• BIST 93.511
 • Altın 223,453
 • Dolar 5,3884
 • Euro 6,1388
 • Trabzon 7 °C

“DİPLOMASI SAHTE”

“DİPLOMASI SAHTE”
Muharram Usta’nın Trabzonspor’un başkanlık koltuğuna iki diplomasıyla geldiğini ifade eden Metin Atasoy, “Usta’nın tıptan aldığı diplomasını bilemem ama Trabzonspor diploması sahte çıktı” dedi.

RÖPORAJ: Hamza MISIR

Ekonomik olarak çöküşe geçen Trabzonspor’un kurtarılması adına önerilerde bulunan Atasoy ile röportaj yapan spor müdürümüz Hamza Mısır’ın sorduğu sorular ve aldığı cevaplar şöyle;

Çok iddialı gelen bir başkan, ama ligin en kötü oynayan 2. Takımı Trabzonspor. İstanbul kulüp nasıl görünüyor?

İstanbul’dan görünen ekonomik acıdan felaket, itibar, sportif, idari acısından felaket. Tüm bu felaketlerden sonra Trabzonspor bir felaket olarak görünüyor. Tabi ki hepimizin ortak sevdası Trabzonspor. Çocukluğumuzdan beri onunla yoğurulduk, kavrulduk. Herkese sosyal düzeyde çok katkıları oldu. Bizlerinde Trabzonspor’a yaşadığımız her anda katkıları olabilmelidir. Bireysel olarak ben bunun mücadelesini her zaman verdim. Gördüğümüz algıladığımız Trabzonspor, hiç birimizin arzuladığı noktada değil.

“FARUK ÖZAK KURTARAMAZ!”

Bugün bir kongre olsa başkan adayı olur musunuz?

 Trabzonspor’un bugün ki konumu negatif pozisyonunu pozitife çevirecek olan hiçbir birey yok. Buna bende dahil, kendilerini zaman zaman toplumun çok önünde gören, Trabzonspor’a hiç bir şey vermeden ondan çok şey alan eski bakanlar, bugünde biz şuanki konumundan alır üst konuma çıkartırız mesajları vermeye çalışıyorlar, nafile. Trabzonspor’un tek kurtuluşu vardır. O da ; herkes eteğindeki taşı dökecek bir araya gelecek.  Şahsi ilişkilerini, sevgilerini ve nefretlerini bir kenara bırakıp, camia bir araya gelecek, hiç ekonomi konuşulmadan… Çünkü hiçbir birey ve kurum Trabzonspor’un şuanki ekonomik yapısını çözemez. Yeniden yapılanma ile çözülür.

USTA TRABZONSPOR’A TESADÜFEN GELDİ

Muharrem Usta, çok iddialı geldi. Neden bu kadar kötü yönetti?

Biz Muharrem Usta’yı doktor biliyoruz. Doktorlar çeşit çeşittir. Bir tıpçının Trabzonspor’da operasyon yapması aynı başarıyı yakalayacak anlamına gelmez. Usfa, Trabzonspor’a tesadüfen başkan olarak gelmiştir. Trabzonspor popüler oldu. Kendisi de üç-beş kuruş para kazandı. Bir gün Trabzonspor’un önünden geçerken , herhalde yanındaki arkadaş “bu kulübe başkan lazım, o da sen olabilirsin” dedi. Trabzonspor’a üye olmayan bir insan başkanlığa aday oldu. Bu Trabzonspor’a aday oldu. Bu Trabzonspor tarihinde görülmüş bir şey değil.

“…DİPLOMASI SAHTE ÇIKTI”

Sayın usta iki diplomam var dedi. Birisi üniversiteden aldığı biriside Trabzonspor’dan aldığı. Birincisinin sahte olup olmadığını bilmem. Ama Usta’nın Trabzonspor’un tedavisi noktasındaki diploması sahte çıktı. İnsanlar yaşamlarında tesadüfen bir konuma gelebilir. Ama hiçbir birey bir koltukta tesadüfen duramaz. Sadece nitelik ve donanımınız ve çözümsel önerileriniz doğruysa, başarılıysa kalabilirsiniz. Bu siyasette de böyledir .Sayın Usta, maalesef ve maalesef kendi egolarının tatminden  ve Trabzonspor’a zarardan başka bir şey yapmadı.

