• BIST 106.805
 • Altın 268,326
 • Dolar 5,6889
 • Euro 6,3007
 • Trabzon 13 °C

Gayri milli yargı kararı ve Erdoğan

Ö. Faruk Altuntaş

Twitter yasağının kaldırılması konusunda Anayasa Mahkemesinin verdiği kararın, Başbakan Erdoğan tarafından “milli bulunmaması” ve “saygı duyulmaması”, ilginç tartışmaları da beraberinde getirdi.

         Bu bağlamda neler “Milli”dir, neler “Gayri milli”dir sorusu önem kazanıyor.

         Bilineceği gibi, seçimler öncesinde “Millet” olarak her akşam ekranların başına geçip, Başbakan Erdoğan’ın çevresindekilere ve Hükümet üyelerine ilişkin yolsuzluk ve rüşvet haberlerini “Milli” TV dizileri halinde izlemeye başladığımız günlerde, “Milli” yasaklar da peş peşe gelmeye başladı. Hatta Başbakan Erdoğan’ın, “twitter, mıvıtır dinlemem hepsinin kökünü kazırım” biçimindeki “milli” açıklaması bütün dünyada nam salmasını sağlamış, “Milli” gücümüzü dosta düşmana herkese göstermişti.

         Açıklamanın arkasından da yasaklar başlamıştı. Türkiye genelinde, bütün dünyayı şaşkına uğratacak biçimde Youtube ve Twitter kullanımları yasaklanmıştı.

                                                       ***

         “Milli” yasaklara karşı içerden ve dışarıdan “Gayri milli” kalkışmalar da hemen baş göstermişti. Kimisi bilerek ve taammüden, kimisi boş bulunarak ve “gayri milli” unsurların oyununa gelerek itiraz edenler kervanına katılmıştı.

         Bu “Milli” yasaklarla ilgili olarak ilk gaflete düşen, kendisine yapılan başvuru sonucunda ifade özgürlüğünün ağır biçimde ihlal edildiğini iddia ederek Twitter yasağını oybirliği ile kaldıran Anayasa Mahkemesi oldu.

         İkinci olarak gaflete düşen ise, yasakların Anayasa Mahkemesince kaldırılmasından “gurur duyduğunu” söyleyen Cumhurbaşkanı Gül oldu.  

Şaşkınlıktan olsa gerek, Youtube yasağına karşı Anayasa Mahkemesine yapılan başvuru ise henüz karara bağlanmış değil.

         Bu yanlış gidişata dur demek ve Milleti gaflet uykusundan kaldırmak da öncelikle Başbakan Erdoğan’a ve yardımcılarına düşerdi kuşkusuz.

Nitekim de öyle oldu. Başbakan Erdoğan, basın mensuplarını karşısına dizip her zamanki belagatı ile yaptığı basın açıklamasında; twitter yasağını kaldıran Anayasa Mahkemesi kararını “Milli” bulmadığını açıkladı. Başbakan Erdoğan’ın açıklamasında özetle, mahkeme kararı olduğu için karara uyduklarını, ancak saygı duymadıklarını, usule uygun olmadığını, twitter özgürlüğü diye bir şey olamayacağını, çünkü Twitter’ın bir ticari şirket olduğunu, bunun ürününü almamak hakkımızın olduğunu, Amerikalı bir şirketin ürününün savunusu yapılırken bizim kendi milli ahlaki her türlü değerlerimizin bir tarafa konulduğunu belirtti.

                                                    ***

         Bu veciz ve ayrıntılı açıklamalara rağmen, Anayasa Mahkemesi Başkanı H. Kılıç gaflet uykusundan hala kurtulamamış olacak ki, Başbakan Erdoğan’a yanıt vererek, “Verilen kararların hiçbir zaman milliyeti, dini, mezhebi olmadığı kanaatini taşıyorum. Bu kararlar evrensel kararlardır” dedi.

         Başbakan Erdoğan’ın “milli” duruşu, dışarıdaki Türk düşmanlarını da harekete geçirdi. Avrupa Birliği Parlamentosunda söz alan Swoboda, 10 milyon kişinin kullandığı bir sosyal medya ağını yasaklamanın ifade özgürlüğüne küstahça saldırı niteliğini taşıdığını söyleyerek, AB’nin gizli niyetini göstermiş oldu.

         Anayasal “gayri milli” duruş, Haşim Kılıç’la başlamış değil, kökleri daha eskilere gider. Anayasayı “milli” olmaktan çıkartıp “gayri milli” hale sokan gerçekte rahmetli Özal’dır. Anayasa’nın 90. Maddesinde yaptığı değişiklikle, insan hakları ve özgürlüklerle ilgili Türkiye’nin kabul ettiği uluslararası antlaşmaların iç hukuk kuralı sayılacağı, hatta bazı yönleri itibari ile iç hukuk kurallarından da üstün sayılacağı, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin verdiği kararların Türkiye’yi bağlayacağı gibi düzenlemeler ile benimsenen “Gayri milli” hükümler elimizi kolumuzu bağlamış bulunuyor.

         Kuşku yok ki, bu durumu gören Başbakan, “ustalık dönemine” ulaşmanın özgüveni içinde öncelikle bu türden “gayri milli” unsurların kökünü kazımalıdır.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.