• BIST 110.932
 • Altın 175,077
 • Dolar 4,0581
 • Euro 4,9812
 • Trabzon 11 °C

Gizli tanıklar düşündürüyor!

Gizli tanıklar düşündürüyor!
Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, Genelkurmay Karargâhı’nda düzenlediği iletişim toplantısında, adını kullanmadan Ergenekon soruşturmasındaki gizli tanık ve itirafçıların ifadelerine ilişkin kuşkusunu dile getirdi

Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, darbe iddiaları konusundaki tavrını net bir biçimde ortaya koyarak, “Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) bünyesinde mevcut demokratik rejime aykırı faaliyette bulunan kimse bulunamaz, barınamaz” dedi. Adını kullanmadan, Ergenekon soruşturmasındaki gizli tanık ve itirafçıların ifadelerine ilişkin kuşkusunu dile getiren Başbuğ, “İddianamelere baktığımız zaman, bazı olayların sadece gizli tanık ve itirafçılara dayandığını görüyoruz. Özellikle bazı konuların gizli tanık ve itirafçılara dayanmış olması da insanı bir noktada düşünme noktasına sürüklüyor” diye konuştu.Genelkurmay karargâhında düzenlediği 2,5 saatlik iletişim toplantısında soruları da yanıtlayan Başbuğ, Ergenekon başta olmak üzere güncel konularda şu mesajları verdi:45 SİLAH DA TSK’NIN DEĞİL: İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürütmüş olduğu soruşturma kapsamında bugüne kadar bulunan 45 adet silahın hiçbirisi TSK’daki envantere dahil değildir, ait değildir. Kime aittir? Ayrı bir konu. Silahlar nerelerden gelmiştir? Onu bütün konu yargıya intikal ettiği için tabii ki bunun kaynağı nereden gelmiştir, nereden satın alınmıştır yargı sonucunda çıkacak ama bizim konumuz değil o, elbette bizi de bir parça ilgilendiriyor. Silah, ordunun namusudur. Silah, bizim için çok önemlidir.BU BEŞ BOŞ LAW’I NİYE GÖMDÜLER?: Beykoz Poyrazköy’de yapılan kazıların bir tanesinde beş tane boş LAW paketlenmiş olarak bulundu, gömülmüş. Bu boş LAW’ın kullanma olanağı yok, kullanamazsınız. Ben de bu soruyu soruyorum; acaba bunu yapanlar, gömenler kim? İddiaları bilemiyorum, elbette yargıya gitmiş bir olaydır. Bu beş boş LAW’ı niye gömdüler? Ben bunu anlamakta zorluk çekiyorum. Bir vakfa (İSTEK) ait olan bir arazi. Statüsü, ikinci derecede kara askeri yasak bölgedir. İkinci derece kara askeri yasak bölgelere, sadece yabancılar giremez. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı herkes girer.SAT’A AİT DEĞİL: Poyrazköy’de bulunan malzemelere ilişkin adı geçen kişilerle ilgili olarak Kuzey Deniz Saha Komutanlığı Savcılığı soruşturmayı açmıştır o gün. Dolu bulunan 29 veya 25 tane LAW var. Bu LAW’lardan kafile numarası, stok numarası olanlardan biri SAT komutanlığının envanterinde yok. MKE LAW silahını sadece Türkiye için üretmiyor, yabancı ülkelere de satıyor.

