• BIST 89.085
 • Altın 341,722
 • Dolar 6,6899
 • Euro 7,3114
 • Trabzon 9 °C

Gümrükçüoğlu Kuzey Ekspres'i ağırladı..

Gümrükçüoğlu Kuzey Ekspres'i ağırladı..
Kuzey Ekspres Gazetesi imtiyaz sahibi Hasan Kurt ve yönetim kadrosu, Trabzon Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu’na hayırlı olsun ziyaretinde bulundu.

HATAMIZ VARSA DÜZELTİRİZ

Oldukça samimi bir ortamda gerçekleşen ziyarette Başkan Gümrükçüoğlu, Kuzey Ekspres gazetesi sahibi Hasan Kurt’u çok eskilerden KTÜ’de okuduğu yıllardan tanıdığını ve yazılarını sürekli olarak takip ettiğini söyledi. ‘Demokrasi çok güzel bir şey’ diyen Başkan Gümrükçüoğlu, “Trabzon’a geleli beri sürekli okuduğum gazetecilerden birisi Hasan Kurt’tur. Bir hatamız varsa düzeltelim diye. Haklı eleştiriler bizim için çok önemlidir. Diğer türlü yapılan eleştirilere de açıklama getirmeye çalışırız” dedi. Trabzon Belediyesinden hizmet dışında hiçbir beklentileri olmadığını kaydeden Hasan Kurt, “Ortak noktamız Trabzon’dur” dedi.

 

TRABZON İÇİN ÇALIŞACAĞIZ

Trabzon’da yaşayan insanların kent için hep birlikte çalışması gerektiğine dikkat çeken Gümrükçüoğlu, “Bir kentin ihtiyaçlarını o kentte yaşayanları takip ediyor. Bürokratlığım döneminde siyasi iktidarların milletvekillerinin yaptırım gücünün biraz daha fazla olduğunu gördüm. Dolayısıyla bu milletvekilleri seçildikleri kentlere daha fazla yatırım götürebiliyorlar ama muhalefette olan bir siyasi partinin çalışan bir milletvekili de bölgesine çok hizmet götürebiliyor. Böyle düşünüldüğünde bizim kentimizin ihtiyaçları ve kent yararına olacak her işte hangi partiden olursa olsun milletvekillerimiz yanımızda oldu. Trabzon’a hizmet getirmek hepimizin ortak çabası olmalı” diye konuştu.

 

BELEDİYENİN DURUMU ORTADA

Trabzon Belediyesinde geçmiş ve ondan önceki yönetimi eleştirmenin yerden yere vurmanın bir anlamı olmadığını ifade eden Başkan Gümrükçüoğlu şunları söyledi: “Yapıcı olmaya çalışmak lazım. Belediyemizde eksik olan şeyler var tabii ki. Ben öncelikle bir hesap çıkarttırmak, belediye olarak 2009 yılı sonuna kadar ödeme durumunda olacağımız paraları görmek istedim. Nerelere ne kadar para ödememiz gerekiyor? Bunun yanında 2009 yılı sonuna kadar alabileceğimiz muhtemel gelirlerimiz ne kadardır. Bunları yaptığım basın toplantısında da aktarmıştım. Belediyenin alacak ve borçlarının listesini çıkarttı arkadaşlar. 73 milyon TL bir borç, 9 milyon TL de bir alacak çıktı. Aslında çok büyük bir rakam görünmese de kapasitesi küçük bir belediye için bu çok sıkışık bir durum. Ben burada kimse için şu yolsuzluğu yaptı demiyorum. Ortaya çıkan durumu anlatıyorum.”

 

