• BIST 96.455
  • Altın 223,183
  • Dolar 5,6626
  • Euro 6,5275
  • Trabzon 21 °C

Dere Yataklarında Kamulaştırma Yapılmalı

Yıldız KARAAĞAÇLI ALİYAZICIOĞLU

 

Bölgemizin adeta kaderi haline gelen sel ve heyelan olayları ile kaybedilen can ve mal kayıpları her yıl acı bir şekilde yaşanmakta…

Ne yazık ki geçtiğimiz günlerde Rize’de yaşanan sel felaketi ile yine can kayıplarımız  oldu…
Alınmayan önlemler doğa olaylarının felakete dönüşmesine neden olurken bu tedbirlerin alınmamasının vebali kimlerin üzerinedir bir düşünmek gerekir!
Dere yatakları ve heyelan sahaları tehlike arz eden yerlerin başında gelirken halen bu bölgelerin yerleşime açık yapılarla dolu olması nedendir?
Her yıl milyonlarca lira üstelik kilometrelerce uzunlukta taşkın koruma yapıları yapılırken neden hala taşan dereler can almaya devam ediyor?
Yerleşim yerlerinde alt yapı yetersizliğinin, bölgemizdeki sel felaketlerinin önemli unsurlarından biri olduğu bilindiği halde bu konuda yeterli çalışma yapılmamasını kim izah edebilir?
Öncelikli; taşkın sınırı haritalarının çıkarılıp dere yataklarının acilen boşaltılması varken bu bölgelerde kamulaştırma yapılmamasının nasıl bir mazereti olabilir?
Vatandaş; dere yatağındaki evinin önüne yapılan taşkın koruma duvarının, aşırı yağış sonrasında olası sel felaketine karşı ne kendini ne evini koruyamayacağını bilse hiç o duvarın yapımına sevinir mi?
Eğer insan içinse yatırımlar; her yıl hedefine yüzlerce gölet ve HES sayısı ekleyen ilgili kamu kurumlarının en önemli amacı ‘bu yıl olası sel felaketlerinde bir tane dahi can kaybımız olmayacak, hedefimiz budur’ olamaz mı?
Birçoğu bölgemizde yapılan sel ve heyelan sempozyumlarıyla varılmak istenen sonuç nedir?  Sadece tespitler ve çözüm öneriyle kalan toplantılar mıdır hedef!
Yıllardır yapılan çalışmalarla her türlü teknik bilgiye, donanıma ve elemana sahip ilgili kamu kurumlarının ve yerel yönetimlerin sel felaketi sonrasında yaptıkları kurtarma çalışmaları mıdır bize yetecek olan?
Varın siz karar verin!…              


                                                

 

Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.