• BIST 94.896
  • Altın 279,251
  • Dolar 5,8598
  • Euro 6,5130
  • Trabzon 19 °C

Demokrasi eleştirilebilir mi?

AYDIN EROL

  Amerikan başkanlarından Abraham Lincoln demokrasiyi,  "halkın halk tarafından halk için yönetimi” şeklinde tanımlamıştır. Amerikan siyasal tarihinde oldukça önemli bir yeri olan Lincoln'un demokrasi tanımı bazı siyaset bilimciler tarafından oldukça iddialı bir tanım olarak değerlendirilmiştir. 
  Tarih boyunca demokrasi ile yönetilen ülkelerdeki tarihsel pratikler halkın halk tarafından halk için yönetildiğini doğrulamıyor. Türkiye ve benzeri ülkelerde "halka rağmen halk için" formülüyle insanların yönetildiği ortadadır. Bu yüzden demokrasi konusunda kesin yargılara varmadan önce çok yönlü bir düşünme faaliyeti içinde bulunulması gerekiyor.  
  Şu unutulmamalı ki politikanın ruhu kararların halk ya da topluluk tarafından değil,  halk ya da topluluk için alındığını göstermektedir. Demokrasi sonuçta bir halk yönetimi olsa bile devlet maliyesine veya dış politikaya yurttaşların doğrudan katılması ve karışması demek anarşi ve kargaşanın çıkması anlamına gelebilecektir.  
  Tam da bu nedenle şunu söyleyebiliriz ki demokrasi ister istemez oligarşiyi içermektedir. İktidara gelenleri seçen oy veren halk da olsa yönetim belli bir sınıfın elinde toplanmakta ve iç politikadan,  ekonomiye,  maliyeden dış politikaya kadar bütün icraatlarda bu sınıf belirleyici olmaktadır. 
  Demokrasiyi hararetle savunan Raymond Aron'un, "Anayasaya bağlı çoğulcu rejimler bütün politik rejimler gibi oligarşiktir, ama bilinen rejimlerin çoğundan daha az oligarşiktir" sözü bu gerçeği onaylar niteliktedir.  
  Diyeceğimiz o ki demokrasi yönetim rejimleri içinde eleştirilebilir olmalıdır çünkü eksikleri vardır. Yani demokrasi insanoğlunun siyasal arayışlarının tamamlanmış şekli değildir. 
  Demokrasi işleyen bir süreçtir ve diğer kültür ve düşünce kaynaklarından yeni aşılar almaya müsait olmalıdır. Demokrasi eleştirisi yapmak da antidemokratik bir rejime davetiye çıkarmak anlamına gelmemelidir.  
Demokrasiye yöneltilen eleştirel bakışlar siyasi aklın olgunlaşması açısından önemlidir. Demokrasiyi bir yönetim biçimi,  siyasetin tekniği olmaktan çıkararak onu bir yaşama biçimi, bir din ya da dünya görüşü gibi algılamak, onu dokunulmaz ve tartışılmaz gerçek yapmak hayati bir yanlışa düşmekten öte bir anlam taşımayacaktır.

 

Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.