Temenni ederiz beraat ederlerse... “ERGENEKON” DENEMEZ: Hukuk devleti miyiz? Saygı göstereceğiz. İşimize geldiği zaman “evet”, işimize gelmediği zaman “hayır”. Özel isimle bir davanın anılması doğru değil. Mahkeme kararı da olduğuna göre, buna hepimizin saygı göstermesi lazım.MASUMİYET KARİNESİ: Hukuka, hukuk sistemimize, yargıya sonuna kadar güvenmek zorundayız. Başka alternatifi yok. Bu herkes için geçerli. Biz, “mahkemeler kesin karar verinceye kadar herkes suçsuzdur”. Bunu da ilk defa biz gündeme getirdik. Bu yürütülen soruşturma kapsamında, masumiyet karinesine tam uyuluyor mu? Cevap vermeyeceğim. Yargı süreci devam ediyor, bekleyeceğiz, sabredeceğiz. Baştan itibaren kişileri suçlu ilan etmeye kimsenin hakkı yok. Kişilerin kişisel haklarını da zedeliyoruz. Yarın o kişiler, temenni ederiz beraat ederlerse bu kişilere verilen kişisel zararları kim kapatacak. Burada medyaya çok önemli görev düştüğü ortada. Medya bu konuda sağlıklı hareket etse, bu sorun ortada olmaz.SES BANTLARI LEGAL YOLLA MI OLMUŞ? Türkiye artık her sabah kalktığı zaman, acaba kimin ses bandıyla karşılaşacağız dediği bir ortama geldi. Ses bantları legal, kanuni yollarla mı olmuş? Hayır. O ses bantları gerçekten doğru mu? Hayır, bir kısmı belki doğru, bir kısmı belki ilave edilmiş. Bununla nereye gideceğiz. Bu da bizi çok rahatsız ediyor.GİZLİ TANIĞA NE KADAR GÜVENİLİR?: İddianamede yer alan öyle konular var ki. Bir tanesini örnek vereceğim. Silahlı Kuvvetleri ilgilendirdiği için. İkinci iddianamede 1993’te Bingöl’de meydana gelen olayla ilgili bir gizli tanığın ifadesi var. Gizli tanık kimdir, ne kadar güvenilir. Bunun beyanı iddianamede yer almış. Alabilir. Ama şunu sormak bizim hakkımız, bu gizli tanığın vermiş olduğu ifadeyi o iddianamede geçen kişilerle bağ kurmanız lazım. Olay var, iddianamede suçlanan kişilerle olayın organik ilişkisi yok. O zaman niçin koydunuz? Sormaya hakkımız yok mu? Sadece gizli tanık, onu destekleyen delil de yok. Neticede bir şey konmuşsa iddianameye, o iddianame kapsamında ismi geçen kişilerle, olaylarla onların bir ilişkisi olmalı ki bir anlam ifade etsin. Bu çok sık karşılaştığımız durum.“ERGENEKON-PKK İLİŞKİSİ”: Bu, tamamen iddianamelerde genellikle gizli tanıkların ve itirafçıların konuşmalarına dayanılarak yapılan beyanlar şeklinde. Dolayısıyla o konu üzerinde benim yorum yapmam zor. 1993’te bir iç güvenlik harekâtı tarzında olan bir olayı bu olayla nasıl bağlayacaksınız? Onu da ben şahsen anlamakta çok zorluk çekerim.

Mühimmatın hepsi TSK envanterine girmiyorEMNİYETE 3 BİN BOMBA: MKE’nin ürettiği mühimmatın hepsi TSK’nın envanterine girmiyor. Emniyet Genel Müdürlüğü’nün ihtiyaçlarını karşılamak için onlara da devrediliyor. El bombası, LAW, hafif silah mühimmatı, tahrip kalıpları, tüfek bombası, aydınlatma fişeği, tahrip kalıpları, bubi tuzakları... Sadece TSK’nın envanterine giren mühimmat değil. Burada sakın yanlış bir yorum yapılmasın, ben bulunan malzeme şuradandır, buradandır imasını yapmak istemiyorum. 1988’de 3 bin 300 tane savunma el bombası üretilmiş. Bunun 3 bin tanesi Emniyet Genel Müdürlüğü’ne verilmiş, 300’ü de TSK’nın envanterine girmiş. Bu el bombalarından bir kısmı da bu bulunan mühimmatın içinde. Tekrar altını çiziyorum yanlış bir anlama olmasın.GÖMÜLÜ SİLAHIMIZ KALMADI: 1986’ya kadar TSK’nın özellikle Özel Kuvvetler Komutanlığı’mıza ait Türkiye sathında gömülü silah ve mühimmatı vardır. 1986’da alınan karar çerçevesinde silah ve mühimmatın tümünün toplatılarak depolara alınması emri verildi ve bu işlem 1998’de tamamlandı. TSK’nın ülke sathında hiçbir yerde gömülü silah ve mühimmatı yoktur.SİLİNEMEYEN SERİ NUMARA: Yeni üretilenlerden başlamak üzere el bombalara ve LAW’lara özel stok numarası verilmesi işlemi başladı. Görülmeyen, bulanamayan yerlere yapılmaya başlandı. Bulsalar dahi silme olanağı olmayacak. Buna başladık. Birliklerden alınan raporlar ve ani denetleme sonuçlarına göre mühimmat eksiğimiz gözükmüyor. İç güvenlik harekâtında kontrol zorluklarımız var. Bunları da gizleyemem. Operasyona çıkan bir birliğin operasyondan sonraki üzerindeki mühimmatı tam kontrol etmemiz güç. Eskiden bir komando tugayında görev yapan bir er, çavuş bunu simge olarak görüyordu. Operasyonda el bombasını saklıyor, terhis olduğu zaman gidip köyde gösteriyordu.