“İNSANLAR MERAK EDİYOR”

Ben ve sokaktaki insan merak ediyor; Yüz trilyonlardan bahsediyor. Birileri İstinye Üniversitesi’nin reklam fiyatını soruyor, birileri ‘50.yılda şampiyon olacağız dendi ne oldu?’, birileri de ‘İbrahim Hacıosmanoğlu’nu eleştiriyorduk. Kulübü 400-500 milyon borçlandırdı. Usta, kulübün borcunu  senede bir kattrilyonu geçer hale getirdi. İnsanlar merak ediyor. Bu para ne oldu? Birilerinin cebine mi gitti?  Bunu ben dahil, soğukta karda kışta çocuğun nafakasından kısarak takımı desteyen kimlikler merak ediyor. Bu kadar kaotik ortak var, ortalarda yok. Amerikalalıarla geziyormuş. Böyle başkanlık olmaz. Bir başkan kulübün kaotik durumlarında orada bulunur. Düşünün bir ülkenin başbakanı  yurt dışına çıktı. Ülkede deprem oldu. Derhal o geziyi iptal eder. Geriye döner.

MEDENİ ÜLKELERDE SPOR VE SİYASET AYRIDIR

Siz  eski başkan adayı olarak, Celil Hekimoğlu’na destek verdiniz. Siyasi çevre ekonomik yükün ardından Muharrem Usta, kalkar dendi. Şuanda sizin gördüğünüz tablo ne? Siyaset yine Usta’nın yanında mı?

Benim gördüğümü değil de görmek istediğimi söyleyeyim. Siyaset bu işin hiçbir yerinde olmamalı. Spor ayrı bir kulvar, siyaset ayrı kulvar. Eğer bunları iç içe sokarsanız, bizde Mehmet Ali Yılmazları, Faruk Özakları üretirsiniz. İnsanlar kulüp başkanlıklarını milletvekili nasıl olurum, bakan nasıl olurum diye kullanmaya başlar. O zaman birbirlerinden ayrılması gereken durum daha fazla iç içe girer. Oysa dünyanın medeni ve modern ülkelerin siyaset ayrı kulvar, spor ayrı bir kulvardı. UEFA, FIFA başkanı dünyanın hangi ülkesinde maç seyrederse seyretsin siyaseti asla takmaz. Protokolün bir numarasıdır. O ülkenin başbakanı da başkanı da yerini UEFA veya FIFA başkanına göre alır.  Bu kadar siyaset, spordan farklı bir olgudur. Biz Türk tipi siyaset, türk tipi spor üretip iç içe soktuk. Son kongre de evet Celil Hekimoğlu’nu destekledim. Bugünde aday olursa yine desteklerim. Çünkü Muharrem bey ve Celil beyin arasındaki ana ayrım noktası problemleri oturup konuşabilirsiniz Celil beyle.

“ DIŞARDAN YÖNETİLMESİ MANTIĞIMA TERS….

Trabzonspor’un Trabzon’dan yönetilmesi gerektiği daha fazla tartışılmaya başlandı. Sizde aday olduğunuz zaman Yomra’daki evinizi dizayn etmiştiniz. Bu tartışmaya ne diyorsunuz?

Bütün yönetim kurulu başkanlarının merkezde bir ofisleri vardır. Ve zamanlarının büyük bir kısmını da o bölgede geçirirler. Spor sadece ekonomik real sisteminin üzerine kurulmuş bir yapı değildir. Trabzonspor duygudur, hissiyattır, onun verdiği mesajı anında almaktır, onunla coşmak, onunla yürümektir. Başka bir ortamda olan bir başkan veya yönetici nasıl o sokakta Trabzonspor’a dokunacak, anlayacak ve sistemi ona göre kuracak? Bu benim mantığıma ters geliyor. Doğru Trabzon’da yaşayan, dokuyu, duyguyu bilen bir başkanla kurgulamasıdır. Usta’nın bunu başardığını düşünmüyorum. O kendi egoların peşinde.

Çözüme geçelim!

