• BIST 98.943
 • Altın 228,427
 • Dolar 5,7809
 • Euro 6,6888
 • Trabzon 22 °C

EGEMEN’E YAPILAN HAKSIZLIK!

H. Kamil Ataman

      Trabzon’da bir güruh vardır… Kızdıkları insanları yok etmek uğruna her türlü taklayı atarlar, insanlara hakketmedikleri yaraları verirler, karalarlar! Dedikodu ile insanların şahsiyetlerini zedeler, olmadık iftiralar atarlar!
        Rıza Egemen, benim 40 yıllık arkadaşımdır ve kendisini iyi tanırım. Ben, yanlı ve yandaş olmadığımı göstermek adına, arkadaşlarım için yazı yazmaktan geri dururum.
        Rıza için yapılan birçok haksız ve yalan eleştiriler artık sabrımı taşırdı ve yazmak zorunluluğu hissettim.
        İlk önce şunu belirteyim… Rıza, eski Rıza değil. Agresif yapısını dizginlemiş, sabırlı olmuş, alçak gönüllü tavırlar sergiliyor.

aliriza.jpg
        Çocukluğundan itibaren iyi bir Trabzonlu ve iyi bir Trabzonsporludur. O’nu insafsızca eleştirenlerden kat kat fazlasıyla her yerde bu iki değerimizi savunmuş, mücadeleler vermiştir. Bu uğurda başına gelmeyende kalmamıştır.
        Trabzonspor’da yönetici olmak en büyük hayaliydi, gençlik yıllarında bile bunu söyler durur, bizleri yorar, sinirlendirirdi. Bu uğurda işinden arda kalan tüm zamanını Trabzonspor için harcamaya başladı. Didindi, uğraştı, çalıştı ve emeline ulaştı. Muharrem Usta yönetimi ile birlikte ikinci kez yöneticilik yapıyor. Birinci döneminde hatalar yapmıştı ve ağır eleştirilerde bulunmuştuk, O’nu yerden yere biz arkadaşları vurmuştuk.
        Usta ile birlikte yola çıktığında ben ve bir çok arkadaşımız karşısında hareket ettik, eleştirdik, yanlış ekiple yola çıktığını söyledik ama dinletemedik. O, bu davaya Usta ile baş koymayı çoktan kabul etmişti… Sözünün eridir, yalpalamaz, adam satmaz.
        Trabzonspor, zor bir süreçten geçiyor! Bazı arkadaşları çoktan gemiyi terk etti ama O ne pahasına olursa olsun Usta ile Çubukçu’yu yarı yolda bırakmadı. Başkan’ın bile katılmadığı toplantılara Çubukçu ile giderek tüm eleştirilere hedef oldular ve asla saygısız tavırlar takınmadılar.
        Bizler ne yöneticiler gördük hem de nelerini! Yönetim kurulu toplantıları bitmeden, toplantı hakkında basına bilgi sızdıranları, kızdığı için başkanını jurnalleyenleri, transferlerde yapılan yanlışlara bilerek göz yumanları biliyorum!
        Rıza Egemen’ ister sevin, ister sevmeyin… Başkan yardımcısı olmasına kulp takmaya hakkınız yok! O koltuğa, bir sürü para babasını; işe yaramadıkları, para vermedikleri halde oturtanların bu eleştirileri yapmaları “utanmazlıktır”!
        Terbiyesizliğinde daniskasıdır!

                           ANLAYANA…
“ ALLAH’I ARARSAN GÖNLÜNDE ARA, MEKKE’DE, KUDÜS’TE, HAC’DA DEĞİL!”


                LÜKS YAT KİMİN?