Özkök’e hukuki danışmanlık yapıldı SABIRLA TAKİP EDECEĞİZ: İddianamelere baktığımız zaman, bazı olayların sadece gizli tanık ve itirafçılara dayandığını görüyoruz. Gizli tanık artı itirafçılar. Bütün yan dosyaları incelemedik. Ama sadece, özellikle bazı konuların gizli tanık ve itirafçılara dayanmış olması da insanı bir noktada düşünme noktasına sürüklüyor. Silahlı Kuvvetler olarak bizler de bu süreci sabırla takip edeceğiz, yargı sürecine saygılıyız.DARBE İDDİALARI: İkinci iddianamede bu söz konusu konunun tefrik edildiğini görüyorsunuz. Yani savcı, “İkinci iddianamenin içine almadım, bunu ayırdım” diyor. Şimdi ikinci iddianamede bu konu tefrik edilmiştir. Ancak İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın emekli Orgeneral Hilmi Özkök’ün tanık olarak ifadesine başvurma ihtiyacını duyduğu anlaşılıyor. Bu, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın bu konuyla ilgili soruşturmaya devam etme niyetinde olduğunu gösteriyor. Soruşturma neticesinde hangi sonuca gelir bunu şu anda ne yorumlayabilirim ne tahmin edebilirim.ÖZKÖK’ÜN İFADESİ: Sayın komutanımız, benim de komutanımdır, bu konuyla ilgili kendisi de ifade ettiler, bizden hukuki boyutuyla adli müşavirliğimizden bilgi talep ettiler. Hukuk çerçevesiyle ki elbette bizim adli müşavirliğimizin bu konularda danışmanlık vermesi de gayet doğaldır komutanımıza. Bu danışmanlık, hukuk bazında danışmanlık, görevimizi yerine getirdik.DEMOKRASİYE BAĞLIYIZ: TSK’nın bünyesinde mevcut demokratik rejime aykırı faaliyette bulunan kimse bulunamaz, barınamaz. TSK olarak biz demokrasiye, demokratik rejime, hukuk devletine bağlıyız ve saygılıyız. Dolayısıyla TSK’nın bünyesinde farklı düşüncede olan kimse barınamaz, buna müsaade etmeyiz, böyle bir durum söz konusu değil. Dolayısıyla bu konulara ilişkin olarak şu anda TSK’nın kendi bünyesinde böyle bir sorun yoktur. Ve bu soruna yönelik herhangi bir araştırma inceleme ihtiyacı da yoktur.

Terörle mücadele sürerken bedelliyi nasıl anlatırız?İZAH EDEMEYİZ: Terörle mücadele devam ettiği zaman kimse bedelli askerliğe evet diyemez. Biz bunu insanımıza nasıl anlatırız. 9 tane vatan evladı şehit oluyor, öbür tarafta 7 bin 500 dolar, 10 bin dolar ödeyerek diğer Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı da askerlik yapmayacak. Bunu biz izah edemeyiz. Türkiye’de bu terör sorunu devam ettiği müddetçe bu olaya herkesin doğru bakması lazım. Bunu bizim insanımıza ifade etmek, ikna etmek zordur. Her gün şehitler veren bir ülkede parayla askerliği vatandaşımıza anlatamayız.AYNI ORTAMDA OLMAYIZ: Meclis içinde yer alan bir grup, siyasi parti olarak gözüküyor. Bu siyasi parti, terör örgütüyle olan ilişkisini, terör örgütüne bakışını açıklığa kavuşturmadan bizim onlarla aynı ortamda olmamız söz konusu değil. Bu sabah 9 şehit veren bir kurumun komutanıyım. Onların da terör örgütüyle ilgili konuşmaları ortada, burada tekrarlamamıza da gerek yok. Şimdi benden bunlarla bir arada bulunmamı beklemeniz şık değil.

