• BIST 99.547
 • Altın 235,110
 • Dolar 6,0884
 • Euro 7,1578
 • Trabzon 24 °C

EMLAK VERGİSİNİ ÖDEMEYİ UNUTMAYIN

Mustafa Güler

- Emlak vergisinin ödemesi

Emlak Vergisi Kanunu'nun "Ödeme süresi" başlıklı 30. maddesinde, emlak vergisinin ilk taksitinin Mart, Nisan, Mayıs aylarında, 2. taksitinin ise Kasım ayı içerisinde ödenmesi gerektiği hükmü yer almaktadır. Buna göre 2017 yılına ilişkin emlak vergisinin ilk taksitinin 31 Mayıs 2017 Çarşamba günü akşamına kadar ödenmesi gerekmektedir.

Emlak Vergisi Oranları
 

 

Büyükşehirlerde

Büyükşehir olmayan yerlerde.

Diğer Binalarda(İşyerlerinde)

Binde 4

Binde 2

Meskenlerde

Binde 2

Binde 1

Arazilerde

Binde 2

Binde 1

Arsalarda

Binde 6

Binde 3

Emlak Vergisi tutarı, Gayrimenkullerin Emlak Vergisi Tarhına esas olan değerlerine yukarıdaki oranların tatbiki suretiyle hesaplanmaktadır.

- Veraset ve intikal vergisinin ödemesi

Veraset ve İntikal Vergisi Kanunu'nun "Ödeme zamanı" başlıklı 19. maddesinde, tahakkuk etmiş olan veraset ve intikal vergisinin (gerçek ve tüzel kişilerce düzenlenen yarışma ve çekilişlerde kazananlara ödenecek ikramiyeler ile futbol müsabakalarına ve at yarışlarına ait müşterek bahisler dolayısıyla dağıtılacak ikramiyelerden kesilen vergiler hariç) ilk taksitinin Mayıs, 2.taksitinin ise Kasım ayı içerisinde ödenmesi gerektiği hükmü yer almaktadır.

Buna göre 2017 yılına ilişkin olarak tahakkuk etmiş veraset ve intikal vergisinin ilk taksitinin, mükellefleri tarafından 31 Mayıs 2016 Çarşamba günü akşamına kadar ödenmesi gerekmektedir.

- Çevre temizlik vergisinin ödemesi

Belediye Gelirleri Kanunu'nun "Çevre temizlik vergisi" başlıklı mükerrer 44. maddesine göre, konutlar dışındaki binalar (işyeri ve diğer şekilde kullanılan binalar) için belediyeler tarafından her yılın Ocak ayında yıllık çevre temizlik vergisi tahakkuk ettirilmektedir.

Söz konusu maddede ayrıca bu verginin her yıl emlak vergisinin taksit dönemlerinde (ilk taksit Mart, Nisan, Mayıs aylarında, 2. taksit Kasım ayı içerisinde) ödenmesi gerektiği hükmü yer almaktadır.

Buna göre konutlar dışındaki binaların (işyeri ve diğer şekilde kullanılan binalar) 2017 yılına ilişkin çevre temizlik vergilerinin ilk taksitinin 31 Mayıs 2017 Çarşamba günü akşamına kadar ödenmesi gerekmektedir.

Bilindiği üzere konutlara ait Çevre Temizlik Vergisi ise su tüketim miktarı esas alınmak suretiyle metreküp başına (01.01.2017 tarihinden itibaren büyükşehir belediyelerinde 28 Kuruş, diğer belediyelerde 21 Kuruş olarak) hesaplanmakta ve su faturalarına yansıtılmaktadır. Dolayısıyla konutlar için ayrıca Çevre Temizlik Vergisi hesaplanıp ödenmesine gerek bulunmamaktadır.

Diğer taraftan, belediyenin çevre temizlik hizmetlerinden yararlanan ancak, su ihtiyacını belediyece veya büyükşehir belediyelerine bağlı su ve kanalizasyon idarelerince tesis edilmiş su şebekesi haricinden karşılayan konutlara ilişkin çevre temizlik vergisi, ilgili tarifelerin yedinci grubunun belediye meclislerince en son intibak ettirilen derecelere ait tutarlar üzerinden tahakkuk ettirilmektedir.

- Vadesinde ödenmeyen vergilere uygulanacak gecikme zammı

Yukarıda belirtilen vergilerin ilgili belediyelere ve vergi dairelerine ödenebileceği gibi vergi tahsiline yetkili bankalara da ödenebileceğini hatırlatmak isteriz. Ödemelerin belirtilen tarihe kadar yapılmaması halinde, gecikilen süreler için, idare tarafından 6183 Sayılı Kanun'un 51. maddesi uyarınca aylık % 1,40 oranında gecikme zammı tahsil edileceği de unutulmamalıdır.

 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.