        Muğla’dan 14 gün önce Trabzonlu bir işadamı tarafından alınan 21 metre uzunluğundaki “süper lüks yatın” Trabzon’a götürülmesi olay oldu!
        Konvansiyonel TIR’a yüklenen “LÜKS YAT”, 3 eskort araç ve 5 kişiden oluşan ekibin eşliğinde yolculuğuna başladı. Güzergâh boyunca sürücülerin de dikkatini çeken “LÜKS YAT”, özellikle mola verilen yerlerde vatandaşında ilgi odağı oldu.
        “LÜKS YAT’ın” Trabzon’a getirilişi sırasında epey zorluklar yaşandı. Yatı taşıyan tır yolların ve hava şartlarının azizliğine uğradı! Karayolları ve TEDAŞ ekipleri de tıra birçok güzergâh da eşlik ederek elektrik tellerinin ve seyahat halinde olan araçların zarar görmemeleri için hummalı çalışmalar yaptılar.
        Bu olay, televizyonların yayını sonrasında tüm Türkiye’nin ilgisini çekti. Yatın gelişi sırasında karayollarının var gücü ile saatlerce, günlerce süren çalışması alkışlanacak boyuttaydı!
        Vatandaşın sıkıntılarına bu kadar önem vermeyen, zamanında olay yerine intikal edemeyen ekiplerin, “SÜPER LÜKS YAT” için bu kadar çalışmalar yapması insanların akıllarını karıştırdı!
        Bu “MUHTEŞEM YAT’ın” sahibinin kim olduğu merak konusu oldu? Herkes telefonlara sarıldı, sosyal medyada sorgulamalar başladı, insanlar bir çok isimler paylaştı, tahminlerde bulundu!
        İşadamına ait olduğu haberleri yapıldığı için Trabzon’un meraklı tayfası haklı olarak 3-4 isim üzerinde yoğunlaştı… Yoğunlaşılan isimler dışında bu “SÜPER LÜKS YATI” Trabzon’a getirebilecek başka “babayiğitler” yoktu ya da akıllara gelmedi.
        Bende merak ettim tabi ki!  Hemen sorgulamalara, istihbarat çalışmalarına başladım ve sonunda bu isimi ulaştım… Gelen “MUHTEŞEM LÜK YAT’ın” sahibi; Türk siyasetinin önemli isimlerinde, Bağımsız Türkiye Partisi kurucusu ve mevcut Başkanı HAYDAR BAŞ deniliyor!
        Evet… Yanlış okumadınız HAYDAR BAŞ.
        Vallahi ismi öğrendiğimde çok şaşırmadım… 
        Söylentilerin doğruluğuna inanıyor…
        Ve…
        HAYDAR BAŞ Hoca’ya hayırlı olsun diyorum!
    

                ORGANİK HASAN KANDAZ

organik-hasan4.jpg
        Organik Hasan’ı Trabzonlu olup da tanımayanı yoktur… Bahsettiğim Hasan, işadamlarımızdan merhum Temel Kandaz’ın oğlu Hasan Kandaz’dır.
        Hasan Kandaz özel hayatında çok enteresan bir kişiliktir. İşi dışında kalan zamanlarını Soğuksu’da Atatürk Köşkü yakınındaki çiftlik evinde ailesi ile geçirir. Çiftliğinde her türlü sebzeyi, meyveyi yetiştirir.
        Aldığı hasatların fotoğraflarını çeker ve sosyal medya üzerinden dostları ile paylaşır, isteyen dostlarına da kendi elleri ile götürüp sunar.
        Organik Hasan’ın çiftliğinde tavukları da var. Maşallah hepsi de verimli, Yumurtlamayanı yok. Nasıl besliyorsa bilemiyorum fire veren tek bir tavuğu yok!
        Geçenlerde arayıp sordum; “ Hasan Abi, senin tavuklar nasıl böyle yumurtluyor, bunlara nasıl bakıyorsun?”
        Organik Hasan cevaben şöyle konuştu; “ Kamil’im, bunlar sır… Paylaşmam mümkün değil. Bazı yakın arkadaşlarım zaten çekemiyor, tavuklarım hakkında dedikodular yapıyorlar. Onlara her zaman yumurta vermeme, evime geldiklerinde “sağanda yumurta” yapmama rağmen sağda-solda tavuklarım hakkında konuşuyorlar, nazar edecekler tavuklarımı.”
        Dediği isimlerin kıskandığını bildiğim için hiç şaşırmadım. Hepsini iyi tanırım; hem arkasından konuşurlar hem de yumurtalarından isterler.
        Tam sohbeti bitiriyorduk ki Organik Hasan bombayı patlattı:
        “Kamilciğim… Biz baba dostuyuz… Sana bir sırrımı vereyim, istersen de yaz köşende. Toprağım verimli, yerimde müsait. Tavuk işini ciddi şekilde yapmayı düşünüyorum ve bu yaz tavuk sayımı 300’e çıkaracağım. Bu işi amatörce değil profesyonelce yapacağım. Başta Muzaffer Erkuloğlu ve Sedat Şakar gibi dostlarımı çatlatacağım.”
        Hasan Kandaz dediğini yapar.


