• BIST 112.122
 • Altın 174,823
 • Dolar 4,0406
 • Euro 4,9882
 • Trabzon 13 °C

Erdoğan Bayraktar’ın dönüşü!

Erdoğan Bayraktar’ın dönüşü!
Yerin Kulağı...

Çevre ve Şehircilik eski bakanı Erdoğan Bayraktar, yeniden çizmeleri giydi ve yürüyüşe başladı. AKP’nin doğu ilçelerinde yapılan kongrelerine katılan Bayraktar’a her gittiği yerde büyük ilgi vardı. 17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonu sonrasında Erdoğan Bayraktar’dan uzak durmaya çalışan, yanına yaklaşmayan partililerin kongrelerde Bayraktar’ı bağırlarına basmaları, ilgi göstermeleri Erdoğan Bayraktar’ın moralini de yükseltti. Bayraktar da, kendisine gösterilen ilgiyi karşılıksız bırakmadı ve her kongrede kürsüye çıktı, konuştu ve alkış aldı.

Erdoğan Bayraktar, görünen o ki partinin önceki genel başkanı, başbakan ve şimdiki manevi başkanı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan ve partinin genel merkezinden vize aldı.  Bayraktar, zirveden sinyal almasaydı, çizmelerini giyip yollara düşmezdi. Kenardan vaziyeti idare ederdi. Erdoğan Bayraktar; kongreler sonrası Ankara’ya gitti, oradan da İstanbul’a geçecek. Hafta sonu muhtemelen tekrar Trabzon’a dönecek ve kongrelere katılacak.

Erdoğan Bayraktar; 2015 genel seçimlerinde AKP’nin şimdiden yeri ilk üç içerisinde olan ve tahminimize göre ilk sırada yer alacak adaylarından biri.

AKP’nin diğer adayları kimler olur? İsim çok! Bu çok isim arasında 5 kişi tercih edilecek. Piyango kime vurur, bunu şimdiden kestirmek çok zor. 

 

Karadeniz Kulüpte ne oldu?

Trabzon’da yıllar önce kimilerine göre şehir kulübüne alternatif, kimilerine göre de şehir kulübüne babaları nedeniyle gidemeyen çocuklarının kurduğu kulüp olarak bilinen Karadeniz Kulüpte önceki gün çekişmeli ve katılımı yüksek bir seçim yaşandı.

Karadeniz Kulübün Başkanlığını bir süre önce vefat eden Ali Osman Ulusoy yapıyordu. Ali Osman Ulusoy’un başkanlığı döneminde, kulübün genel kurulları tek liste ile gerçekleşirdi. Ulusoy’un vefatı nedeniyle kulüp yönetimi olağanüstü kongre kararı aldı. Kulübün 6 ay sonra normal genel kurulu yapılacak.

Karadeniz Kulüp yönetimleri genelde masa başında ve kulüp başkanının onay verdiği isimlerden oluşurdu. Ali Osman Ulusoy’un, kulüpte ağırlığı ve etkisi vardı. Kulübün sahip olduğu lokali bile Ulusoy almıştı.

Karadeniz Kulübün önceki gün yapılan olağanüstü genel kuruluna 200’ün üzerinde üye katıldı. Normal günlerde 15-20 kişinin zor gittiği kulübün genel kuruluna ilgi fazla idi. Bunun nedeni, seçime iki liste ile girilmesi idi.

Listenin birinde Hikmet Onur, Hayrettin Hacısalihoğlu, Erol Emral, Süleyman Atal, Orhan Özgür diğerinde Selahattin Bahadır, Selim Şener, Necip Yıldız, Çetin Bayraktar, Ahmet Armutçu, Mustafa Eskici gibi isimlerin bulunması idi. Aslında iki listede yer alan isimler birbirleriyle samimi ve dosttu. Ama işin içine seçim girince arkadaş ve dostlar karşı karşıya geldi.

Selahattin Bahadır, Necip Yıldız’ın listesinde yer alan isimler, Karadeniz Kulübünün aslında müdavimleriydi. Diğer listedekilerin çoğu kulübe ayda bir ancak uğrardı. Ve bir başka ilginç olay ise kulübe uzun süredir uğramayanların, ayda yılda bir uğrayanlara oy vermesiydi.

