• BIST 85.242
  • Altın 248,853
  • Dolar 6,0695
  • Euro 6,7749
  • Trabzon 19 °C

ELLER MARS’A AY’A TRABZON YAYA…

OKTAY SÖĞÜT

  Mars’ta sismik inceleme yapacak ve kızıl gezegenin yer altı katmanlarına ilişkin veri toplayacak olan NASA’ya ait ‘InSight’ adlı uzay aracı, 6 aylık yolculuktan sonra 480 milyon kilometreden fazla mesafe katederek güvenli şekilde Mars’a indi.
Roskosmos ve Rusya Bilimler Akademisi (RAN) konseyi ortak toplantısında alınan taslak kararda, Rusya’nın 2026 ile 2040 yılları arasında Ay’da tam teşekküllü bir üs kurmayı planladığı açıklandı.
Geçen hafta yaşanan bu iki gelişme, ‘Yeni insanlık tarihi’ ve bilim için atılmış en son ve en büyük adımlar. Peki elalem böyle büyük adımları atarken biz hala neden emekliyoruz?
OKUMA YAZMA ORANI
1848 yılında bir talimatnameyle Sıbyan ve Rüştiye Mekteplerine 6 yıl eğitim zorunluluğu getirimesinden beri (süreleri artarak değişse de) bu topraklarda 170 yıldır eğitim zorunlu. Fakat; TÜİK’in 2016 yılı eğitim istatistiklerine göre, Türkiye’de 6 yaş ve üzeri nüfusun yüzde 3,5’ğu; 2 milyon 482 bin 432 kişi okuma yazma bilmiyor.
TÜİK’in bu verisini okuyunca, okuma yazma bilmeyenlerin zamanında eğitim almamış, yaşlı nüfus olduğunu düşünürseniz yanılırsınız. Mesela; yine TÜİK verilerine göre 15-24 yaş arasında bulunan toplam nüfusumuz 11 milyon 876 bin. Bu nüfusun yaklaşık yüzde 2’si; 221 bin kişi okuma yazma bilmiyor. Bir başka deyişle; yaşları 15-24 arasında bulunan her 100 gençten 2’si sokağa çıktığında tabela okuyamıyor, otobüse dolmuşa bineceği zaman gelen aracın nereye gittiğini sağa sola sorarak öğrenebiliyor, doğaldır ki eline ne bir gazete ya da ne bir kitap alamıyor.
Doğu Karadeniz’in Ordu, Giresun, Rize, Artvin ve Gümüşhane illerinde 6 yaş ve üzeri nüfusun 85 bin 384 kişisi okuma yazma bilmiyor. Trabzon’a gelince.
2017 yılı TÜİK verilerine göre; Trabzon’da 6 yaş ve üzeri nüfusun yüzde 4,29’u; 30 bin 580 kişi okuma yazma bilmiyor. Trabzon’da ki okuma yazma bilmeyen nüfusun oranı, Türkiye ortalamasının yüzde 23 üzerinde. 
E hal böyle olunca; eller Mars’a/Ay’a, ülkemiz de Trabzon da yaya.
TAŞIMALI EĞİTİM
Eller Mars’a Ay’a koloniler kurup, insanları taşımayı planlarken, biz ancak küçücük yavrularımızı okullara taşımaya çalışıyoruz.
Ülkemizde her köy veya ilçede istenilen eğitim seviyesine ulaşamamış olmamız sebebiyle, öğrencileri ilçe, il gibi daha büyük yerleşim birimlerindeki okullara günübirlik olmak üzere taşınması ile gerçekleştirilen eğitime taşımalı eğitim deniyor. Yani çocuklara okul öğretmen götüremediğimiz için, çocukları okula ve öğretmene taşıyoruz.
Milli Eğitim Bakanı açıkladı; 2017-18 eğitim öğretim yılında toplam 1 milyon 322 bin 281 öğrenci taşımalı eğitim alıyor. Bunun 757 bin 769’u ilköğretim öğrencisi.
Kendi köyünde mahallesinde, ailesinin gözü önünde ve arkadaşlarıyla okula gitmek varken; karda kışta yolculuğu, yemek çilesini, daha erken kalkıp daha geç eve dönmeyi ve  gittikleri okulun öğrenci sayısının fazlalığından kaynaklanan sıkıntıları çekiyorlar.
