• BIST 97.988
  • Altın 242,791
  • Dolar 6,2610
  • Euro 7,3524
  • Trabzon 22 °C

Fatih Tekke

Sedat TUNALI

Düşmenin en güçlü adayı Manisaspor'un başına geçip görevde kaldığı 6-7 haftanın en başarılı takımı yapan ancak yönetimin verdiği sözü tutmaması üzerine Manisa'dan ayrılan Fatih Tekke, 3 hafta önce başına geçtiği Denizli'de zirve mücadelesi veren 3 rakibini de ( Giresun, Ümraniye, Esas Antep) farklı mağlup ederek 9 puan aldı.
*
Trabzonspor ve Türk futbol tarihinin en kariyerli futbolcusu olan Fatih Tekke; donanımı, lider kişiliği ve Trabzon insanına has, görece "olumlu-olumsuz" özellikleriyle Trabzon futbolunu hak ettiği zirveye taşıyacak kariyer inşasına devam ediyor.
*
Barcelona'nın Guardiola'dan, Real'in Zidane'dan esirgemediği "güveni" Fatih Tekke'sinden esirgeyen ve beraberliklerden teselli üreten seviyeye düşürülen Trabzon, kaçınılmaz olarak kendiyle yüzleşecek ve hep olduğu gibi "zorunlu olarak" kendine dönecektir.
*
Bilmeyen çoktur. 
Trabzonspor ilk şampiyonluğu öncesi de saçma sapan transferler yapıp başarısız olunca maddi manevi zorunluluklar nedeniyle "özüne" dönmüş ve o özü oluşturan öz çocuklarıyla Türk Futbolu denen orta oyununu darmadağın etmişti.
*
Sokma akıl 7 adım sürer der eskiler. Trabzon'a 84'te girdi çıkmak bilmiyor

Neden ?

Trabzonspor büyüdükçe küçülen, yönetici tipi en büyük neden
Kaldı ki, yakın tarihin Trabzon futbolu açısından en büyük değeri ve ürünü olan 1461'i yaratan aklın en büyük referansı kendisiydi. Görmek ,isteyen göze 1461 den daha belirgin daha güçlü bir örnek olabilir mi? Nerede o 1461 şimdi? Başı kesik tavuk gibi 3. ligden düşmemeye çalışıyor.

Neden peki böyle?

Beyin dediğimiz bey tavukta bile baş kısmında bulunuyor malum. Beynini alınca kaçınılmaz son debelene debelene iflas ve çöküş.
Hepimiz biliyoruz ki 1461 sistemi rahatsız etti. Zira bu örnek; yönetici- menecer- teknik kadro iş birliğini akamete uğratacak ve kimse cukkalanamayacaktı.
Her şey gözümüzün önünde oldu, GABO'nun ölümsüz eseri Kırmızı Pazartesi'de olduğu gibi.
Santiago Nasar, (1461) Pablo ve Pedro Vicario kardeşler (TFF ve sistemden beslenen sırtlanlar) tarafından göz göre göre öldürüldü.
Şimdi Trabzonspor tarafından gençlikleri komplekse havale zay edilmiş akıllardan çare aranıyor.

Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.