Karadeniz Kulübün yeni yönetimi muhtemelen Hikmet Onur’u başkan seçecek. Onur başkan olmasa ikinci isim Erol Emral olacak.

Seçimi kaybeden ekip, şimdiden 6 ay sonra yapılacak olağan genel kurul için çalışmaya başladı. Karadeniz Kulüpte asıl seçim 6 ay sonra olacak. Bu arada, Karadeniz Kulüpte seçimi kaybeden ekibin 6 ay sonra yapılacak kongrede seçimi kaybetmesi halinde, Şehir Kulübüne geçme ihtimali var.

Bu arada Karadeniz Kulübün yeni yönetiminde de yer alan Süleyman Atal’ın kongreye gitmemesi farklı yorumlara neden oldu. Atal ise, ‘İstanbul’da yakın bir arkadaşımın düğününde idim. Kongreye yetişemedim’ dedi.

 

Hasan Kadayıf ve Ganitalı Nimet Abla!

İşadamı Hasan Kadayıf, bir süredir sosyal medyada doğup büyüdüğü Ganita’nın meşhurlarını tanıtıyor. Ganita, İskenderpaşa mahallesinin bir bölümü. Ali Mustafa, Ganita Kitabı adlı bir eserinde Ganita hakkında detaylı bilgi veriyor.

Hasan Kadayıf’ın tanıttığı Ganitalıları, bizde köşemize aldık.

Kadayıf, kedileriyle ünlü Fotoğrafçı Nimet Abla ile derlediği bilgileri şöyle aktarmış;

‘Belindeki silahı, Altın çapa rozetli, hayvansever sanatçı, fotoğrafçı Nimet Abla… Trabzon’da kent yaşamına bir dönem damgasını vurmuş kadın fotoğraf emekçisi Nimet Azaklı.

Mehmet Azaklı’nın eşi Nimet Azaklı Trabzon kentinin 1950’li, 1960’lı ve 1970’li yıllarda damgasını vuran önemli bir fotoğraf emekçisidir.

Nimet abla ve onun fotoğrafçılık yaşamı ile ilgili olarak Trabzonlu şair Yaşar Miraç’ın “Fotoğrafçı Nimet Abla” adlı şiiri mevcut olup, bu şiirde Nimet Azaklı’nın Trabzon’da geçmiş yıllarda kent yaşamındaki önemi ve yerini açıkça vurgulamaktadır.

Yine Trabzonlu yazar Çiğdem Sezer’in yayınlamış olduğu “Kalbimin Kuzey Kapısı Trabzon” adlı eserinin 131, 132, 133, 134 ve 135. sayfalarında “Bir Şehrin Hatıra Fotoğraflarından” başlıklı bölümünde Nimet Azaklı’dan genişçe bahsetmektedir.
Yazar 1960’lı yıllarda güzel bir günde, serin bir havada, parkta bir bankta ablasıyla kendisinin fotoğrafını çeken kadını anlatırken Nimet abladan bahsetmektedir.
Yazar o yıllarda bayramlarda, özel günlerde, yatılı bir okulun bahçesinde, üzerinde fabrika işçilerininkine benzeyen siyah bir işlik, elinde bir makine olan o kadının “fotoğrafçı Nimet” olduğunu öğrendiğini belirtmektedir.
Yazar Nimet abla için ”o yıllarda elinde bir fotoğraf makinesiyle sokakları, bayram yerlerini, okulları dolaşmak, doğrusu bir kadın için çok cesur geliyor bana” yorumunu yapmaktadır.

Yine Fotoğrafçı Nimet Abla ile Trabzonlu gazeteci Ahmet Özer bir söyleşi yapmış ve Nimet abla ile yapılan bu söyleşi Ahmet Özer tarafından yayınlanmıştır
Ahmet Özer, Nimet ablayı anlatırken onun o zamanlar Suluhan Oteli altındaki fotoğraf stüdyosunu çalıştırdığını belirtmektedir. Nimet ablanın daha sonra evlendiğini ve iki çocuk sahibi olduğunu yazmaktadır.
Fotoğrafçılığı ölene dek sürdürdüğünü, bu arada kalçasındaki hafif çıkıntının bedensel bir özründen değil, belindeki tabancadan kaynaklandığını açıklamaktadır.

