• BIST 110.932
 • Altın 175,132
 • Dolar 4,0581
 • Euro 4,9812
 • Trabzon 13 °C

DUVARLARIN ARDINDAKİ BAŞBAKAN VE ÇÖZÜM SÜRECİNDE GÖZ ARDI EDİLEN GERÇE

Mehmet Arif Köroğlu

Salı günü ( Bugün) Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Trabzon’a gelmesi bekleniyor. Bu babda Sayın Davutoğlu’na hoşgeldiniz diyorum….

Türkiye karanlık ve zor bir süreçten geçiyor. İnşallah bu tehlikeli ve zorlu dönemeci de hayırlısıyla geçecektir. Çünkü bu ülke insanlığın son adası ve mustazafların sığınacağı tek liman.

Cumhuriyet tarihinin en kanlı terör saldırısında hayatını kaybedenlerden dolayı milletimizin başı sağolsun, kederli ailelerine sabırlar diliyorum.

Başbakan sayın Davutoğlu’nun sevdiğim taraflarından biri Abdülhamit’in vasiyetine sahip çıkmak isteği ve yolsuzlukla mücadele azmi.. Cennetmekan Abdülhamit Han’ın vasiyetini yerine getirebilecek mi, kamu kaynaklarını kullanarak şişen haramilerle mücadelesinde başarılı olabilecek mi onu ilerleyen zamanlarda göreceğiz.

Talebelik yıllarımda arkadaşlar bana ‘ Son Osmanlı’ diye takılırlardı. Sayın Davutoğlu merhum Erbakan’dan bu yana Osmanlıya en fazla atıfta bulunan ve onu yeniden yaşatmaya çalışan bir Başbakan…. Sayın Başbakana karşı duyduğum muhabbet ve sevginin sebebi aynı medeniyet güneşine olan bağlılığımız.. Çünkü bu güneşin altında devlet halkına adaletle davranırken, bürokratlarını da liyakatla seçerdi.

Maalesef bu kadar kendimize yakın gördüğümüz bu mütevazi insan ile iletişim kurmak neredeyse imkansız olmuş. Doğrular, istişareler kendisine iletilemez olmuş.

Duvarların ardında kalmış adeta  bir Osmanlı Sultanı veya sadrazamı veya ne derseniz deyiniz..

Ne yazık muttakiler bu mütevazi ve muvahhid insanlarla iletişim kuramıyor...

Adeta Ka’bül Ahbarlar etrafında set oluşturmuş.

Ne ‘Bilge Adam’..

Ne ‘Direnen Adam’..

Ne de ‘Emin Adam’a… gerçekleri söylemek imkan dışı olmuş.

Eğer milletle aralarına kurulmuş bu duvarlar delinmiş, yıkılmış ve aşılmış olsaydı çözüm süreciyle alakalı olarak bölge insanının feryatları o gün dikkate alınırdı…

‘Çözüm Süreci’ bir Yavuz Sultan Selim projesi olup Türkiye’nin beka ve var olma planıdır.

İnşallah bugün bir milad olur…

Ben olamasam bile benim gibi düşünen arkadaşlarım duvarları yıkmayı veya aşmayı başarır da ulaşırlar..

Aylar öncesi bölgedeki kalem ve fikir sahibi aydınlar ile ortamı iyi analiz eden STK’lar ne diyordu;

Özetin özetini özetleyerek aktarıyorum;

Bölge şehirlerinde terör örgütü yapılanması son derece kuvvetlendirildi..

Mütedeyyin ve Müslüman halk bölgeden saf dışı etmek, göçe zorlamak ve yok etmek üzerine sinsi plan devreye sokuldu… Bölgedeki Müslüman halk üzerine vahşet uygulandı.

Irak’ı işgal edenlerin yaptıkları yağma adeta bölge insanına da yapıldı..

Halk adeta terör çetelerinin insafına terk edildi..

Güvenlik güçleri gerekli ve yeterli tedbirleri zamanında almadığından halk mal ve can güvenliklerinin korunmasında zayıf ve çaresiz bırakılmışlardır…

Asıl görev alanı halka hizmet olan yerel yönetimler ise halka duyarsız kalıp örgüte çalışmışlardır….

Örgüt ve uzantısı yapıların hareket serbestliği İslami yapıdaki kuruluş ve insanlara saldırmalarında adeta pozitif ayrımcılık yapmıştır..

Küresel emperyalizmin bölgedeki sinsi emelleri anlaşılamadığı gibi önlemler alınamamıştır..

Otorite zayıflığı dindar ve mütedeyyin Kürtleri, sosyalist ve sekuler Kürtler ile Stanilist yapıdaki örgütlerin kucağına terk etmiş görüntüsü vermiştir..

Geniş çerçeveli bir muhatap listesi oluşturulmamış, böylece ortak akıla ulaşma, süreçte küskün kesim bırakmama, tüm kesimlerin önerilerini sürece dahil etme gerçekleşmemiştir..

Çözüm sürecindeki hatalar ve yanlışlar BDP/PKK çevresinin eline “ileride bölge zaten bizim kontrolümüze girecek, şimdiden yerinizi alın” şeklinde güçlü bir argüman vermiştir.

Bölgedeki mütedeyyin insan ve kuruluşların feryadı figan ve raporları duyulup dikkate alınsaydı bugünkü sıkıntıları yaşamazdık..

Diyorum ki Sayın Başbakanım ya duvarları yık da gel ya da duvarları aş da gel. Artık bölge insanının ve bu coğrafyadaki mazlumların umudu ‘Esenlik Yurdu’ Türkiye için zaman  daralıyor…

Çözüm sürecini buzdolabından çıkarın, terör örgütünü ise bir daha hayat bulamayacak şekilde betona gömünüz.

Doğru ve güzel insanlarla istişare ve meşveret yapmanız dileklerimle yazımı  şu ayeti kerimeyle bitiriyorum;

…Kınayanın kınamasından korkmazlar. İşte o, Allah Teâlâ'nın fazlıdır, onu dilediğine verir ve Allah Teâlâ vâsidir, alîmdir./ Maide Suresi 54. Ayet..

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.