• BIST 92.685
 • Altın 263,689
 • Dolar 6,9988
 • Euro 7,9740
 • Trabzon 24 °C

DÖNEM SONU İLE İLGİLİ BAZI HATIRLATMALAR

Mustafa Güler

Yıl sonu işlemlerinin başladığı şu günlerde aşağıdaki hatırlatmaları yapmakta fayda olacaktır..
-İNDİRİME DAYANAK TEŞKİL EDEN BELGELERİN KAYBEDİLMESİ
    Fatura ve benzeri vesikalar bazen muhatabına ulaşmadan bazen de ulaştıktan sonra çeşitli şekillerde kaybolabilmektedir. Peki belge asıllarının kaybolduğu durumlarda indirim hakkı nasıl kullanılacak?
    Vergi idaresi belge asıllarının kaybolduğu durumlarda belgenin satıcıda kalan nüshasının noter tasdikli fotokopisine şerh düşülmesi suretiyle gider kaydı ve KDV İndiriminin yapılabileceği görüşündedir. Konuyla ilgili olarak İstanbul Vergi Dairesi Başkanlığı tarafından 03.07.2014 tarih ve 39044742-KDV.29-1785 sayılı muktezada;
    “ Buna göre işletmenize ait olan ve işte kullanılan aracınıza ait ÖKC fişlerinin kayıtlara uygun noterden tasdikli bir örneğinin (Bu örnek üzerine “ Zayi olan aynı tarih ve sayıyı taşıyan fatura aslı yerine kullanılmak amacıyla tasdik edilmiştir.” şeklinde noterce şerh düşülmesi gerekir. ) çıkartılması suretiyle vergiyi doğuran olayın vuku bulduğu takvim yılı içerisinde kanuni defterlere kaydedilmiş olması şartıyla indirim konusu yapılması mümkün bulunmaktadır. ”
    şeklinde görüş verilmiştir.
-İŞE BAŞLAMADAN ÖNCE YAPILAN MAL ALIMLARINDA KDV İNDİRİMİ
    Yeni kurulan ticari işletmeler vergi mükellefi olmadan önce işle ilgili olarak demirbaş, araç vs. şekilde bir takım alımlar yapabilmektedirler. Mükellefiyet tesis ettirilmeden önce yapılan bu alımların yasal defterlere işlenmesi ve bu alımlara ilişkin belgelerde gösterilen KDV’nin indirim konusu yapılabilirliğine dair mevzuatımızda açık bir düzenleme bulunmamaktadır.
    Vergi idaresi, bu şekilde henüz işe başlamadan ve mükellefiyet tesis ettirilmeden önce alınan belgelerde yer alan KDV’lerin genel esaslara göre indirim konusu yapılabilmesi gerektiği kanaatindedir.
    Konuyla ilgili olarak Manisa Vergi Dairesi Başkanlığından “03.02.2014 tarihinde faaliyete geçen bir işletme için 2009  yılı Aralık ayı içerisinde satın alınan emtia ve demirbaşlar ile özel maliyet giderleri dolayısıyla yapılan ödemelerin gelir vergisi açısından gider/maliyet konusu yapılabilirliği ve bu giderlere ilişkin KDV’nin indirim konusu yapılıp yapılamayacağı” konusunda görüş talep edilmiş, bu talebe aşağıdaki cümlelerle olumlu cevap verilmiştir:
    “Mükellefiyet tesis ettirilmeden önce faaliyetinize ilişkin olarak alınan emtia ve demirbaş faturaları ile diğer harcama faturalarının işe başlanılmasının müteakip VUK’un 219uncu maddesinde yer alan süreler içerisinde yasal defterlere kaydedilmesi halinde, bu tutarların gelir vergisi açısından gider veya maliyet unsuru olarak dikkate alınması, bu harcamalara ilişkin KDV’nin ise KDV Kanununun 29’uncu maddesi çerçevesinde indirim konusu yapılması  mümkündür.”
-ÇALINMA VEYA KAYBOLMA NEDENİYLE ORTAYA ÇIKAN MAL ZAYİLERİ
    İşletmedeki malların çalınması veya kaybolması durumunda, bu olayların ispat edilip edilememesine göre yapılacak işlem farklılık göstermektedir. Çalınma veya kaybolma, polis veya jandarma tutanağı ya da mahkeme kararı ile tevsik edilebilir bir çalınma veya kaybolma olması durumunda çalınan veya kaybolan mallar için daha önce indirilen KDV’nin indirimi kabul edilmez ve daha önce indirim konusu yapılan KDV çalınma veya kaybolmanın gerçekleştiği dönem beyannamesinde ilave edilecek KDV olarak beyan edilir. Çalınma veya kaybolmanın tevsik edilememesi durumunda ise çalınan veya kaybolan malların belgesiz satıldığı kabul olunarak, emsal satış bedeli üzerinden fatura düzenlenmek suretiyle KDV hesaplanması gerekmektedir.
    3065 sayılı KDV Kanununun 30/d maddesi hükmünce, gelir ve kurumlar vergisi mükelleflerince kazancın tespitinde indirimi kabul edilmeyen giderler dolayısıyla ödenen katma değer vergisi mükellefin vergiye tabi işlemleri üzerinden hesaplanan katma değer vergisinden indirilemeyeceğinden, çalınan emtia bedelinin ve indirilemeyen KDV’nin safi kazancın tespitinde gider olarak dikkate alınması mümkün bulunmamaktadır.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.