• BIST 107.529
 • Altın 270,315
 • Dolar 5,7140
 • Euro 6,3303
 • Trabzon 15 °C

Ezber bozan Başkan!

Ezber bozan Başkan!
Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç’in, Trabzon’u ve Trabzonluları karalayanlara yönelik yaptığı açıklamaya Trabzonlular tam destek verdi.

Ahmet Metin Genç açıklamasında Trabzon’un tarihi ile ilgili bilgileri aktardıktan sonra, “Trabzon’a ve Trabzonlulara yönelik karalama hangi siyasi kimlik ile yapılırsa yapılsın kabul edilemez. Trabzon, tarih boyunca her daim devletinin yanında yer almıştır. Terör sevicilerinin partisinin Trabzon’da bürosunun olmaması da bu bakışa bir işarettir. Kimse şanlı ismimizi karalamaya çalışmasın. Bu beyhude bir çabadır. Bu tür söylemleri ısrarla söyleyenleri ve paylaşanları, hangi siyasi görüşten olursa olsun, şiddetle kınıyorum” demişti.

Atatürk’ün, Trabzon ve Trabzonlularla ilgili söylediği “Arkadaşlar, beş yıl önce ilk defa Samsun’a ayak bastığım zaman bana gönül gücü veren vatandaşlarımın ilk safında Trabzonluların bulunduğunu asla unutmayacağım. Sakarya büyük kanlı savaşında, üçüncü tümen ile yetişen Trabzon çocuklarının savaş alanında gösterdikleri fedakârlıkların kıymetli anısı daima aklımda işlenmiş kalacaktır. Bu vatansever halka, o kahraman çocuklara sahip olan bu kıymetli memleketimizi bir Ermenistan kapısı veya hayal edilen bir Pontus krallığı ülkesi yapmak istek ve tehditleri ne uğursuz idi. Şüphesiz o kâbuslar sonsuza dek hayal olmuştur” sözlerini hatırlatan Ahmet Metin Genç,  “Trabzon tarih boyunca hep kahramanlığı ve şerefi ile nam salmış güzel bir diyardır. Bizim alnımız ak, tarihimiz paktır. Trabzon’u karalamak kimsenin haddine değildir. Bu şehre laf söylemeyi bırakın, yan gözle bile bakanların akıbeti hayr olmamıştır. Bu kendini bilmezler, bize ve bizimle beraber Trabzon ve civarında yaşayan herkese ‘Pontus’ diyerek, bilerek ya da bilmeyerek kime hizmet ediyorlar acaba? Hangi değirmene su taşımaktalar? Neyin hesabını gütmekteler?  Bu tür söylemleri ısrarla söyleyenleri ve paylaşanları, hangi siyasi görüşten olursa olsun, şiddetle kınıyorum. Bu tür konuşmaların öznesi olan şahısların Trabzon’dan ve hemşehrilerimizden özür dilemesini bekliyorum” ifadelerini kullanmıştı.

Ahmet Metin Genç’in, Trabzon’a ve Trabzonlulara yönelik Pontus ve Rum söyleminde bulunanlara karşı yaptığı bu açıklamayı Kuzey Ekspres olarak olumlu buluyor ve başkanı tebrik ediyoruz.

 

 

Trabzonlu ikinci Cumhurbaşkanı!

Trabzon, tarihi süreç içerisinde küçük de olsa bir imparatorluğa başkentlik yapmış, Osmanlı döneminde padişahlar yetiştirmiş, Cumhuriyet döneminde başbakan ve cumhurbaşkanı çıkarmış bir kenttir.

Cumhuriyet döneminin Trabzonlu tek başbakanı Akçaabatlı Hasan Saka, tek Cumhurbaşkanı da Çaykaralı Cevdet Sunay’dı. Hükümetlerde farklı partilerden çok sayıda isim bakanlık yaptı. Ve hala yapıyor.

Ekrem İmamoğlu’nun Trabzon mitingini takip edenler arasında ANAP’lı eski bakanlardan Eyüp Aşık da vardı. Aşık, mitingi Ekrem İmamoğlu’nun babası Hasan İmamoğlu, Azer Benli ve Avni Akkan ile birlikte takip etmişti.

Aşık’a, miting sonrası izlenimlerini sormuştuk. Eski bakan, “Ben böyle canlı bir kalabalığın toplanacağını tahmin etmemiştim. Dehşet bir olay. Bu görüntü, dalga dalga Türkiye’ye yayılır. Ekrem artık İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı değil, Türkiye’nin adayı olmuştur” demişti.

Ekrem İmamoğlu’nun Trabzon’da topladığı kalabalığı çokları, İmamoğlu’nun Trabzonluluğuna bağlamıştı. Ancak, Giresun ve Ordu’da ve ilçelerde de benzer kalabalıklar İmamoğlu’nu karşılamıştı. Ekrem İmamoğlu’na İstanbul dışında Türkiye’nin hemen her bölgesinde büyük ilgi ve destek var. İmamoğlu, bu gidişle Cevdet Sunay’dan sonra Trabzonlu ikinci Cumhurbaşkanı olabilir. Bu konuda kesin bir ifade kullanmak yanlış olur ancak görünen o ki, gelecek seçimde Erdoğan’ın rakibi İmamoğlu olacak. Seçilirse, Trabzonlu ikinci cumhurbaşkanı olacak.

