• BIST 103.200
  • Altın 196,867
  • Dolar 4,7083
  • Euro 5,4926
  • Trabzon 25 °C

EKONOMİ Mİ TİCARET Mİ?

Altuğ ATALAY

Trabzon'un ekonomi anlamında iki lider sivil toplum örgütünün başındaki isimler, kentin finansal geleceğine yönelik farklı görüşler üzerinde yoğunlaşmış durumdalar...

TTSO Başkanı Suat Hacısalihoğlu şehrin turizm üzerinden girdi sağlaması gerektiğini savunurken, bu anlamda süreci çeşitlendirecek hamleler yapılmasının önemine vurgu yapıyor. DKİB Başkanı Ahmet Hamdi Gürdoğan ise çıkışın ticaretin canlandırılmasında olduğunun altını çiziyor.

Her iki fikrin de kuşkusuz kendine özgü doğru yanları var. Burada temel unsur, Trabzon'un kent planlamasını makro anlamda yapabilecek "ortak akıl" ve "üst irade" geliştirebilme yeteneğine kavuşturulmasında yatmaktadır.

                              *     *     *

Siyasi irade ve şehri yöneten anlayış, bütün görüşleri bir potada eriterek Trabzon için en doğru modeli üreterek, geliştirmek zorundadır. Gerek ulusal gerekse de uluslararası konjonktürde yaşanan siyasi gelişmeler, jeopolitik anlamda kritik konumda olan Trabzon'un hem turizm hem de ticaret hayatına ister istemez yansımaktadır.

Ticaretin doğu ülkelere bağlı ihracat ayağı politik sebeplerle çizgisini kaybetmiş, iç ekonomik dengeleri sarsar hale gelmiştir. Diğer yandan son birkaç yılda özellikle Arap turizmine yönelik beklentinin yükselme eğilimine girmesi bu anlamda yatırımların artmasına yol açmışken, olası tıkanmanın söz konusu yatırımcıları nasıl zorlayacağı da aşikardır.

Sonuçta iki taraflı daralma, üretimden uzak kent ölçeğindeki ekonomi ve para dolaşımını olumsuz yönde etkileyecek, dolayısıyla tıkanma herkese yansıyacaktır.

                              *     *     *

O yüzden kent geneline bakıldığında ne sadece ticaret ne de sadece turizm kurtarıcı olabilir. Yapılması gereken bütünsel anlayışla bir araya gelerek "ortak ve dengeli" büyüme sürecini başlatacak unsurları devreye sokmaktır...

"Ticaret mi, turizm mi?" sorusunun cevabı; "hem ticaret hem turizm" olarak verilmeli, birbirine paralel büyütülmesi gereken bu ekonomik realitenin sınırları sağlıklı doğrularla çizilmelidir.

Atılması gereken adım başta Valilik öncülüğünde ilgili bakanlıkların temsilcilerinin ve tüm kent bileşenlerinin katılacağı ortak fikir çalıştayı çerçevesinde pek ala reorganize edilebilir.

Trabzon çoğulcu alternatifleriyle daha büyümeye aday bir kentken, bu niteliğini, organizasyon becerisi ve üretilecek "fikri katma değerle" bütünleştirebildiği taktirde ihtiyacı olan hamleleri gerçekleştirebilir. 

Aksi halde bireysel çıkışlar gereksiz yere efor harcamaktan öteye gidemez ki; bu da kente faydadan çok zarar getirir.

Son söz: Doğru adımları atabilmenin yolu, doğru tercihleri belirlemekten geçer!..

 

 

 

Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.