• BIST 93.469
 • Altın 228,802
 • Dolar 5,7332
 • Euro 6,5830
 • Trabzon 17 °C

FERRERO’Yİ ANLAMAK !

Bahar KURBAY

Değerli okurlarımız,

İlk olarak yaşananları aktaracağım yazıma başlarken ön yargıları, kulaktan dolma duyumlarınızı ve varsa kaygılarınızı bir kenara bırakmanızı rica ediyorum. Niyetim Ferrero’yu savunmak değil, üreteni eleştirmek hiç değil... Sadece ülkemizde hatta şehrimizde yatırım yapan ve Arsin, Yomra ilçelerinde örnek bahçeler yaparak Türk mühendisleri üretenle buluşturup “Değerli Tarım” projesini hayata çoktan geçirmiş olan Ferrero’nun toplantısında konuşulanları size aktarmak.

Türkiye’de kendini ve markalarını anlatmak, fındık ve fındık tarımına ilişkin global bakış açısı sunmak amacıyla 4-5 Aralık 2017 tarihleri arası Trabzon, Samsun, Ordu ve Giresun’dan fikir işçilerini İstanbul’a davet ettiler. Davete icabet eden gazeteciler arasında yerimizi aldık. Ferrero  Türkiye Kurumsal İletişim Direktörü Yasemin Taşkın önderliğinde  Ferrero Tarım Direktörü Ersin Arısoy, Ferrero Sosyal İşler Koordinatörü Melike Kıratlı sunum yapmanın yanı sıra soruları yanıtladılar. İtalya’dan canlı bağlantı yapan Ferrero Fındık Genel Müdürü Stefano Gaglasso ise Türkiye’nin dünyadaki durumunu çizelge ile ortaya koyarken gelecekteki hedeflerin doğru  yapılmasının, üretim acısından 6 büyük arasında son sırada olduğunu verilerle gösterdi.  

İşte o toplantıdan öne çıkanlar;

TÜRKİYE’NİN KAYBETİĞİ PAZAR PAYINI ONLAR ALDI
Uygun üretim yapılmaması halinde Türkiye’nin Gürcistan, Azerbaycan gibi ülkelerle bile yarışamayacak konuma gelebilme tehlikesi konuşuldu. Türkiye’nin fındık üretimi konusunda ana üretici konumundan çıkmaması acısından kalitenin öneminden bahseden Genel Müdürü Stefano Gaglasso, “Türkiye hepimizin bildiği üzere fındıkta dünyada ana üretici konumunda. Buna rağmen Gürcistan, Azerbaycan, ABD, İtalya, Şili gibi ülkeler arasında son yıllarda üretimini artıramamıştır. Üretimi artıranlara odaklanırsak; ABD, Şili ve Azerbaycan olduğunu görüyoruz. Küllenme sebebiyle bir azalma yaşandı. Tarım uygulamaları ve tedarik konusunda bazı sıkıntılar yaşanıyor. Türkiye son 5 yılda pazar payında yüzde 75 den yüzde 65 e düştü. Azerbaycan ve Gürcistan Türkiye’nin kaybettiği pazarın yüzde 7’lik kısmını, ABD’deki Oregon ise yüzde 3’ünü aldı. O yüzden fındık üretiminde verimlilik çok önemli. Üretimini yükselten ülkelerin başarısı belli… Üretimini en fazla artıran ülkeler ABD, Şili, İtalya olarak göze çarpıyor. Bunların arasında en verimli fındığı ABD ve Şili üretti. Azerbaycan ve Gürcistan ile Türkiye ortalama ton anlamında son sırada yer alıyor. Bu listeden Oregon’u çıkartacak olursak İtalya, Türkiye’nin 2 katı oranına sahip. Bu ülkeler en iyi tarım uygulamalarını en iyi şekilde kullanıyor. Çiftçileri eğiterek en iyi tarım uygulamalarını gerçekleştirmeliyiz. Bütün tedarik zincirinde tam mekanizasyon uygulanması... Çiftçilerin eğitilmesi ile tam sürdürülebilirlik ve tam izlenebilirliğin elde edilmesi. Bunları yaparsak hem kaliteyi hem verimi artırırız. Biz gerçekten de Türkiye’nin pazarda bir takım şeylerin iyileştirebileceğine inanıyoruz” dedi.
BİRBİRİMİZİ ANLAMAK
İletişim Direktörü Yasemin Taşkın, “Karadeniz bizim için çok önemli. Fındık bizim için çok önemli. Burada birbirimizi anlamamız çok önemli. Bir global vizyon verilmesini istediklerini söyledi.

VERİMLİLİK YOKSA REKABET YOK
Ferrero Tarım Direktörü Ersin Arısoy, “2017’de 40 bin bahçe ziyareti yaptık. 257 bin dekar araziye ulaştık. 16 bin 900 çiftçiye ulaştık. 100’e yakın bahçe organizasyonuyla 8 bin çiftçiye modern tarım uygulamalarını gösterdik. 5 yılda 35 milyon TL harcayarak, 35 bin çiftçiyi kayıt altına aldık. Önümüzdeki beş yılda 120 milyon TL’lik bütçeyle amaç 50 bin çiftçiye ulaşmak. Çiftçilerimize aynı maliyetle %30-%50 arası verim artışı ve %3-4 randıman artışı sağlıyoruz. 69 ziraat mühendisi ile Türkiye’de yerli yabancı tarım firmalarından daha fazla ziraat mühendisi istihdam ediyoruz. 20 sosyal uzmanı da projede yer alıyor. Daha kaliteli ürün ürettiğinizde standart fındıkla aranızda fark olacak. Kaliteli ürün daha yüksek fiyata alıcı bulacak. Türkiye üretimde %71’lik payla 1’nci sıradayken verimlilikte 6’ncı ve son sırada. Verimliliği yukarı çıkarmadığımız sürece rekabetçi olma şansımız yok. Ferrero değerli tarım olarak, modern tarın uygulamaları ile üretimde en büyük kalemi oluşturan işçilik maliyetini düşürerek, kaliteyi arttırıyoruz. Türkiye’de mekanizasyonla sanayiye destek vermektir yapmaya çalıştığımız bir diğer şey. 750 kişi hasat makinesi aldı. Ama önemli olan bahçenizi bu hale getirmek… Bahçe makineli hasada uygun değilse yapamazsınız. Bunun ülke ekonomisine katacağı çok büyük değer var” diye konuştu.

HEDEFTE 3 BİN KADIN...

Ferrero Sosyal İşler Koordinatörü Melike Kıratlı ise, “2014 yılından beri, 35 bin çiftçiye iyi sosyal ve iyi zirai uygulamalar eğitimi verildi. Bu yıl 3 bin 331 eğitim verildi. 4 ayda Sakarya, Düzce, Ordu, Giresun, Trabzon’da 5 bin 300 kadına ulaştık. Etkinlik devam ediyor, 3 bin kadına daha ulaşmayı hedefliyoruz. Fındığın geleceği olan çocuklara fındığı sevdirmek istiyoruz. Hem zirai hem sosyal eğitimler veriyoruz. Gençlerle ilgili de bir etkinlik yapacağız. Milli Eğitim Bakanlığı ve STK’larla yapmak istediğimiz eğitimlerde var” dedi.

009-026.jpg

 

 • Yorumlar 1
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yazarın Diğer Yazıları
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.