• BIST 102.715
  • Altın 223,931
  • Dolar 5,2843
  • Euro 5,9542
  • Trabzon 7 °C

EŞKİYALIK HER YERDE

Osman Necip SEVİNÇ

       Trabzon’un büyük bir ilçesinde rahmetli kayınvalideme merhum babasından kalan 1000 metrekare bir arsa mevcut. Arsanın etrafında ki tüm tarlalar imara açılmış ve 4 – 6 – 8 katlı apartmanlar dikilmiş. Bizim arsa ise 35 senedir, YEŞİL ALAN olarak imar planına işlenmiş. Yani park ve yol gibi bir kamuflaj ile bir kara kalemli tarafından tahdit edilmiş.
Yeşil alanlar ne demektir. Toplumun yararlanması için ayrılan oyun bahçesi, çocuk bahçesi, dinlenme, gezinti, piknik alanları, botanik, bölgesel parklar vs. yerlerdir. Ben bu konu da yeni revize imar planına gerek ilçe belediyesi nezdinde, gerekse büyük şehir belediyesine itirazlarımı zamanında yaptım. Tarafımıza uçuk, kaçık, adaletten ve empatiden uzak ret yazıları geldi. Özetle bir asil imar komisyonu üyesinin dışında “yeşil alan olarak kalacak“ kararı çıktı. Mecliste de aynen! Geçti. Ben de o ilçenin uzun yıllardır başkanlığını yapan arkadaşıma giderek bu bir hak gaspı değil mi diye makamında sordum. Tabii ezildi, büzüldü, belki de yüreği acıdı ama şeriatın kestiği parmak acımaza getirerek yapacak bir şey yok dedi ve bizi yola koydu. Orada nezaketimden soramadım ama şimdi soruyorum. Sn. ilçe belediye başkanım, o ilçende size de dedenizden, babanızdan kalmış arazileriniz belki arsanız vardır. Söyler misiniz? Bir metre kare yeşil alana giden yerleriniz var mı? Ben sizin dürüstlüğünüze kefilim ama kraldan çok kralcılara, size yontanlara muhalefet ettiniz mi? Büyükşehir için zaten bir şey söyleyemem! Halkımız en iyisini biliyor. Ancak Yomra da ki Armada otel için gerek kat, gerek emsalin tüm limitlerinin maksimum olduğunu bilmeyen var mı? Atınca mangalda kül bırakmazlar yüksek katlı binalar hakkında. Atmayacaksın, sıkıyorsa gereğini yapacak, tükürdüğünüzü yalamayacaksınız, büyükköy ilgilileri!
Yine gelelim özelde bizim, genelde Türkiye’mizin sorununa. Ey belediye yetkilileri! Siz bizim ortağımız mısınız? Bizim malımız ile tüm topluma yeşil alan sunup diğer alanları kuralına oturtmak da ne menem şey? O imarsız hale getirdiğiniz alan su içinde 3 milyon lira. Bu içinde iki katlı 50 yıllık konut olan arsayı rahmetli dedemiz kullanırken bu kararı alan sizler kısa pantol giyecek yaşta değildiniz. Az empati yapınız lütfen… Aynı şey başınıza gelse (gerçi gelmez ki!) cırıltınız fizandan duyulur ve büyük olasılıkla da Meclis de düzeltilmez miydi dersiniz. Ama ben Belediye meclisinde iken ve o ilçe belediye başkanına binlerce ton asfalt verirken asla ne makamıma geldiğinde veya başka bir mecliste bu konuda bir tek kelime etmedim. Sadece Karayolcu bir arkadaşım mevcut imar durumunu o belediyeden elden alarak bana gösterdi ve konu kapandı.
Şimdi diyeceğim şu. Hz. Ömer’in adaletinden bahsedenlerden bu kanunlarda, yönetmeliklerde dahli olan varsa, artık konuşmasınlar, zira çarpılırlar. Ben ve benim gibi bu zulme uğrayanların bedduası elbet ilahi kudret nezdinde bir yer bulacaktır. Bu iş, “Kör tuttuğunu …. “ özdeyişine benziyor. Buna karşı 2020 yılına kadar kamulaştırmasız el koyma davası da açamayacağımı belediyeden söylediler ve eklediler, güle güle. Arkadaş ya bu arsamı al, yeşil saha mı yaparsın ne yaparsan yap. Veya arsamıza imar ver. Benim arazimle caka satma. Bir ilahi kudretin her şeyi gördüğünü unutma!
Artık anladınız sanırım. EŞKİYALIK sadece dağda olmuyor. Adaletten şaştın mı sonun hayır olmaz.
Bu konu da maksadım; aynı mağduriyetleri yaşayan yüzbinlerin sesi olmaktır. Niyetim özel işim olsaydı bu işin peşine 25 yıl evvel takılırdım ve bir şekilde başkaları gibi çözerdim. Duam halen Allah korusun ’dur. Anlayan anladı!
Ey adalet! Sen de parası olana yakınsın. Mahkeme kapısı bu davada açık olsa en az 50.000 TL  masrafı var. Sonuç da kaybedebilirsin de… Kazanan Avukat olur… İşte güçlülerin hukukuna bir örnek daha… Paran yoksa dava açıp mahkemede adalet bile arayamazsın!
   

 

Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.