                BASIN TOPLANTISINA DAİR!

basin.jpg
        Rıza Çalımbay, Trabzonspor teknik direktörlüğüne getirildiği günden beri haftalık basın toplantıları düzenliyor. Ersun Yanal’ın yapmadığını yapıyor… Basın camiasının desteğini almak adına yapılan akıl dolu bir hamle.
        Son yaptığı basın toplantısında yaptığı bazı açıklamalar kafamı karıştırdı!
        “ Devre olduktan sonra sorumluluk bana ait.”demiş! Hoppala! Bu nasıl bir açıklama anlayamadım! Böyle bir açıklamayı Çalımbay gibi tecrübeli bir hocaya yakıştıramadım. Bir teknik adam; görevi kabul ettiği andan itibaren takımının her şeyinden sorumludur. “Trabzonspor gibi bir takımı kontrol altına almakta zorlanıyorum, zamana ihtiyaç var.” deseydi, belki biraz anlayış gösterilebilinirdi! Keza, milli maç arasında ki Antalya kampına da böyle bir göndermede bulunmuştu.
        Rıza Hocam: Bu tip açıklamalar seni kurtarmaz… Oyana buyana top çevirme. Takımın sorumluluğunu göreve geldiğinde üstlenmiş oldun. Taraftarın desteğini arkana aldın zaten. Bu yaptığın açıklama korkudan, çekinceden dolayı yapılmış bir açıklama sanırım!
        Benim kafamı karıştıran esas konu şu:
        “Oyuncumun Avrupa’nın üst düzey takımlarında oynamasını isterim.”açıklaması ile Çalımbay, Yusuf Yazıcı’nın transferi ile ilgili kararı kendisinin veremeyeceğine vurgu yaparak topu yönetime atmış oldu! Rıza Hoca’nın isteyerek böyle bir açıklama yapmayacağını adım gibi biliyorum. Yalnız Rıza Hoca değil, hiçbir hoca Yusuf gibi bir oyuncuyu kaybetmek istemez.
        Bak Hocam:
        “Akıllı ol… Yusuf gibi başka bir oyuncun var mı, ya da alternatifi var mı? Trabzonspor’un her zaman parolası “şampiyonluktur”. Böyle bir takımın Yusuf’u satma gibi bir lüksü olamaz, tam tersi aynı yetenekte 2-3 ismi daha kadroya katmalıdır. Yönetimin satalım zorlamalarına karşı tavırlı ol, tepkini koy, böyle bir futbolcunun yetişmesinin zor olduğunu anlat.”
        Rıza Hocam; Trabzonspor camiası dışardan göründüğü gibi bir camia değildir. Yalana, dolana karnı doymuş şişmiş durumda, sabrı kalmamış, pimi çekilmiş bomba pozisyonunda! Hata yapan teknik adamlara tahammül edemiyor! Başkalarını kurtarmak adına elindeki yetenekleri gözden çıkarma! Tanıdığımız, bildiğimiz Rıza Hoca; idealisttir, realisttir… Bu yapından sapma Hoca.
        Yusuf, Trabzonspor için bir şanstır…
        Sakın, para uğruna heba edilmesine izin verme Hocam!

        

 

 

 

 

 

 

 • Yorumlar 1
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yazarın Diğer Yazıları
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.