Ahmet Özer’in yazdığına göre Nimet ablanın bir başka özelliği de makinelerden anlamasıymış. Ayrıca motor kullanmayı da çok iyi bilirmiş.

Hasan Saka başbakanlığı döneminde Trabzon’a geldiğinde, o yıllarda Trabzon’da Liman olmadığı için açıktan demirleyen vapura deniz motoru ile gitmesi gerekmiş. Hasan Saka’yı vapura götüren deniz motorunu kullanan kişiymiş Nimet abla.
Bunun karşılığında Hasan Saka altın bir çapa rozeti armağan etmiş, Nimet ablaya.

Ve kediler, tam bir kedi tutkunuydu Nimet abla. O onlarca sokak kedisini doyururdu. Bu durumu Şair Yaşar Miraç dizelerine aktarıp ölümsüzleştirdi.

O vakur duruşu, kucağında kedileri, boynunda fotoğraf makinasıyla başımı ve saçlarımı şefkatle okşayan Nimet abla Trabzon kentinin bir dönem kent yaşamına damgasını vuran fotoğraf emekçisi kadınıydı. Allah rahmet eylesin.’

 

MHP’de seçim takvimi belli oldu

Milliyetçi Hareket Partisi Trabzon İl Başkanlığı olarak İl ve İlçe kongre tarihlerini belirledi. Partiden yapılan açıklamada, ‘Kongrelerin partimize yakışır bir ortamda demokratik bir olgunlukta gerçekleşeceğine inanıyoruz. Milliyetçi Hareket Partisinin hedefi Haziran 2015 genel seçimlerinde iktidar olmaktır. Türkiye’nin mevcut şartları MHP’nin tek başına iktidarı zaruri kılmaktadır. İl ve İlçe kongrelerimizde seçilecek olan yönetimler Türkiye’nin yönetimini üstlenecek kadrolar olacaktır’ denildi.

Programa göre; 25 Kasım Salı günü Sürmene, 30 Kasım Pazar Arsin, 6 Aralık Cumartesi Araklı, 7 Aralık Pazar Maçka, 13 Aralık Cumartesi Of, 14 Aralık Pazar Köprübaşı, 19 Aralık Cuma Düzköy, 20 Aralık Cumartesi Şalpazarı, 21 Aralık Pazar Beşikdüzü, 22 Aralık Pazartesi Hayrat, 27 Aralık Cumartesi Çarşıbaşı, 3 Ocak Cumartesi Tonya, 10 Ocak Cumartesi Dernekpazarı, 11 Ocak Pazar Akçaabat, 17 Ocak Cumartesi Yomra, 18 Ocak Pazar Çaykara, 25 Ocak Pazar Vakfıkebir, 1 Şubat Pazar Ortahisar ilçe kongreleri ve 22 Şubat Pazar günü il başkanlığı kongresi yapılacak.

 

 

 

 

 

 

 

 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • EN ZOR VEDA17 Nisan 2018 Salı 12:38
 • Yaşanabilir kent olacak!16 Nisan 2018 Pazartesi 12:27
 • Soylu, Santa Harabeleri'ni ziyaret etti16 Nisan 2018 Pazartesi 12:22
 • FACİA GİBİ KAZA!16 Nisan 2018 Pazartesi 12:17
 • Bakanlığı: 38 terörist etkisiz hale getirildi16 Nisan 2018 Pazartesi 12:16
 • RESTORANDA SİLAHLI DEHŞET16 Nisan 2018 Pazartesi 12:15
 • 3 ASKERİMİZ ŞEHİT DÜŞTÜ16 Nisan 2018 Pazartesi 12:12
 • Çeşme'de iki ayrı botta 92 kaçak göçmen yakalandı14 Nisan 2018 Cumartesi 13:24
 • İstanbul'da 20 saatlik su kesintisi14 Nisan 2018 Cumartesi 13:21
 • Zeytin Dalı Harekatı şehitleri için ‘Akçaağaç’ dikildi14 Nisan 2018 Cumartesi 13:13
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.