 

***

 

AKP’nin öteden beri yaptığı şeylerden biridir. Diş geçiremediği bir partiden ya da gruptan özenle bir itirafçı ayartmak, onun kurgulanmış beyanatlarıyla o partiye ya da gruba mensup insanların aklını karıştırmak. O partinin ya da grubun ruhuna nüfuz etmeye çalışmak. Şimdi yenilenen İstanbul belediye başkanlığı seçimleri öncesinde aynı şeyi Saadet Partisi için deniyorlar.

İtirafçıların ilk iddiası Saadet Partisi’nin rahmetli Necmettin Erbakan’ın kurduğu çizgiden saptığı ve Türk siyasetindeki varlığının sadece CHP’ye yaradığı yönündedir. Yani buradan anlıyoruz ki, AKP’nin yeni Türkiye’sinde partilerin bir anlamının olup olmamasının tek şartı AKP’nin siyasi hedeflerine yarayıp yaramadığına bağlıdır. Devlet Bahçeli’nin MHP’si kendisini AKP’ye ram etti; BBP, AKP’nin siyasi kütlesine karıştı. HAS öyle, Süleyman Soylu’nun çaldığı DYP de öyle, AKP’ye karışıp buhar oldular.

Saadet Partisi gibi siyaseten bir duruş sergileyenler ise şeytanlaştırıldılar. Onlara ‘’teröristler!’’ denildi. Onlar ‘’Particik!’’ oldular. Kitlesi Yeniden Refah Partisi gibi asansör bir parti ile ayartılmaya çalışıldı.

Necmettin Erbakan’ın siyasi çizgisini çileli bulup kendi konforlu yoluna sapanlar şimdilerde Saadet Partisini Milli Görüş çizgisinden sapmakla suçluyorlar. Saadet Partililere kâh ‘’terörist!’’ diye hitap ediyorlar kâh ‘’Kardeşlerim!’’ diye ünlüyorlar. Bütün ilkesizliklerine rağmen Saadet Partisini savrulmakla suçlama aymazlığı gösteriyorlar.

Bu türden hezeyanları dillendirmesi için de Volkswagen Şevki, Haso Hüso Ceylan ve diğer kaşarlı eski kullanışlı siyasal İslamcı medyadan sahaya sürüyorlar.

Ama ne yaparlarsa yapsınlar Milli Görüşçülerin karnı bu numaralara tok. Saadet Partisi sonucun ne olacağına bakmaksızın İstanbul belediye başkanlığı seçimlerine katılacaktır. Bu, Türkiye’deki omurgalı bir parti olmanın sıradan bir gereğidir.

Saadet Partisi’nin İstanbul Belediyesi başkan adayı Necdet Gökçınar’dır. Sandığa gitsinler, oylarını kullansınlar ve bu ülkedeki bu keyfi tantana da son bulsun.

Saadet Partisi, bu eşitsiz seçim ve propaganda şartlarında belki İstanbul seçimlerinde gerekli patlamayı yapamaz; ama gösterdiği onurlu duruşuyla bazılarını kıvrandırabilir. Sahaya 3 puan için çıkıyoruz ve o % 3.3’ü yine alacağız inşallah. Ötesi Yüce Mevla’nın işidir, bizi ilgilendirmez. (Metin Kondel)

 

***

 

"İslam dünyasının Batı tarafından dindarlaştırıldığını düşünüyorum "... " Batı, İslam’ı, Müslüman toplumları daha kolay yönetebilmek, kutsallar üzerinden manipüle edebilmek, bilinçten yoksun iradesini kontrol edebilmek amacıyla kullanıyor "..." Dindar Müslüman, bilim adamları da dahil geçmişe bakan ama bu günü anlamayan insandır "..." Bugünkü dindarların logosu yoktur "..." Atatürk'ü ben dahil tanımadık, dini açıdan düşman belledik. İlk defa 28 Şubat döneminde Türkçe Kur’an sürecinde dönemin gazete kupürlerini araştırırken ona Mustafa Kemal Atatürk demem gerektiğini anladım "..." Atatürk, uzak görüşlüydü, eylemleri, en şiddetlisi dahil milletine şefkatle muamele çerçevesindeydi" (Dücane Cündioğlu)

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Haydar Revi’yi Çekemiyorlar!13 Kasım 2019 Çarşamba 10:04
 • Teşkilatın Adı Var!12 Kasım 2019 Salı 09:46
 • Balta da yolcu Revi de!11 Kasım 2019 Pazartesi 11:21
 • Batum’dan gelen mektup!10 Kasım 2019 Pazar 12:07
 • ‘Kahraman’ın Yolculuğu’ ve Ekrem İmamoğlu!09 Kasım 2019 Cumartesi 13:16
 • Hemşehrimle Gurur Duyuyorum!08 Kasım 2019 Cuma 09:55
 • AKP’yi Rizeli Müdür Mü İkiye Böldü07 Kasım 2019 Perşembe 10:37
 • ‘Ne söz vermişsek yerine getirilecek’06 Kasım 2019 Çarşamba 09:17
 • Yabancıya Ücretsiz Türk’e Ücretli!05 Kasım 2019 Salı 09:50
 • Futbolcun vardı da Ünal mı oynatmadı!04 Kasım 2019 Pazartesi 09:10
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.