KİRACILAR VE SU ABONELERİ

İller Bankasından Trabzon Belediyesine kesintiler yapıldıktan sonra gelen para ve toplanan su paralarıyla personelin maaşlarını ödemeye çalıştıklarını dile getiren Gümrükçüoğlu şöyle devam etti: “Belediyenin asıl gelirlerinin başında İller Bankasından gelen para ve su paraları yer alıyor. Diğerleri ise, emlak gelirleri, varsa kira gelirleridir. Eğer bunlar yeterli değilse o zaman çeşitli kaynaklar geliştirilecek ya da kredi alınacak. Benim Belediye’de üzülerek gördüğüm şey şu oldu; Trabzon Belediyesinin kaç tane dükkanı var bilinmiyor, mülklerinin envanteri yok. Bu mülklerin kime kiralandığı belli değil, yapılan sözleşme bir kişinin üzerine yapılmış ama 5’inci kişiye kadar devir yapılmış, devir sözleşmeleri yok. Ne kadar kira veriliyor o da çok net değil. Kiralarını 3-5 yıldır ödemeyen kiracılarımız var. Bunlar dava edilmemiş. Su paralarında da durum bu şekilde, 9 bin TL su borcu olan abonelerimiz var. Biz Belediye olarak bu paralarla bir şeyler yapmaya çalışıyoruz.”    

 

HİZMETİN KAYNAĞI OLUŞTURULMALI

Başkan Gümrükçüoğlu, Başbakan ve Hükümetten, çalışıp, didinerek yardım aldığını ifade etti. Hamamizade’yi bitirmek için kaynak arayışı içerisinde olduklarını kaydeden Başkan Gümrükçüoğlu, Kızlar Manastırı için de bir bankanın sponsorluğunu istediklerini söyledi. Gümrükçüoğlu, “Emlak, su parası ve kiraların ödenmesi konusunda gerekli duyuruları yapmaya başladık. Çünkü hizmetin kaynağını oluşturmak zorundayız. Borçların taksitlendirilmesine de sıcak bakıyoruz” dedi.    

 

PROJELERİMİZİN ARKASINDAYIZ

Trabzon’da gerçekleştirmek için 61 projeden söz ettiklerini ve bunların hepsinin arkasında olduklarını belirten Başkan Gümrükçüoğlu, “Bu projelerden bir kısmı çok kolay yapılabilecek şeylerdir. Bunlardan en basiti üniversite öğrencilerine çamaşırhane hizmeti vermektir. Kent tasarım ofisi gibi kolaylıkla yapılabilecek işlerdir. Büyük olan işler için ise göreve geldiğim günden itibaren Cumartesi ve Pazar günleri hiç burada durmadım, ya Ankara ya da İstanbul’da sürekli temaslar yaptım, bu temaslar hala devam ediyor. Bu çalışmalarımızın karşılığını yavaş yavaş alıyoruz” ifadelerini kullandı.

 

DEĞİRMENDERE’YE DE TEKLİF!

Gümrükçüoğlu, “Zağnos, Tabakhane, Ayasofya için protokollerimizi yaptık. Başbakanımızdan onay aldık. Tabakhane çok önemli. Burası kentin bel kemiğidir. Çömlekçi kentsel dönüşümü ve Atatürk Alanı projelerimiz var. Çömlekçi, alışveriş alanları, otelleri, kafeteryaları ile şehrin aynası olmalı. Kaymaklı ve Esentepe’yi de içine alacak şekilde düzenleme planlıyoruz. Avam projeler olacak. Hatta Değirmendere için Ankara’da bir firmanın teklifi var. Ama orası sanayi bölgesi. Orayı bir yere taşımadıktan sonra sıcak bakmıyoruz” dedi.

 

HİÇ BİR HAKSIZ MAL EDİNMEDİM

Mal varlığı konusunda açıklamalar yapan Başkan Gümürükçüoğlu şunları söyledi: “Yomra’da doğdum ve Of’ta 5 yıl hekimlik yaptım, o süre içerisinde muayenehane çalıştırdım. Gelirim oldukça iyi idi. 1989 yılında, bundan 20 yıl önce İstanbul Kurtköy’de belki görsem almayacağım, görmeden parasını gönderdiğim 10 dönüm bir yer aldım. Bu yeri 1997 yılında bir kooperatife kat karşılığı (Yüzde 40 ile) verdim. Orada 100 daire yapıldı, bana 40 daire kaldı. Bu 40 daireden şu anda 21 daire kaldı. En son geçen hafta bir daire sattım. Dahiliye mütehassıslığı döneminde İstanbul’da mesleğimi uygulayıp özel hastanelerde part-time çalıştım, buralardan gelirlerim oldu. Burada şunu ifade etmek istiyorum; ben her zaman her şeyimi alın terimle edindim ve bütün açık yürekliliğimle hepsinin izahı yerinde ve zamanındadır. Hiçbir şekilde hiçbir zaman haksız mal edinmedim.”

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.