GATA’ya sevk yalan ve iftiraRAPORLAR GATA’DAN: Öyle bir kamuoyu yaratılmaya çalışılıyor ki, sanki GATA İstanbul Askeri Hastanesi’ne sevkleri biz yapıyoruz. Cezaevinden biz alıyoruz kişileri... Açık söylüyorum, gerçekten yalan ve çirkin bir iftira. Bizim bu süreçle ilgili ne yetkimiz var ne de bu olayların içinde bulunan bir kurumuz. Deniliyor ki “Bazı tutuklu durumda olan kişilerin tahliyeleri asker kanalıyla yapıldı”. Çok açık söylüyorum, GATA tarafından düzenlenen bir rapora istinaden bugün tutukluluktan tahliye durumuna geçen bir kişi bana söyleyin. GATA İstanbul Haydarpaşa Hastanesi’nde yapılan her şey hukuk, kanun, mevzuat neyse ona göre yapılmaktadır. Bu konuyu bu kadar çirkin şekilde yalan ve iftiralara dayalı olarak gündeme getirmek ahlaksızlıktır.ASKERLİKTE YENİ SİSTEM: 15 ay ve kısa dönem uygulaması var. Biz tüm bu sistemleri genel olarak ele alıp daha sağlıklı, daha sade, daha bir eşit, daha adil bir sistem üzerinde çalışıyoruz. “Bunları tek tipe indirebilir miyiz” konusu üzerinde duruyoruz.

Notlar...Fışkırma lafı doğru mu?-  Başbuğ, LAW silahını eline alarak bilgi verirken “Korkmayın boş” dedi.-  Konuklara geleneksel simit-kaşar ikramı yapıldı.-  Başbuğ, bulunan silahlarla ilgili “Topraktan fışkırıyor” ifadesini kullanan Mahmet Ali Birand’a, “Sayın Birand, siz en duayensiniz. Fışkırma lafı doğru mu? Bu kazmayı vur, fışkıracak demek” diye konuştu. -  Başbuğ sorular sırasında zaman zaman “Yine Ergenekon dediniz” diye tepki gösterdi.-  Başbuğ, televizyonculara, “Bahçelievler’de 3 tane G-3 mermisi bulunuyor. Hemen son dakika diye TV’lerde geçiyor. Ya yapmayın” siteminde de bulundu.-  Başbuğ, bazı sorular karşısında ise, “Beni 13. Ceza Mahkemesi yerine de koymayın. Dava devam ediyor” dedi.-  Başbuğ, “AB konuşmadık” yönündeki değerlendirme üzerine, devir-teslim töreninde AB konusuna değindiğini belirterek, “TSK olarak 4-5 ayda bir fikir değiştirdiğimizi düşünmüyorsunuz herhalde” diye tepki gösterdi.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • İşte 'Şah Fırat' operasyonunun detayları!22 Şubat 2015 Pazar 10:42
 • GENELKURMAY'DAN İLK AÇIKLAMA!22 Şubat 2015 Pazar 10:40
 • TSK'dan 'Şah Fırat' operasyonu!22 Şubat 2015 Pazar 10:08
 • İstanbul'da kaç Trabzonlu var?13 Şubat 2015 Cuma 14:14
 • O para öğrencilere iade edilecek!12 Şubat 2015 Perşembe 05:49
 • '10 bin lira ver, cevap anahtarını al'03 Şubat 2015 Salı 01:06
 • 2010 öncesi tüm sınavlara inceleme!16 Ocak 2015 Cuma 12:55
 • Canlı bomba Çeçen çıktı!08 Ocak 2015 Perşembe 09:32
 • Dondurucu soğuklar geliyor!04 Ocak 2015 Pazar 14:20
 • Yan bakma cinayeti!02 Ocak 2015 Cuma 09:57
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.