• BIST 101.729
  • Altın 226,447
  • Dolar 5,3025
  • Euro 5,9989
  • Trabzon 8 °C

Devrimci bacılar!

Prof. Dr. Yahya Sezai TEZEL

Pentagon emperyalizminin Türkiye'nin etini budunu budayarak bir Kürt devleti kurma projesi muhtemelen 2002'den çok önce başlamıştır. Ben daha önceki analizimi düzeltme ihtiyacı duyuyorum. Çünkü:

Bugün (Pazartesi) 11.00 de Halk TV'de emekli general Osman Pamukoğlu ile bir canlı mülakat vardı. Pamukoğlu kendi yaşadığı bir olay hakkında söyledikleri tarihi öneme sahiptir. 400 PKK’lının Hakkari'den yaptıkları saldırıda imha edilmekten, muhtemelen İncirlik'ten kalkan iki ABD savaş uçağının PKK'lıların kaçış yollarında savaşmakta olan 2 Türk Skorsky Helikopterini düşürdüğünü, zamanın Genel Kurmay Başkanının kendisine "bunların ne yapacağı bilinmez harekatı durdur" talimatını verdiğini söyledi.

Pamukoğlu sıradan bir emekli asker değildir. "1993-95 yılları arasında Hakkari’de sorumlu olarak PKK’ya karşı yönettiği operasyonlarda terör örgütüne bağlı dağdaki militan sayısı 12.000’den 6.000’e düşmüştür. 30’a yakın sınır dışı askeri harekatın neredeyse tümü onun komutanlığında yapılmıştır. Dönemin Genel Kurmay Başkanı Doğan Güneş'in “Üç tane Pamukoğlu olsa terörü bitiririz” " dediği kayda geçmiştir.

***

Pentagon'un bölgenin siyasi coğrafyasını Türkiye'nin etini budunu da küçültecek, İsrail ve ABD'nin "client" yani "müşteri" müttefiki olacak bir büyük Kürdistan kurarak değiştirme stratejisi, muhtemelen İran'ın Humeyni İhtilali ile ABD'nin kontrolünden çıkması ve İsrail'e yönelik en önemli bölgesel tehdit haline gelmesinden sonra geliştirilmiştir.

Türkiye, Nato'dan ayrılmamalıdır. Ama Nato üyeliğini, çelişkili gibi görülse de, ABD'nin Türkiye'nin müttefiki değil, Pentagon'un etkili olduğu süreçlerde düşmanı olduğu aksiyomuna dayalı bir milli beka stratejisini geliştirmelidir. Bu hem kısa, hem orta hem uzun vadeli planlamalar gerektirir. Risklidir. Ama bu risk göze alınmalıdır. Eğer Pentagon bu stratejisini terk etmezse, Türkiye buna karşı çıkmasa da etinin budunun küçültülmesi riskine maruzdur. ABD ye akıllı ve sabırlı ve uluslararası platformlarda radikal yeni ilişkiler kurarak direnebilme gücünü arttırmaya çalışmalıdır. Türkiye'nin Rusya, İran, Çin ve Hindistan’la stratejik ortaklıklar geliştirmesi kendi ulusal çıkarlarının gereğidir.

Dünya bütünlüğünü tehdit eden riskler ancak çok taraflı, katılımcı yaklaşımlarla azaltılabilir. Pentagon "burnundan kıl aldırmayan" emperyal bir dünya tasarımının kurumsallaşmış halidir. Pentagon güç egemenliğini dünyanın her yerine burnunu sokmaya hakkı olduğu ve bunu başarmaya muktedir olduğunu varsayarak ABD dış politikasını etkilemektedir. Bu kısa vadede değişmeyeceğine göre, Türkiye'de siyasetçi ve güvenlikçilerin, ABD Federal hükumetinin, yani Başkanlık kabinesinin lafına değil, Pentagon'un sahada yaptıklarına bakarak bizim ne yapacağımızı düşünmek mecburiyetindedir.

***

Bu kritik ve zor geçitten geçerken Türkiye'nin içeride hukuk devleti ve hakkaniyetli rekabet ortamında işleyen çok partili demokrasiyi ayakta tutması mümkün olabilir mi? Olmasını temenni etmek, tek tek yurttaş olarak olmasına nasıl katkı yapabileceğimize odaklanmamız gerekiyor. Burada kritik değişken CHP'nin anti-Amerikancı bir ihtilalci sol söylem geçmişine sahip oldukları halde şimdi Pentagon emperyalizminin kritik maşası durumundaki PKK'yı destekleyen "devrimci bacı"ların, sosyalist devrimcilik lafazanlığı şampiyonlarının kontrol ettiği bir parti halinde çıkıp çıkamayacağı, Türkiye'nin bu kritik tünelden geçerken bekası hem de insan haklarına riayet ve bağımsız yargı aksiyomlarının savaş ortamında en az zarar görmesi üstünde büyük rol oynayacaktır.

 

 

 

Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.