• BIST 97.988
 • Altın 242,791
 • Dolar 6,2610
 • Euro 7,3524
 • Trabzon 22 °C

ÇÖZÜM SÜRECİ VE BARZANİ (KUZEY IRAK)

Mehmet Arif Köroğlu

Çözüm sürecinin amentüsü gönülde birlik ve kardeşlik projesinden hareketle selam yurdu bir Türkiye’dir. Bununda iki sacayağı vardır; güvenlik ve özgürlük… Bununla ilgili yapılan hataları geçen hafta yazdım…

Bu proje sadece Türkiye Kürtlerini kapsamıyor aynı zamanda ülke dışında ki Kürtleri de ilgilendirmektedir.. Bu yüzden bu süreç kimi odakları oldukça rahatsız etmektedir…

92 yıl önce Lozan’da bu gün ki Erbil ve Süleymaniye illerini kapsayan Kuzey Irak toprakları ne hikmetse batıni sebep Kürt nüfusunun çokluğu zahiri sebep de  Musul ve Kerkük’ün bu sınırlara dahil edilmemesi nedeniyle teklif edildiği halde reddettik..

Bu hafta ise bu sürecin sonunda ülkemiz için hangi sonuçlara ulaşabilmemiz hakkında olacaktır…

Kuzey Irak’ta adı ne olursa olsun Barzani liderliğinde bir bağımsız devlete gidiş var…

Ne ilginçtir ki bu coğrafyada tek dostumuz adeta Barzani ve Kürtler kaldı. Kürtler derken terör örgütü PKK ve onun uzantılarını kastetmiyorum..

Bölgede ise Kürtlerin Türkiye’ye bakışı anavatanla kucaklaşmakla hissiyatındadır…

Şahsıma göre Türkmenler ile Kürtler arasında ayrım yapmadan bütün gurupları memleketimizin bir parçası saymaktır.

Barzani’nin Bakanı ne diyor "Bizim de bağımsızlık hakkımız var, ama eğer bu iş olmayacaksa ben Irak ile olacağıma Türkiye ile olmayı tercih ederim, çünkü Irak demokratik değil. İlerlememiz için en iyi yol, Kürt bölgesinin Musul vilayeti olarak Türkiye'ye katılması ve Türkiye'nin de Kürtler ile ilgili sorunlarını çözerek AB'ye girmesi olabilir."

Mesud Barzani'nin özel kalem müdürünün  2009 yılında sarf ettiği şu sözlere dikkatinizi çekerim: "Şiiler İran'ı, Sünniler de Arap dünyasını seçerse, Kürtler de Türkiye ile ittifaka girmek zorunda kalacak" diyor. Bu tarihte ne Suriye iç savaşı çıkmış ne de IŞİD belası var.

 

Kuzey Irak şehirleri Erbil, Süleymaniye, Kerkük’ün Diyarbakır, Gaziantep , Şanlıurfa’dan  vs farkı yoktur…

Bağımsızlık sürecine girmiş bu bölgede, Türkiye’nin de önayak olduğu bir referandumun  Birleşmiş Milletler (BM) tarafından kabul edilip hayata geçirilmesi gerekmektedir.

Şiilerin İran, Sünnilerin adeta IŞİD! ile irtibatının olduğu bu topraklarda Kürtlerin kaderi Türkiye’den geçmektedir.

Bugün birçok batılı kaynağın ısrarla üzerinde durduğu nokta Kürtlerin yönünün Türkiye’ye yönelik olduğudur. Hatta merhum Özal’dan bu yana da çalışmalar vardır.

PKK ve onun uzantısı YPG ise Türkiye ile Kürtler arasında adeta Berlin duvarı vazifesi görmektedir. Kuzey Suriye’de Kürtler adına hareket ettiklerini söyleyenler bir milyon Kürdü yerlerinden yurtların etmişlerdir. Çözüm süreci bu duvarı yıkacaktır.

Mesud Barzani’nin dedesi ve onu takiben babası Mustafa Barzani İngilizlere karşı Osmanlının yanında yer almışlardır..1932 senesinde Barzaniler Türkiye’ye iltica etmiş Türkiye ise onları korumuş ve İngilizlere, Iraklılara teslim etmemişlerdir. Nitekim aradan yıllar geçse bile Molla Mustafa  Barzani bu iyiliği hiçbir zaman unutmaz ve oğluna şunları söyler’ Türklerle iyi geçin onlar bizim kardeşimiz ve dostumuzdur’…

Irak Cumhurbaşkanı eski yardımcısı Haşimi’nin 2008 senesinde söylediği şu sözler her şeyi özetliyor ‘Kürtler Türkiye ile birleşmek istiyor’…

Batı PKK ve PYD üzerinden Barzani’yi yok etmeye ya da pasifize  etmeye çalışıyor. ABD ve İsrail bunu önce IŞİD ile denedi ama başarılı olamayınca terör örgütü PKK ile deneyecektir.

Barzani’nin şu sözleri onu haçlı emperyalistlerin ve maşaları PKK-PYD’nin hedefi haline getirmiştir, ’Türklerin ve Kürtlerin kaderinin bir olduğuna, birlikte yaşamaları gerektiğine inanıyorum. Kardeşçe birlikte yaşamaya bir engel kalmaması gerekir’.  

“Ben halkımla referandum yapıp Türkiye ile birleşmek istiyorum ” diyen Barzani’ye Türkiye her türlü askeri ve ekonomik lojistik desteği vermelidir. Barzani’ye kuzeyden PKK, batıdan IŞİD terör örgütlerinin tehditleri vardır. Doğudaki İran’ın ise mezhep taassubu ile husumeti vardır…

2012 veya 2013 senesinde ABD Kuzey Irak’ta bir anket yaptırır ve kahir sonuç Türkiye ‘ye bağlanmak çıkar…Ondan sonra düğmeye basılır; Türkiye’de malum olaylar(Gezi, MİT vs…) ve Kuzey Irak’ta Barzani’yi terör örgütleriyle(IŞİD,PKK,PYD vs) terbiye  ya da yok etmek..

Irak'la değil,  Türkiye ile bütünleşmek isteyen Barzani bugünün İdris-i Bitlisi ise  biz Yavuz Sultan Selim olabildik mi!!!!

Ben 100 yıllık esaret ve hasretin bitmesini istiyorum ya sizler

Trabzon'da Kuzey Irak yönetiminin irtibat bürosu veya ekonomik ve sosyal aktiviteleri düzenleyecek bir temsilciliğin açılması ne güzel olurdu, değil mi sevgili okurlar.

Duygu, düşünce ve davranışlarınızdaki sağlık ve uyumun devamı dileklerimle esen kalın.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.