Ekonomik yapısını dizayn etmemiş hiçbir kurum ve kuruluş ayakta kalamaz. Ben iktisatçıyım, 4 yıl bütçe okudum. Bütçe, Trabzonspor yapısı olabilirlikten çıkmıştır. 1 kattrilyon borcu, yıllık geliri 100 trilyon olan ama yıllık gideri 200 trilyondan fazla olan bir kulübü yönetebilmek zekası ve aklı kimsede yoktur. Önce bu bütçeyi doğru uygulayacak. Ancak o zaman Trabzonspor, yönetilebilir. Bunun için yeniden yapılanmamız gerekiyor. Trabzonspor’da bundan sonra şunun ‘şu kadar oyu var, şu zengindir’ gibi ifadeleri geçiniz. Trabzonspor’da gerekirse tüm camia bir araya geleceğiz, şampiyonluk ve lüzumsuz vaatlerden uzaklaşacağız. Gerekirse kan ve gözyaşı vaat edeceğiz. Bir geçiş dönemi yaşayacağız. Yönetilebilir duruma geldiğinde, ilgi ve bilgili arkadaşlarımız yarışır. Kim yönetme tarzını gösterir ve onay alırsa o başkanımız olur. Bugün bu haliyle adı Celil Hekimoğlu, Metin Atasoy, Faruk Özak, Ahmet, Mehmet… Hiç fark etmez, kim gelirse gelsin bu kulüp felakete gidiyor. Ne o kadar para bir kişide var. Doğru aklı bulmamız gerekiyor. Doğru akılda ortak akıl olmalı.  Muharrem Usta gibi 500 trilyonluk borcu kendi  popülizm gelişsin diye,  bu kulübü cehennemin altına sokmayacağız. Yoksa bizim adımızda bir gün aynı Malatya gibi bir zül ile karşı karşıya kalırız.

Trabzonspor’u kurtaracak bir sistem, model geçmişinde var diyebilir miyiz?

Tabi tabi… Daha önceki yıllarda da benzer durumlar yaşandı. Ama bugünki kaotik durum çok daha zulüm. O zaman ekonomik sistem küçük, kontrol edilebilirdi. Bugün bir yönetimin, bir başkanın çözebileceği dışındayız. Öyle bir sistem oluşturduktan sonra, genç bir nesil gelmeli. Görünen o ki; Celil beyden başka  kamuoyunda bu işi kompozisyon edecek kişi yok. Ama Celil beyide ne kadar paran var? Ne kadar katkı da bulunabilirsiniz?” Bu işe gönül vermiş arkadaşımızı korkutmayacağız. Birbirlerinin açıklarını ortaya çıkartarak değil, hataları örterek Trabzonspor’un ekonomik, sosyal itibarını yürütülebilir bir hale getirip genç arkadaşları yarıştıracağız, başkan seçileni destekleyecek. Evet birileri bu kurumu batırdı. Adına ne derseniz deyin. Ama biz orada kalamayız. Bize lazım olan kulübü nasıl kurtaracağız. Hepimizin medari iftari olan Trabzonspor’u ayağa kaldıracağız. 

14_b.jpg

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • EN KIYMETLİ TARAFI BİLGİSİ17 Ağustos 2018 Cuma 12:16
 • ÇİFTÇİYİ EZDİRMEYİZ06 Ağustos 2018 Pazartesi 13:01
 • Fındıkta fiyat değil kalite konuşulmalı03 Ağustos 2018 Cuma 13:49
 • KUZEYİN BAŞKENTİ:KİEV31 Temmuz 2018 Salı 17:36
 • Dünya Kupası'nda Nevzat Aydın laneti23 Temmuz 2018 Pazartesi 12:44
 • #2TekerGezi ETİKETİYLE BAY C YOLLARDA22 Temmuz 2018 Pazar 14:55
 • 2008 den Ünal Karaman röportajı21 Temmuz 2018 Cumartesi 20:28
 • 50 YILDIR ÖRNEK; YAVUZ CAM02 Temmuz 2018 Pazartesi 13:20
 • Oya Çebi “CESARET BULAŞICIDIR”30 Haziran 2018 Cumartesi 11:50
 • SİGORTA CİNİ TRABZON’da DA FARK YARATACAK29 Haziran 2018 Cuma 14:03
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.