• BIST 94.896
 • Altın 279,275
 • Dolar 5,8598
 • Euro 6,5130
 • Trabzon 19 °C

CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİNİN ÖZEL ANLAMI

Ö. Faruk Altuntaş

                10 Ağustos 2014 tarihinde yapılacak Cumhurbaşkanlığı (CB) seçimi, taşıdığı özel özellikler nedeniyle farklılık taşıyor.

                Biçimsel açıdan bir özel durum, daha önce Meclis’te milletvekilleri tarafından seçilmekte olan CB’ın, bu kez ilk defa doğrudan yurttaşların kullanacağı oylarla seçilecek olmasıdır.

                Bu biçimsel farklılık dışında CB seçiminin özel önemi, Tayyip Erdoğan’ın özel durumundan ve özel tutumundan kaynaklanıyor.

                Tayyip Erdoğan’ın seçim yarışına “Başbakan” sıfatıyla katılmış olmasının getirdiği özel avantaj ve haksızlık, çok önemli olmasına karşın bu özel durum ve özel tutum içinde yer almıyor bile.

                                                                ***

                CB seçiminde kullanılacak oyların bir anlamı, Türkiye’nin yoluna eksikleri olsa da demokrasi ile devam edip etmeyeceği noktasında toplanıyor. Tayyip Erdoğan, şahsında somutlaştırdığı “tek adam” yönetimi ile bir tür “Saddamlaşma” anlamına gelen otoriter bir anlayışa yöneleceğini açıklamış bulunuyor.

                Erdoğan, çeşitli yerlerde çeşitli vesilelerle yaptığı açıklamalarda, CB seçilse dahi hem AKP’nin yönetimini hem de Hükümetin yönetimini belirlemeye devam edeceğini açıklamış bulunuyor. Bu güç toplanmasının demokratik esaslarla uyuşmayacağı ve otoriter / baskıcı yönetime geçiş anlamı taşıyacağı açık.

                Dikta yönetimine geçişin kimi hazırlıkları şimdiden yapılmış ve yapılmaya çalışılıyor bile. Son yasal düzenleme ile her türlü bilgiye ulaşma yetkisine sahip olan, içeride ve dışarıda operasyon yapma yetkisi verilen ve yargı muafiyetine kavuşturulan MİT ile bir tür “Muhaberat”  devletine geçilmeye çalışıldığı; 2010 yılı Anayasa referandumundan sonra AKP Hükümeti tarafından yasası tümüyle değiştirilen ve yeniden yapılandırılan Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK), aradan çok kısa süre geçmesine rağmen yapılan yasa değişikliği ile tamamen Hükümete bağlanmak istendiği görülüyor. Yargı bağımsızlığının kırıntıları dahi yok edilerek, Yargı erki tamamen Hükümete bağlanıyor.

                Oysa herkes tarafından bilinmektedir ki, bütün dünyada diktatörlüklerden uzaklaşarak demokrasiye yönelmek, daha önce bir elde toplanan ve Yasama, Yürütme ve Yargı olarak bilinen devlet güçlerinin birbirinden ayrılması ve bağımsızlaşması ile mümkün olabilmiştir.

Tayyip Erdoğan’ın tutumundan kaynaklanan nedenlerle, CB seçilmesi ile Türkiye ters bir yola sokularak demokrasiden uzaklaştırılmak ve diktatörlük içine sokulmak istenmektedir. Başta AKP’liler olmak üzere tüm yurttaşlar, CB seçiminde bu tehlikeli gidişe onay vermemelidir.

                                                             ***

                CB seçiminin Tayyip Erdoğan’ın özel durumundan kaynaklanan önemi, yurttaşların, tercihlerini dürüst yönetimden yana yapıp yapmayacakları, yolsuzluk ve rüşvete izin verip vermeyeceklerinden kaynaklanıyor.

                17 ve 25 Aralıkta ortaya dökülen büyük yolsuzluk olayları, AKP Hükümetinde 4 bakanın istifasına yol açmış, iddialar Tayyip Erdoğan’a ve oğlu Bilal’e kadar uzamış; ancak olaylar aydınlatılmamış ve yargılanmamıştır. Başbakan Erdoğan’ın oğlu Bilal ile yaptığı telefon görüşmesinde, evde bulunan ve milyon Euro’larla ifade edilen paranın sıfırlanmasına ilişkin konuşmanın üzeri kapatılmak istenmiştir. Ayakkabı kutularındaki milyon dolarların, yatak odalarındaki çelik kasaların hesabı verilmemiştir.

                Hesap vermek ve olayı aydınlatmak bir yana, suçluların yargılanmasının önüne geçilmesi ve olayların örtbas edilmesi için her şey, ama her şey yapılmaktadır. Yüzlerce, binlerce polisin memuru ve müdürün görev yerleri değiştirilmiş, yargı sistemi çökertilmiş, HSYK dağıtılmak istenmiş, yüksek yargı tamamen değiştirilmek istenmiştir.

                Konunun sürüncemede bırakılması ve unutturulması için Meclise gelen fezlekeler milletvekillerinin incelemesine fırsat verilmeden usuli gerekçeler uydurularak tekrar savcılığa iade edilmiş, Meclis Soruşturma Komisyonuna AKP tarafından üye verilmeyerek Komisyonun çalışması engellenmiştir.

                Arkasında bu denli ciddi suçlara ilişkin şaibeler yığınını taşıyan birinin CB seçilmesi için oy verilebilir mi? Bu şaibelere, Cumhurbaşkanlığı makamı aracılığı ile bütün devlet aygıtının ve toplumun karıştırılmasına onay verilebilir mi?

                CB seçiminin, Tayyip Erdoğan’ın durumundan kaynaklanan özel önemi bu noktada toplanmakta ve başta AKP’liler olmak üzere tüm yurttaşların, vereceği oylarla ortalığa dökülmüş bu suç ve şaibelere kayıtsız kalmaması, onay vermemesi gerekmektedir.

                                                                    ***

                CB Seçiminin bir diğer önemi, Selahattin Demirtaş’ın adaylığından kaynaklanıyor.

                HDP milletvekillerinin önermesi ile CB’na aday gösterilen Demirtaş, açıkladığı Yeni Yaşam Çağrısındaki net mesajlarla Türkiye’nin ihtiyacını karşılıyor.

                Bütün ezilmişlerin sesi olarak, tüm yurttaşların bütün farklılıkları ile birlikte yaşaması; başta Türkler ve Kürtler olmak üzere, Sünniler ve Aleviler olmak üzere her türden farklılığın eşit ve özgür yaşayabileceği ortak vatanın savunusu; Kürt sorununun Türkiye’nin bütünlüğü içinde, barışçıl ve demokratik yöntemlerle çözüm iradesi hepimizin duymak istediği ve Türkiye’nin 21. Yüzyılda olması gereken yeri işaret ediyor.

                Bu yaklaşımıyla Demirtaş, etnik ve mezhepsel bölücülüğe karşı, ezilenlerin temsilcisi olarak gerçek bir güvence oluşturuyor. Yurttaşlarımızın bu sese kulak vermesi, uzatılan eli tutması gerekiyor.

 

 

                      

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.