• BIST 99.292
 • Altın 238,548
 • Dolar 6,1768
 • Euro 7,2717
 • Trabzon 17 °C

GAYRİMENKUL SATIŞLARINDA HARÇ MATRAHININ TESPİTİ

Mustafa Güler

HARÇ MATRAHININ TESPİTİNDE GERÇEK ALIM SATIM BEDELİ DİKKATE ALINACAKTIR

492 Sayılı harçlar kanunun 63’üncü maddesiyle gayrimenkul devir ve iktisaplarında gerçek alım-satım bedeli üzerinden tapu harcı tahsil edilmesi esasına geçilmiştir. Uygulamada Gayrimenkulün Belediyeden alınan Emlak Vergi Değeri üzerinden Tapu Harcı ödenmesi yaygın olmakla birlikte, bu yanlış ve yasaya aykırı bir uygulamadır. Belediyelerden alınan Emlak değeri, tapu harcı hesaplamada ancak asgari değer olarak kabul edilebilir. Yani bunun altına düşülemez. Eğer gerçek satış bedeli Belediyeden alınan Emlak değerinden yüksekse bu değerin esas alınması gerekir.

Bu itibarla, yapılacak gayrimenkul devir ve iktisaplarında gerçek alım-satım bedelinin tapu işlemine yansıtılmadığının tespit edilmesi halinde, alıcı ve satıcı adına cezalı tarhiyat yapılacaktır. Tapuda işlem yapıldıktan sonra, harcın gerçek alım-satım bedelinden daha düşük bir bedel üzerinden beyan edilip ödendiğinin tespiti halinde, aradaki farka isabet eden harç, vergi ziyaı cezası ile birlikte tahsil edilecektir.

Alıcı ve satıcıların cezalı tarhiyatla karşılaşmamaları için, tapuda yapılacak gayrimenkul devir ve iktisap işlemlerinde gerçek alım-satım bedelinin beyan edilmesine özen göstermeleri gerekmektedir.

HARÇ MATRAHINA KATMA DEĞER VERGİSİ DAHİL EDİLMEYECEKTİR

Harç matrahının nasıl oluştuğu Harçlar Kanunun 63’ncü maddesinde açıkça belirtilmiş olmasına karşın uygulamada katma değer vergisi mükelleflerinden yapılan gayrimenkul alımlarında katma değer vergisi dahil toplam bedel üzerinden harcın hesaplandığı görülmektedir. Oysa 07.10.2007 tarih ve 1997/5 sayılı harçlar kanunu İç Genelgesinde tapu harcı matrahının tespitinde katma değer vergisinin dikkate alınmaması gerektiği açıkça belirtilmiştir. Maliye Bakanlığı söz konusu iç genelgede, tapu harcı matrahının tespitinde katma değer vergisinin dikkate alınmaması yönünde uygulamaya yön verilmesini tamim etmiştir.

Keza Maliye Bakanlığınca verilen 10.07.2008 tarih ve B.07.1.GİB.0.02.63/6369-1123/69618 sayılı özelgede aynı konuya yer verilmiş olup özelge aşağıya alınmıştır.

“İlgide kayıtlı dilekçenizin incelenmesinden, katma değer vergisine tabi gayrimenkul devir ve iktisaplarında tapu harcı matrahına katma değer vergisinin dahil olup olmadığı hususunda tereddüde düşüldüğü anlaşılmıştır.

Bilindiği üzere, 492 sayılı Harçlar Kanununun 63 üncü maddesinde, gayrimenkul devir ve iktisaplarında tapu harcının, emlak vergisi değerinden az olmamak üzere, beyan edilen devir ve iktisap bedeli üzerinden hesaplanacağı; tapuda yapılan işlemden sonra emlak vergisi değerinden daha düşük bir bedel üzerinden harç ödendiğinin veya beyan edilen devir ve iktisap bedelinin gerçek durumu yansıtmadığının tespit edilmesi halinde, aradaki farka isabet eden harcın ikmalen veya re'sen tarh edileceği hükme bağlanmıştır.

Öte yandan, 07/10/1997 tarihli ve 1997/5 sayılı Harçlar Kanunu İç Genelgesinde tapu harcı matrahının tespitinde katma değer vergisinin dikkate alınmaması gerektiği açıklanmıştır.

Buna göre, katma değer vergisine tabi gayrimenkul devir ve iktisaplarında tapu harcı matrahına katma değer vergisi dahil edilmeyecektir.

Bilgi edinilmesini rica ederim.”

Örnek vermek gerekirse; Gayrimenkul 100.000 TL ye satılmışsa KDV dahil satış bedeli 118.000TL olacaktır. Tapu işlemlerinde harca esas değer 100.000TL olarak bildirilebilecektir. Tapu sicil müdürlüğünde düzenlenen resmi senede de satış bedelinin KDV hariç 100.000 TL olduğu yazılabilecektir.

Harçlar Kanunun 63’ncü maddesine göre; tapu harcı matrahının tespitinde gerçek alım satım bedelinin dikkate alınması, ve bu bedele katma değer vergisinin dahil edilmemesi gerekir.

 

 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.