• BIST 110.505
 • Altın 174,744
 • Dolar 4,0891
 • Euro 5,0002
 • Trabzon 17 °C

Cumhurbaşkanlığı seçimi ve yeni Türkiye!

Cumhurbaşkanlığı seçimi ve yeni Türkiye!
Hasan Kurt yazdı...

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı seçimini genel seçim havası ile götürmenin peşinde. Bunu yaparken de, genel ve yerel seçimlerde olduğu gibi devletin bütün imkanlarını sınırsız bir şekilde kullanıyor.

Seçimin daha ilk günlerde adil ve demokratik bir yarış şeklinde geçmeyeceği belli oldu. Bu olay yalnız meydanlarda değil, medyada da bu şekilde. Yarın öbür gün adayların reklam kampanyaları başlayacak. Reklamlarda da devlet gücünü ve özel sektörü kontrol eden aday bire on öne çıkacak.

Bir de olayın, din-diyanet-cami bölümü var. Türkiye’de din eksenli siyasetle beslenen kesim de seçim sürecinde arazide olacak. Bu kesimlerin sayısı yüzbinlerle ifade ediliyor.

Partilerin, adayları desteklemesi doğru, ama doğru olmayan işin içine devlet imkanlarının, dinin, iktidardan beslenen veya korkutulan sermayenin girmesi.

Avrupa’nın birçok ülkesinde, ABD’de Başkanları, Cumhurbaşkanlarını halk seçiyor. Ama hiçbir ülkede Türkiye’de yaşananlar olmuyor. Zaten, buna o ülkenin devleti ve özel sektörü geçit vermiyor.

***

Türkiye’de yönetimi eline geçiren parti, siyasi güç, diğer yandan devleti de, yargıyı da kontrolü altına alıyor. Bağımsız yargı söylemde, laiklik kağıt üzerinde kalıyor. Hukuk devleti guguk devleti oluyor.

Bütün bunların nedeni; Türkiye’yi yöneten iktidarın rejimle, sistemle, cumhuriyetle ve kazanımları ile olan ideolojik kavgasıdır.

Türkiye gibi; laik, demokrat, Atatürk milliyetçiliğine bağlı, ülkesi ve milletiyle bölünmez, dili Türkçe olan, sosyal bir hukuk devletinde, sayıları binlerle ifade edilen imam hatip okulları ve tarikat mensubu yetiştiren yatılı kuran kurslarının açılmasının ve her geçen gün sayılarının artmasının nedeni, dindar veya dinine bağlı nesil yetiştirmek değil, Cumhuriyete ve diğer kazanımlara karşı kavgayı sürdürecek nesil yetiştirmek ve sonunda ülkeyi dönüştürmektir.

Bugün gelinen nokta budur!

CHP ve MHP muhafazakar kesimi karşıma almayayım endişesiyle bu olayın üzerine maalesef gidemiyorlar. Önceki gün MHP lideri, kısa bir açıklama yaptı, İmam-Hatiplerin AKP’nin arka bahçesi olduğunu vs. dillendirdi, eleştiri getirdi.

***

Bu konularda epey yazı yazdım. Bundan sonra da yaşadığım müddetçe bıkmadan usanmadan yazacağım. Çünkü bu olay öyle söylendiği gibi dindar nesil yetiştirme vs. olayı değil. Bu olay, ülkenin geleceğini ilgilendiren bir olaydır.

Bugün Milli Eğitim’de hemen hemen tüm okulların yönetimi İmam-Hatip ve muhafazakar kimliklilerin kontrolünde! Bu atamalar bilinçli, planlı yapılan atamalardır. Milli Eğitim birkaç gün önce ortaokulu bitiren öğrencilerin tercih yönetmeliğini yayınlandı. Başarılı öğrencilerin iyi okullara falan gitme işi kalktı, bir sıralama yapılıyor, belirlenen okullara giremeyen öğrenciler en yakın meslek okuluna yani imam-hatiplere yönlendiriliyor. Bir de paralı özel okullara!

Dershaneler kapatılabilir. Buna çok da itiraz etmiyorum. Dershaneye çocuğunu gönderen velinin büyük çoğunluğu bu sefer özel hoca tutacak. Diğer yandan okullarda kurslar vs. Milli Eğitimdeki bu yeni düzenlemenin de eğitimin kalitesini yükseltmek için değil başka bir amaç için yapıldığını düşünüyorum.

***

Cumhurbaşkanlığı seçimi, Türkiye’nin dönüştürülme projesi için çok önemli. Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı olması bugüne kadar izlediği politikalar göz önüne alındığında; ülkedeki kamplaşmayı, kutuplaşmayı daha da derinleştirir. Kutuplaşma, ayrışmayı getirir. Zaten güneydoğu resmen olmasa bile fiilen birilerine teslim edilmiş gibi. Türkiye’deki, siyasal ve sosyal kutuplaşmanın temeli Milli Eğitim sisteminde atıldı. Milli Eğitim ikiye bölündü. Bir yanda İmam- hatip ve tarikat eksenliler diğer yanda öbürleri! Ve ne hazindir ki Cumhurbaşkanlığına aday olan Başbakan, birleştirici olma bir yana eğitimdeki bu bölünmeyi körüklüyor.

Sonuçta Türkiye, sosyal yapısıyla, rejimiyle, sistemiyle bir tarafa doğru kayıyor. Ve ne ilginçtir ki, halk da olan bitene tepki vermiyor. Türk halkının büyük bölümü sanki narkozlanmış! Başbakan ve AKP’nin kurmaylarının dillerinden düşürmediği yeni Türkiye söylemi aslında İmam-Hatiplilerin yönettiği, sistemle, rejimle kavgalı dönüşüm eksenindeki bir Türkiye’dir.

 

 

 

 • Yorumlar 2
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Diğer Haberler
 • Avrasya ve Ömer Yıldız!27 Ocak 2016 Çarşamba 06:47
 • Belediye’ye haksızlık!26 Ocak 2016 Salı 06:47
 • CHP’nin yeni misyonu AKP’ye örtülü destek mi?22 Ocak 2016 Cuma 06:47
 • Kaşüstü’nde yapılacak Kavşak sorunu çözmez!21 Ocak 2016 Perşembe 06:47
 • Türkiye’de muhalefet iktidara çalışıyor!20 Ocak 2016 Çarşamba 06:47
 • Asım Aykan’ın reçetesi!19 Ocak 2016 Salı 06:47
 • Yeni Cumhuriyet yeni rejim!18 Ocak 2016 Pazartesi 06:46
 • Devlet Bahçeli nereye koşuyor?02 Aralık 2015 Çarşamba 06:47
 • İşgal yılları Trabzon S.P.Mintslov’un günlüğü! (1916-17)26 Eylül 2015 Cumartesi 14:58
 • Trabzon-Maçka'da Bir Prometeus: İlyas Karagöz19 Eylül 2015 Cumartesi 09:54
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.