• BIST 96.455
 • Altın 222,078
 • Dolar 5,6626
 • Euro 6,5275
 • Trabzon 22 °C

FATURADA T.C. KİMLİK NUMARASI!

Mustafa Güler

NİHAİ TÜKETİCİYE YAPILAN SATIŞLARDA DÜZENLENEN FATURADA T.C. KİMLİK NUMARASI YAZILMASI ZORUNLU MUDUR?
Nihai tüketiciler T.C. kimlik numaralarını her ortamda belirtmek istemekten çekinmeleri nedeniyle fatura düzenlenirken TC kimlik numarasını vermede çekingen davranmaktadırlar. Çünkü TC numarası kişinin özel bir bilgisi olup, kötü niyetli kişilerce istismar edilebilme özelliğine de sahiptir. 
Kanun koyucu, fatura düzenlemek zorunda olanları, müşterinin adı ve soyadı ile bağlı olduğu vergi dairesi ve hesap numarasının doğruluğundan sorumlu tutmuştur. Ancak bu sorumluluk, nihai tüketicilere yapılan satış için söz konusu değildir. Yani, nihai tüketiciye yapılan satışlarda, satışı yapanların müşterinin adı, soyadı, bağlı bulunduğu vergi dairesi ve T.C. Kimlik Numarasını doğrulama sorumluluğu bulunmamaktadır. Bu kapsamda, nihai tüketiciye yapılan satışlar için tanzim edilen faturalarda müşterinin T.C. kimlik numarasının yazılması zorunluluğu da söz konusu değildir. Gelir idaresi başkanlığının 01.Ağustos 2018 tarihli bir duyurusunda aynen aşağıdaki ifade yer almıştır. 
“Bununla birlikte, vergi mükellefi olmayan nihai tüketicilere düzenlenecek faturalarda vergi dairesi ve vergi kimlik numarası veya T.C. Kimlik Numarası bilgilerine yer verilmesi zorunluluğu bulunmamaktadır. Bu nedenle; vergi mükellefi olmayan nihai tüketici mahiyetindeki müşteriler tarafından T.C. Kimlik Numarası bilgilerinin paylaşılmak istenmediği hallerde, e-Arşiv Faturalarında alıcı hesap numarası alanına “11111111111” girilebilecektir. Ayrıca vergi mükellefiyeti bulunmayan nihai tüketici mahiyetindeki müşterilerin satıcıya bildirdiği bilgilerin satıcı tarafından doğruluğunun sağlanması sorumluluğu bulunmadığından satıcının bir yükümlülüğü bulunmamaktadır.”
Ancak konu, BA/BS bildirim yükümlülüğü kapsamında değerlendirilince ortaya farklı bir durum çıkmaktadır.
Bilindiği üzere, bilanço esasına göre defter tutan mükelleflerin belirli bir haddi aşan mal ve hizmet alımlarını “Mal ve Hizmet Alımlarına İlişkin Bildirim Formu (Form Ba)” ile; mal ve hizmet satışlarını ise “Mal ve Hizmet Satışlarına İlişkin Bildirim Formu (Form Bs)” ile bildirmeleri yükümlülüğü getirilmiştir.
BA/BS bildirim yükümlülüğünde satışın nihai tüketiciye yapılması durumuna bir istisna getirilmemiştir. Bu nedenle,  nihai tüketicilere yapılan mal ve hizmet satışlarının KDV hariç 5.000-TL ve üzerinde olması halinde nihai tüketicinin T.C. Kimlik Numarası belirtilerek Bs bildirim formuna dahil edilmesi gerekmektedir.
Dolayısıyla, nihai tüketiciye kesilen faturada BA/BS limitlerinin ve ilgili düzenlemelerin de göz önünde bulundurulması gerekmektedir.
Özetle; Nihai tüketiciler, fatura düzenlenme aşamasında adı, soyadı, bağlı bulunduğu vergi dairesi ve T.C. kimlik numarası doğrulanmak zorunda olan kişiler değildir. Bu nedenle, nihai tüketicilere fatura düzenlenmesi halinde vergi kimlik numarası veya T.C. Kimlik numarası bilgisine yer verilme zorunluluğu bulunmamaktadır. Dolayısıyla fatura düzenlemek zorunda olanların, faturaya T.C. kimlik numarası yazmak için müşteri ile kavga etmesine gerek yoktur.
Ancak düzenlenen fatura bedelinin KDV hariç 5.000-TL ve üzeri olması durumunda, BA/BS yükümlülükleri nedeniyle mükellefin TC kimlik numarasının faturada muhakkak yer alması ve bu bilginin BA/BS bildirimlerine aktarılması gerekir.
Maliye Bakanlığı bu paradoksu çözmek zorundadır. Mevzuat olarak nihai tüketicilere fatura düzenlenmesi halinde T.C. Kimlik numarası bilgisine yer verilme zorunluluğu yoktur diyen bakanlık, BA/BS kapsamındaki satışlar için bir istisna getirmeyerek TC kimlik numarası zorunludur yaklaşımını sergilemektedir.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.