• BIST 110.932
 • Altın 175,003
 • Dolar 4,0605
 • Euro 4,9845
 • Trabzon 14 °C

GIDA BANKACILIĞININ VERGİSEL BOYUTU

Mustafa Güler

Gıda bankacılığı, vergisel yönden mevzuatımı­za 2004 yılında girmiştir.. Gelir Vergisi Kanunu’nun 40 ve 89. maddelerinde ve Katma Değer Vergisi Kanunu’nun 17. maddesinde yapılan değişikliklerle ülkemizdeki “Gıda Bankacılığı” sisteminin vergisel yönden yasal bir zemine oturtul­muştur.. Gıda Bankacılığı sistemi ile ilgili daha sonra, yayınlanan 251 Seri No’lu Gelir Vergisi Genel Tebliğinde Gıda Bankacılığı sisteminin uygulanmasına yönelik ayrıntılı bilgilere yer verilmiştir.

 

Gıda bankası “Bağışlanan veya üretim faz­lası sağlığa uygun her türlü gıdayı tedarik eden, uygun şartlarda depola­yan ve bu ürünleri doğrudan veya değişik yardım kuruluşları vasıtasıyla fakirlere ve doğal afetlerden etkilenenlere ulaştıran ve kâr amacı gütme­yen dernek ve vakıfların oluşturduğu organizasyonlar”  olarak tanımlanmıştır.

 

- Gelir Vergisi Açısından Gıda Bankacılığı

193 sayılı Gelir Vergisi Kanu­nunun 40’ıncı maddesinin birinci fıkrasına 01.01.2004 tarihinden geçerli olmak üzere aşağıdaki bent eklenmiştir.

“10. Fakirlere yardım amacıyla gıda bankacılığı faaliyetinde bulu­nan dernek ve vakıflara Maliye Bakanlığınca belirlenen usul ve esas­lar çerçevesinde bağışlanan gıda maddelerinin maliyet bedeli.”

Bu düzenleme ile gelir ve Kurumlar vergisi mükelleflerine ticari kazançlarını tespit ederken bentte belirtilen bağış giderlerinin tümünün kazançtan indirilme­si imkanı getirilmiştir.

 

     GVK’nın 40. maddesinde yapılan düzenlemelerde yapılan ba­ğışlar ticari kazanç elde eden gelir vergisi mükellefleri ile kurumlar vergisi mükellefleri tarafından doğruca gider olarak dikkate alınacaktır. Bağışı yapan işletme, bağış tutarını hem gider olarak safi kazançtan indirip hem de aynı tutarı yıllık gelir vergisi beyannamesi ile bildirilen gelirden indirmek gibi mükerrer uygulama yapması mümkün değildir. Ayrıca zarar beyan eden işletmelerin bağış ve yardımları indirim konusu yapmaları da mümkün değildir. Bu durumda, bağış ve yardımların bir yılda indirim konusu yapılabilecek tutarı gelir vergisi mükelleflerinde yıllık gelir vergisi beyannamesinin “Gelir Bildirimi” tablosunda yer alan “Mahsup Edilecek İndirimler ve Geçmiş Yıl Zararları Toplamı”ndan önce­ki tutar ile sınırlı olmaktadır. Gerek zarar beyanı nedeniyle gerekse gelirin yetersiz olması nedeniyle indirilemeyen bağış ve yardımların daha sonraki yıllarda indirim konusu yapılması veya zarar olarak devredilmesi mümkün değildir. Gıda, yiyecek, giyecek ve yakacak maddelerinin bağışları ve yardımlar ayni yapılacağı için, bağış ve yardım konusu maddelerin maliyet bedeli esas olarak alınmıştır.

 

 

- Katma Değer Vergisi Açısından Gıda Bankacılığı

Ticari işletmeye dahil gıda maddelerinin bağışlanması duru­munda bu malların maliyet bedeli Gelir Vergisi Kanununun 40’ıncı mad­desi çerçevesinde gider kaydedilir. Bu işlem, faturanın bir yandan gelir bir yandan da gider kaydedilmesi suretiyle gerçekleştirilir.

Gıda bankacılığı kapsamında yapılan bağışlar KDV Kanununun 17/2-b maddesine göre katma değer vergisinden müstesnadır. Katma de­ğer vergisi mükellefleri, bir vergilendirme döneminde yaptıkları bağışların toplam tutarını ilgili dönem beyannamesinin “Kısmi İstisnalar “ bölümündeki ilgili satıra dahil etmek suretiyle beyanda bulunacaklardır.

Aynı Kanunun 30/a ve 32’nci maddelerine göre, kısmi istisna mahi­yetindeki bu teslimin bünyesine giren katma değer vergisi tutarının indirim konusu yapılması mümkün bulunmamakta­dır. Bu nedenle, bağışın yapıldığı dönemde, bağışlanan gıda maddelerinin iktisabı dolayısıyla yüklenilen katma değer vergisi tutarının hesaplanması ve aynı döneme ait katma değer vergisi beyannamesinin 20. satırına dahil edilmesi, aynı tutarın defter kayıtlarında “indirim KDV” hesaplarından çı­karılarak, gider hesaplarına aktarılması gerekmektedir.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.