• BIST 100.021
  • Altın 280,357
  • Dolar 5,7250
  • Euro 6,2958
  • Trabzon 17 °C

DANIŞMAK, PAYLAŞMAK DEĞİLDİR!

Osman Necip SEVİNÇ

   Hüseyin Avni Aker stadının yerine yapılacak millet bahçesinin ihalesi 29 Mart 2019 da düzenlenmiş. 13 firma arasından ihaleyi yaklaşık 22 trilyon liralık teklifin sahibi Aslanlar İnşaat ile Enam İnşaat ortaklığı kazanmış. Hayırlı olur inşallah.
“Ortahisar millet bahçesi” TOKİ tarafından yapılacak. Zaten ihaleyi de TOKİ yaptı.64 dönüm araziye oturacak millet kıraathanesi, restoran, tribün, kahve ve çay evi, yeşil alan vs. oluşturulacak.
   Benim değinmek istediğim konu şu: bu proje  TOKİ’nin tasarrufunda hazırlanmıştır kanaatimce. Öncelikle bu millet bahçesinin adı Hüseyin Avni Aker millet bahçesi olamaz mı idi? Vefasızlığın bu kadarı da ancak sessiz Trabzon’uma yakışır. Bu proje Trabzon STK’larının görüşüne, duayen isimlere, vs. sunuldu mu?
   Bu projesi gören var mı? TOKİ bu projeleri tüm illerde paket projeler ile mi yürütüyor. Öyleyse yandık. Zira ayinesi iştir kişinin, lafa bakılmaz. Trabzon’daki özellikle Zağnos vadisinde yaptığı kar amaçlı sıkışık bloklar ve Zağnos kentsel dönüşüm ikinci (beton) etabı(kuzey alan) ortada!
   Biz Türkiye Cumhuriyetiyiz. Karadeniz’de yaşarız. Apayrı bir kültüre, yaşama, karaktere, eğlenceye alışığız. Bizim beklentilerimizi bu kültürü yaşayanlar iyi çözer, gereksinimlerimizi projeye katarlar. İşte olumsuz örnek size... Betonik Park, KTÜ’de dizayn edildi. Hocalarımız bu parkta Karadeniz havasını, suyunu, ormanını, kültürünü, kâğıda yani projeye yansıtabildi mi?
   Çok merak ediyorum… Ortahisar millet bahçesi projesinde yeraltı otoparkı var mı? Var ise kaç araçlık? En azından parka geleceklerin yanında İnönü mahallesinin otopark ihtiyacını karşılayacak kapasitede mi? Hiç sanmıyorum, zira ihale bedeline göre olsa da ancak, kapasitesi yetersizdir, Zaten bizde 10 sene sonrasını dikkate alıp projelendirmek hep negatif olmuştur.
  Peki bu proje detayları “çok gizli” ibaresi ile mi hazırlandı Veya ilgisiz Trabzonlular göremez mi dendi? Trabzon’un” sessiz sivil toplum örgütleri haberdar oldu, basın projeyi Trabzonlulara ulaştırdı ve çok beğendiler de; biz mi duymadık! Olur mu olur! Ama Trabzon Büyükşehir Belediyemizin taşralı çoğunluğu üst yöneticilerinin mutlaka beğenisine(!) sunulmuştur proje... Demek onlar kefillerdi bu bahçeye... Yeterli mi?
Bir ülkede veya şehirde medya ekonomik bağımsızlığını yitirse, kölelik zirve yapar. Eleştiri olmayınca doğruları yakalamamız, ideale yaklaşmamız söz konusu olamaz... Maşallah Trabzon basınımız yon yıllarda daha çok parlatma işlevini üstlenmiş. Eleştiri ikinci planda. Acaba neden?
  Ey gidi rahmetli duayen gazeteciler, Zeyyad Nemli, Mehmet Tan, Orhan Kaynar, Refik Karaağaçlı, Sn.Osmanpaşaoğlu, vs. vurdu mu ses çıkartan, önerileri dikkate alınan, halkın nabzını tutan, kalemini fikirlerinden taviz vermeden oraya buraya sokan insanlar... Ahh! Ekonomik ah! Gazetelerin, internet sitelerinin bazılarını okuyunca gözlerimiz yağlanıyor!
  Büyükşehir Belediyemiz 100. Gününü doldurmadan çalışmaları hakkında eleştiri getirmeyeceğim, ancak olumlu işleri moral açısından yazacağım demiştim. Fakat işin detayına girmeden şu üst düzey atamalardaki, hemşericilik, hısımlık, taşra hayranlığı gibi yanlış yolu bir hatırlatayım derim. Gidiş eskiyi aratacak yönde gelişiyor. Şimdi bu saatten sonra belediye yöneticilerine “Trabzon tanıtım günleri programımı” mı düzenleyeceğiz. Trabzon merkezde mühendis, mimar, vs. insanlar kalmadı mı? Kimse ben yaptın, oldu. Havasına kapılmasın! Gazeteciler suskun diye de sanmasın. Burası Trabzon, yarın ne olur Allah bilir. Bürokratların halkı anlamasının, öncelikleri doğru sıralamasının ne kadar zor ve güç olduğunu ben iyi bilirim. İtekleme ile bir yere kadar... Eski başkanımızın birinci dönemindeki başarılı yönetimi ve projelerinin, ikinci döneminde negatif geliştiğini lütfen yeni başkanımız iyi tahlil etsin… Bilgi isterse en az 100.000 Trabzonlu tahliline yardımcı olacak donanıma sahiptir.
  Sn.Başkan, yenden hatırlatıyorum. Acı gerçekler ile karşılaşmadan Trabzon Ortahisar ilçesinde hemşerilerimizin asbest çimentolu borulardan içtiği, kullandığı suyu, sağlıklı borulardan geçecek şekilde değiştirecek yapıma; aşama aşama geçiniz. Şehir merkezinde korna yasağını getiriniz. Yine Maraş caddesindeki parke yol kaplamalarını sökerek sıcak karışım asfalt ile konforu sağlayarak yeniden kaplayınız. Ortahisar tarihi kale surlarını sarmaşıklardan temizleyerek onarınız… Bu konuda size bilgi verev, mazeret ileri sürenleri de dinlemeyiniz. Zira mühendis almamanız (eski başkanın olmadığı gibi) sizin de handikabınız. Etrafımız da sıradan teknik eleman çok ama cesur uzman eleman nerede? 
Bu arada basit bir dokunuş ta olsa Tiyatronun yanında teşkil edilen otopark çok iyi oldu. Tabii kısa zamanda deforme olmazsa... Oraya yüklü kamyon giremez levhası koyulabilir!!!

 

Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.