• BIST 103.781
  • Altın 271,655
  • Dolar 5,7505
  • Euro 6,3344
  • Trabzon 16 °C

Feminist İsyan Her Yerde

MOR PEŞTEMAL

  8 Mart 2019’da kadınlar Türkiye'nin her yerinde isyandaydı. Artvin'den Hatay'a, Trabzon'dan İzmir'e birçok ilde, birçok noktada eylemdeydi. Öz savunma haklarını kullandıkları için tutuklanan Nevin Yıldırım ve Namme Öztürk, katledilen Şule Cet ve 8 Mart günü direnişi kazanımla sonlandıran Flormar işçileri, Öykü Arin'e kök hücre bağışı, kadınların eylemlerdeki gündemleri arasındaydı.
Trabzon’da da feminist isyan meydan sokaklarında yankılandı. 8 Mart günü Merkez Postane önünde toplanan yüzlerce kadını bir araya getiren önemli noktalar vardı elbet. Bizi bu alanlarda bir araya getiren birbirimizin gözlerinde gördüğümüz, eylem alanında hemen yanı başımızda hissettiğimiz dayanışma, “bu hayat bizim” deme kararlılığı, hayatımıza ve haklarımıza sahip çıkma inadı, yaşama ve yaşatma umudu. Çünkü kadın düşmanlığı dört bir tarafımızı kuşatırken, eller birbirini çabuk buluyor.
Trabzon’da “Krize, şiddete, kadın düşmanlığına karşı sokaktayız, dayanışma ile güçleniyoruz” diyerek bir araya geldik. Mersin’deki yürüyüşte kadınlar Flormar işçilerine selam gönderirken, İzmir'de kadınlar, “Bu konuda ciddiyiz, dünyayı değiştireceğiz” sloganı ile meydandaydı. Kocaeli’nde kadınlar yasaklı 8 Mart'ların ardından ilk kez yürüyüşler düzenledi. Bartın’da kadınlar 8 Mart günü bisiklet turu yaparak taleplerini dile getiren bildiriler dağıttı. Ankara’da gece yürüyüşü düzenleyen kadınlar 2,5 yıldır Ankara’da süren yürüyüş yasağını delmiş oldu.
İstanbul’da ise kadınların “Geceleri de sokakları da terk etmiyoruz” diyerek 17. sini düzenledikleri feminist gece yürüyüşü binlerce kadının sokaklarda buluşmasını sağladı. Feminist isyandayız diyen kadınlar İstanbul sokaklarını doldururken polis müdahalesi ile karşı karşıya kaldı. Ciddi bir polis ablukasına alınan kadınlar çift taraflı basınç altına alınarak izdihamda sıkışma paniğiyle yıldırılmaya çalışılmasına karşın kadınlar ne birbirlerini ezdiler ne de sonrasında kolayca dağıldılar. Polis basıncından çıkan kadınlar ara sokaklarda eyleme devam ettiler. Tüm baskılara rağmen dünyanın en büyük 8 Mart eylemlerinden bir İstanbul’da gerçekleşmiş oldu.
Kadınlara yapılan müdahalenin ardından saldırılar devam etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı açıklama ile kadınları hedef aldı. “Bu bayrağa, ezana tahammülü olmayanlarla karşı bir ittifak ile seçime giriyoruz” dedi. Erdoğan ile birlikte birçok yandaş gazetecinin de kaleme aldığı “ezanı ıslıkladılar” sözleri İstanbul’da feminist gece yürüyüşü hedef aldı. Aylardır "mağdur babalar" söylemini ve eylemini örgütlemeye çalışanlar, "6284 sayılı yasa ve İstanbul Sözleşmesi kaldırılsın, toplumsal cinsiyet eşitliği sapkınlık sayılsın” diye kampanya yapanlar böyle bir kışkırtma sürecini başlattı. Oysaki 8 Mart Gece Yürüyüşü tarafından yapılan “yalanlama” açıklamasına rağmen kalemşörler saldırmaya devam etti. 
Yaklaşan seçim sürecinde, yapılan her hamlenin nasıl oya dönüşeceğini hesaplayanlar yalana, kışkırtmaya başvurdu.
Feminist isyan her yere yayılıyor, her alana yayılıyor. “Krizi biz mi çıkarttık da bedelini bir ödüyoruz” diyen kadınlar, “Feminizm eşitlikte” diyen kadınlar, “Erkek adalet değil, gerçek adalet” diyen kadınlar, “Haklarımızda ısrarcıyız” diyen kadınlar yan yana mücadeleyi büyütüyor.
Son söz yerine diyelim ki yaşasın kadın dayanışması!

 

Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.