• BIST 107.015
 • Altın 172,518
 • Dolar 4,0726
 • Euro 4,9366
 • Trabzon 18 °C

FAİZ VE KUR FARKI GİDERLERİNİN MALİYETE EKLENMESİ

Mustafa Güler

 

Şirketlerin satın almış oldukları Gayrimenkullerin ve Araçların iktisabında kullanılan kredilerin faizlerinin  ve Döviz kredilerinde de kur farklarının, satın alınan Gayrimenkullerin ve Araçların maliyet­lerine dahil edilip edilmeyeceği konusunda Vergi İdaresinin görüşleri aşağıdaki gibi olup, söz konusu finansman giderleri ve kur farklarının muhasebeleştirilmesinde bu görüşler doğrultusunda hareket etmek doğabilecek ihtilafları önlemek açısından yararlı olacaktır.

 

-Faiz Giderleri

 

           Maliye Bakanlığı yayınlamış olduğu 163 No’lu Vergi Usul Kanunu  Genel Tebliği ve Özelge  bazında verdiği görüşlerde;  iktisadi kıymetlerin aktifleştirildiği hesap dönemi sonuna kadar ödenmek ve tahakkuk etmek suretiyle kesinleşmiş olan faiz giderlerinin sabit kıymetlerin maliyetine dahil edilerek o yıl aktifleştirilmesinin zorunlu olduğunu ifade etmiştir.

 

Maliye Bakanlığının görüşüne göre; Sabit kıymetin aktifleştiril­diği hesap döneminden sonraki dönemlerde tahakkuk edecek fi­nansman giderlerinin sabit kıymetin maliyet bedeline dahil ederek aktif­leştirmek veya tahakkuk ettiği dönem gideri yazmak konusunda her­hangi bir zorunluluk bulunmamaktadır.

 

Sabit varlığın aktifleştirildiği dönemden sonra ortaya çıkan ger­çekleşmiş kredi faiz masraflarını mükellef gidere yazmakta veya ma­Iiyete dahil etmekte serbesttir.

Nitekim İstanbul Vergi Dairesi Başkanlığınca verilen20.07.2011 tarih veB.07.1.GİB.4.34.16.01-GVK 68-1020 sayılı bir Özelgede:

 

             “……Bu itibarla, envantere dâhil edilen İktisadi Kıymetin satın alınması için bankalardan alınan ticari kredi için ödenen faizlerin, bu iktisadi kıymetin iktisap tarihinden ilgili hesap döneminin sonuna kadar olan kısmının maliyete eklenmesi zorunludur. Bu tarihten sonra tahakkuk eden kredi faizlerinin ise maliyete intikal ettirilmesi suretiyle amortismana tabi tutulması veya doğrudan gider olarak muhasebe kayıtlarına intikal ettirilmesi mümkün bulunmaktadır….” denilmiştir.

 

           Yukarıdaki izahatlar bağlamında; dolaylı yada dolaysız olarak  banka kredisi kullanmak suretiyle yapılan Gayrimenkul ve Araç alımlarında, alımın yapıldığı yılın sonuna kadar oluşacak faiz giderlerinin doğrudan gider yazılmayıp anılan iktisadi kıymetlerin maliyetine eklenmesinin zorunlu olduğu anlaşılmaktadır..

 

-Kur Farkları

 

             Gayrimenkullerin veya Araçların iktisabında kullanılan döviz kredileri ile ilgili kur farklarında da faiz giderleriyle ilgili olarak yukarıda açıklandığı gibi hareket edilecektir.. Yani, Yabancı kaynaklı kredi ile iktisap edilen gayrimenkulün veya Taşıtın aktife gir­diği dönem sonuna kadar ortaya çıkan kur farklarının sabit varlığın maliyet bedeline ilave edilmesi zorunludur. Takip eden yıllara ait kur farklarının doğrudan gider yazılması veya maliyete intikal ettirilmek suretiyle amortismana tabi tutulması ise mükellefin tercihine bırakılmıştır…

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.