çıkarttığımız sesi buraya taşımak, burada uzun uzun tartışmaktı ama dedik ya her gün yeni bir gündemle başlıyoruz güne. Şimdi meclis yolunda bir düzenleme var. Üç yıl önce kadınların ve kamuoyunun tepkisi ile geri çekilen ‘Çocuk istismarı faillerine evlilik affı’ düzenlemesi. Bu yazıda bu gündemi biraz açacağız.  Önce biraz hafızamızı tazeleyelim. Çünkü bu yasa daha öncede karşımıza çıktı. 2016 yılının kasım ayında meclise çocuğun cinsel istismarı suçunda değişiklik yapılması için hazırlanan bir düzenleme getirildi. ‘Çocuğun cinsel istismarının faaline evlilik affı düzenlemesi’ Bu düzenleme şunu öneriyordu; çocuklara cinsel istismar suçlarında, istismara maruz bırakılan ve failin evlenmesi halinde failin cezanın ertelenecek veya hükmün açıklanması geri bırakılacak.
Günlerce tartışılan bu yasa teklifi kadınların tepkisi ile geri çekildi. 126 kadın örgütü bir araya gelerek bir açıklama yayınladı. Açıklamada ‘Evliliğe cinsel istismar ve tecavüz suçunu aklayan bir hukuki statü tanınması kabul edilemez. Ayrıca bir tarafında mağdur diğerinin fail olarak adlandırıldığı bir ilişkinin evlilik olarak kabul edilemeyeceği de ortadadır. Anayasaya göre, evlilik eşler arasında eşitliğe dayanır. İstismar edilen ve istismarcı arasında böyle bir ilişkinin olmadığı açıktır.’ denilerek aslında yasa tasarısının sadece işlenmiş bir suçun üzerini örtmek olduğu gayet net ifade edildi. Türkiye’nin birçok yerinde ise kadınların öncülüğünde yasaya karşı eylem ve etkinlikler organize edildi.  Trabzon’da yüzlerce kadın ‘tecavüz meşrulaştırılamaz’ diyerek uzun sokaktaydı. Yasa tepkiler ile geri çekildi.
Birgün’den Burcu Cansu’nun haberine göre iktidar verilen cezalar ile mağduriyet yaşandığını iddia ederek geri çekilen bu yasa teklifini ‘erken yaşta evliliklerden kaynaklanan cezaları affedecek’ düzenleme ile yeniden gündeme taşıyor. Bu düzenleme ile cezaevinde bulunan 10 bin kişiyi tahliye edecek. Diğer partilerin desteğinin de alınması halinde hazırlanacak teklifin yerel seçimler dolayısıyla meclis tatile girmeden yasalaşması planlanıyor.
Tartışmalı yasa teklifine göre af kapsamına girmesi için, taraflardan birinin reşit olmaması ve evliliklerinin resmi olarak devam etmesi şartı aranacak. Cebir, şiddet, tecavüz yoluyla veya zorla yaptırılan evlilikler bu düzenlemenin dışında tutulacağı belirtilirken, mağdur durumda olan çocuk yaşta evliliklerin yine tehdit yoluyla susturulmasının önüne nasıl geçileceği belirsiz.
Kadınların ve çocukların bedenleri üzerinden, iktidar seçimler yaklaşırken yeniden siyaset üretme telaşında.  Bu yasa tasarısı çocuk evliliklerinin meşrulaştırılmasıdır. Yasa ile istismarı affetmek demek küçük yaşta tecavüze uğrayan, ‘namus’un korunması için nikahsız yaşamaya zorlanan çocukların hikayelerini çoğaltmaktan başka bir şey değildir. Devletin öncelikli görevi çocuk istismarını önlemek, koruyucu tedbirler almak olmalıyken bu yasa tasarısı iktidar eli ile çocukların istismar edilmesidir. Mecliste iktidarın önerilerinin kabul edilmesini sağlamak için oraya sadece el kaldırmaya giden kukla vekillerin sayısı ve ‘oy birliği’ bizi ilgilendirmiyor. Biz ilgilendiren çocuklar. O yüzden yine bu yasanın karşısında olmaya devam edeceğiz. Hem de her yerde.

Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.