Trabzon’a gelince. Trabzon’da başta Akçaabat, Araklı, Of, Sürmene ilçelerimiz olmak üzere her ilçede taşımalı eğitim yapılıyor. Yüzün üzerinde okula, yaklaşık on bin öğrenci taşınıyor. Ve haliyle şikayetler ve sorunlar.
Beşikdüzü ilçesi Yeni Cami köyünde, okumak için yaklaşık 5 kilometrelik mesafeyi yürüyerek katetmeye çalışan minik öğrenciler ıssız yollarda bir çok tehlike atlatarak okula varmaya çalışıyorlar.
Düzköy ilçesinde taşımalı eğitim ile okula giden öğrenciler mağdur, veliler ise endişeli.
Yomra ilçe merkezine 43 kilometre uzaklıktaki Maden Mahallesi’nde yer alan ortaokulun ilkokul sınıfları kapanınca öğrencilerin yaşayacağı taşımaya tepki gösterdi…
Maden Mahallesi sakinlerinin protestosunda taşıdığı dövizler her şeyi anlatıyordu; Unuttular, kapatırken kaybettikleri çocukları.
Ülke çapında yapılan TEOG, YGS, LYS ve benzeri sınav sonuçları açıklandığında her il kendi başarısından söz ediyor. Oysa ki hem ülkemiz hem de Trabzon çocuklarını kaybetmiş. Ya farkında değiller ya da işlerine gelmiyor. Bakınız…
KAYBEDİLEN ÇOCUKLAR
Hem Trabzon Valisi, hem Trabzon Milli Eğitim Müdürü, hem de diğer mülki ve idari amirler -her yıl- bu sınavlarda Trabzon’un gösterdiği başarıdan söz ediyor. 
Oysa ki; 2015 YGS’de 40 soruluk fen testinde Trabzon net doğru sayısı ortalaması 5,03. Yanlış okumadınız 5,03 (Türkiye ortalaması 4,6). Türkiye ortalaması perişan iken, Türkiye ortalamasının yarım puan üzerinde olmak başarı mı?
Fen testi böylede, diğerleri farklı mı? 40 soruluk matematik testinde Trabzon’un net doğru sayısı ortalaması 5,83 (Türkiye ortalaması 5,4). 
40 soruluk sosyal bilimler testinde Trabzon net doğru sayısı ortalaması 10.83 (Türkiye ortalaması 10,04)…
Bu bilgilerden sonra, geçtiğimiz günlerde Beşirli Mahallemizde yapılmakta olan caminin, Karadeniz Sahil Yolu’nun gidiş-geliş yönünün ortasına yapıldığı ve camiye ulaşımın ancak çift üstgeçitten sağlanacak olması ve caminin Yaptırma ve Yaşatma Derneği başkanının sorular üzerine ‘Burası Müslüman bir toprak’ şeklindeki açıklaması, ulusal basına bile haber olduğunu hatırlamakta fayda var sanırım.
Geçtiğimiz yıllarda Diyanet’in her mahalleye cami yapılması gerektiği şeklindeki açıklamarı, bu caminin temelinin atılmasında ne kadar etkili olmuştur bilemem. Fakat, bildiğim; nüfus olarak Türkiye’nin 28’incisi olan Trabzon’un, en fazla camiye sahip olan 8’inci şehri olduğu gerçeği. 2023 camiye sahip olan Trabzon’da, Beşirlide ve Pazarkapıda ki cami başta olmak üzere onlarca caminin de inşaatı devam ediyor. 
Ne cami sayısının fazlalığı, ne de ne kadar Müslüman şehir olduğumuz bu yazının konusu değil. Demem o ki; her mahalleye cami yapmak için gösterdiğimiz gayreti, her mahalleye/köye okul yaptırmak için de gösteremez miyiz? Müslüman şehri olmak adına gösterdiğimiz çabayı, okumuş-yazmış şehir olmak için de gösteremez miyiz? Bu gayretler en az cami yaptırmak kadar sevap kazandırmaz mı?
Sözün özü; çağdaş uygarlık seviyesine çıkmak, ancak ve ancak aklın ve bilimin öncülüğünde eğitim alan nesillerle mümkündür. 
Unutmayalım; ‘Hayatta en hakiki mürşit ilimdir’ Mustafa Kemal Atatürk.

 

Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.