• BIST 122.142
  • Altın 300,140
  • Dolar 5,9403
  • Euro 6,5530
  • Trabzon 13 °C

Fandaklı’nın Çömlekçisi!

Fatma Özkan

  Geçen gün gazetede,  gazeteci yazar İsmail Fandaklı’nın iki ciltlik Trabzon’un Mitra Dağı Eteklerinde iki mahalle: Arafilboy Çömlekci, kitabı gözüme ilişti. İsmail Fandaklı, yerel ve ulusal gazetelerde dizgi operatörü, sayfa editörü ve haber müdürü olarak görev yapmış bir ağabeyimiz.
   Fandaklı, eserinde önce iki mahallenin sosyal ve iktisadi yaşamını irdelemiş, sonra mahalledeki kiliseleri, çeşmeleri, sülale adlarını, iki mahallenin sokakları, okulları anlatmış. Kahya Yahya’dan başlayarak mahallenin önemli şahsiyetleri hakkında bilgiler vermiş, yaşayanlarla birebir görüşmüş. Fandaklı sonuç olarak iki mahallenin her şeyini bize anlatmış. Bu tür eserlerde mutlaka eksikler olabilir. Bu da normal karşılanmalıdır.
   Fandaklı eserin 1. Cildinin önsözünde, ‘yaşadığımız kentte her evin, her sokağın bir öyküsü vardır diyenlerin sayısı oldukça çoktur’ diyor. Gerçekten yalnız evin sokağın değil mahallenin şehrin genelinin bir hikayesi vardır. İsmail Fandaklı da işte iki mahallenin bir yerde hikayesini yazdı.
  Fandaklı önsözde, mahalle sakinlerinden birkaç not başlığı ile şunları yazmış:
Mahallede bekara ev verilmez. Özellikle kamu görevlisi olarak Trabzon’a atananlar bekar ise genellikle otelde kalmak zorundadırlar.
Kadınların en büyük eğlencelerinden biri hamam sefası. Komşuları ile birlikte hamama giden kadınlar, sadece temizlik amacı gütmez, bu aynı zamanda büyük bir eğlencedir. Ergen kızların ise beğenildikleri mekanlardır hamamlar.
Mahallenin kedi ve köpekleri bütün mahalleli tarafından beslenir.
Mahallede Rum ve Ermeni komşuların bayram ve düğünlerine iştirak edilir, sevinçlerine ortak olunur, cenaze merasimlerinde ise mutlaka acılar paylaşılır.
  Fandaklı, eseri hazırlarken, iki mahallenin eski ve yeni fotoğrafları ile birlikte eserde adı geçen onlarca ismin lakaplarına ve fotoğrafına da yer verdi.
İsmail ağabeyi bu güzel eser için kutlar, başarılar dileriz.

Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.