• BIST 97.988
 • Altın 242,791
 • Dolar 6,2610
 • Euro 7,3524
 • Trabzon 23 °C

ÇOK ÖNEMLİ DEĞİL AMA..!

Ahmet SARAÇ

                                      Yöremizdeki ilçeler sırasıyla kurtuluş bayramlarını kutluyorlar. Her ilçe kutlamak zorunda değil ama, aslında kutlaması gerekir. Gençlik mahalli tarihini bilmeli.
    Bir tarihi bina düşünün... O binanın temeline ilk harcı kim koydu veya ilk taşı kim koydu. Hangi usta veya ustalar çalıştı. İnsanoğlu bunu merak eder.
    Bize okullarda okutulan tarih binanın bitmiş hali. Bina bir bütün olarak ele alınmıyor. Buna tarihimiz acısından bakarsan Türkiye tarihi bir bütün olarak anlatılıyor. İllerimizin, ilçelerimizin bu tarihte yeri yok. Halbuki, illerin tarihi Türkiye tarihini oluşturuyor ama illerin tarihi hiçe sayılıyor.
  ***
    1994 yılıydı sanıyorum. O yıllar gece radyo dinleme alışkanlığım vardı. Yatağa girer gece 24’e kadar Türkiye’nin Sesi Radyosu’nu dinlerdim.
    Bir gece programa Yunanistan’dan bir Türk kız bağlandı. Program yapımcısı kendisine, “Kızım okuyor musun?” dedi. Kızda, “Okuyorum, lise ikiye gidiyorum ”dedi. Program sunucusu, ”Kızım merak ettim. Bir Türk olarak Yunanistan’da hangi dersleri okuyorsunuz? ”dedi. Kız da, 15-16 ders saydı. Sunucu bu kez, “Kızım tarihten ne okuyorsunuz?” dedi. Kız, “Biz tarihten 3 ayrı bağımsız tarih okuyoruz. Eski Yunan Tarihi, Yeni Yunan Tarihi ve Mahalli Yunan Tarihi” dedi. Bunun üzerine program sunucusu, “Mahalli tarihte ne okuyorsunuz?” diye sordu, Kız, ”Her öğrenci nerede okuyorsa o ilin tarihini öğrenmek zorunda. Eğer o ilin tarihini öğrenmek istemiyorsa o zaman o ilde okumayacak. Tarihini okumak istediği ile gidecek” dedi.
    Adamlar, mahalli tarih okutuyorlar. Biz ise kurtuluş günümüzü bile doğru bilmiyoruz.
    Geçtiğimiz günlerde Görele, Vakfıkebir, Tonya, Akçaabat kurtuluş günlerini kutladı. Görele 13 Şubat, Vakfıkebir 14 Şubat, Tonya ve Akçaabat 17 Şubat olarak bayram yaptılar. 24 Şubat’ta da Trabzon kutlayacak.
    Burada bir yanlışı dile getirmek istiyorum. Doğruyu bilelim de isterseniz yine o tarihte kutlamaya devam edelim.
    Görele‘nin kurtuluş günü 13 Şubat doğru. 15 Şubat Eynesil ve Şalpazarı ama kutlamıyor. 16 Şubat Beşikdüzü kutlamıyor. Geliyorsun Vakfıkebir’e 14 Şubat diyor.
    15 Şubat’ı 16 Şubat’a bağlayan gece Ağasar Deresi’nde savaş olmuş. Düşman geri çekilirken 15 Şubat’ta Ağasar Deresi’ne geldiğinde halkın direnişiyle karşılaşmış. Giderayak büyük zayiatlar vermişler. Beşikdüzü’nü tamamen terk etmeleri 16 Şubat saat 13.30-14.00 arası, Vakfıkebir ise 16.00-16.30 arası imiş.
    Beşikdüzü halkı düşmanın tamamen çekildiğini görünce ve duyunca şehre inip, Rus bayrağını indirip, yerine Türk bayrağı çekerek büyük bir bayram yapmış. Günlerden de Perşembe imiş. O günden sonra Beşikdüzü’nün(Şarlı) haftası Perşembe günleri kurulmaya başlanmış. Rahmetli halam ve amcam da öyle derdi. Beşikdüzü Perşembe günü kurtuldu derlerdi.
    Şimdi burada duralım ve Trabzon’un kurtuluş gününe bakalım. Trabzon 24 Şubat 1918 Cuma günü kurtulmuş. Bu kesin ve doğru. Beşikdüzü ve Vakfıkebir Perşembe diyoruz. 24 Şubat’tan bir gün geriye gel 23 Şubat Perşembe oluyor o gün değil, bir sonraki Perşembe’ye gel 16 Şubat oluyor. Demek ki anlatılanla tarih aynı güne geliyor ki, 16 Şubat doğru.
     Burada yanlış nereden kaynaklanıyor diye bir soru aklınıza gelebilir. Yanlış, zamanın Vakfıkebir Belediye başkanı ben de kurtuluşumu kutlamak istiyorum diye Genel Kurmay Başkanlığı’ndan kurtuluş günü ile ilgili bilgi ister. Gelen bilgi ise düşmanın Vakfıkebir’den çekilmeye başladığı günü gösteriyor. Oysa ki bize çekilmeye başladığı gün değil, tamamen ilçeyi terk ettiği gün lazım. O da 16 Şubat’tır.
    Kurtuluşun önemi bilinsin de, töreni 14’te yapmışın 16’da yapmışın çokta önemli değil diyorlar. Bence önemli ama yine de kendileri bilir. Çünkü doğru doğrudur her zaman.
               ***
    Şunu da yazmadan geçemeyeceğim. Eynesil, Beşikdüzü, Şalpazarı ve Çarşıbaşı’nın kurtuluş günleri yok mu?       Bu duyarsızlık neden?
 Düşman Beşikdüzü’nü havadan mı geçip de Vakfıkebir’e gelmiş. Tarihinize sahip çıkın sayın belediye başkanları. Bu bölgede büyük kahramanlıklar gösteren insanlar da kurtuluş vesilesi ile gençlere ve halka anlatılsın. Vakfıkebir ve Tonya kurtuluş bayramlarında bu insanlardan tören konuşlarında bahsedilmedi. Bir Hasan Fehmi Bozalioğlu, Topal Musa ve Ahmet İnce’den bahsetmeden Vakfıkebir ve Tonya’nın kurtuluş günleri eksik olur.

 

 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.