• BIST 97.917
 • Altın 278,969
 • Dolar 5,8320
 • Euro 6,4973
 • Trabzon 20 °C

GÜVENMEK VE YÜRÜMEK GEREKİYOR

Ö. Faruk Altuntaş

Kürt sorununun Çözüm Süreci / Barış Süreci, “demokrasi paketi”ne takıldı ve tıkandı. Barış sürecini yürüten taraflar birbirini eleştirmeye başladı. Sürecin önemli bir aşamasını ifade eden, dağdaki PKK’lıların yurt dışına çekilmesinin durdurulduğu açıklandı.

         Kuşkusuz, PKK’lıların yurt dışına çekilmesinin durdurulduğu açıklansa da ateşkesin devam ettiğinin ve çatışmasızlığın sürdürüleceğinin açıklanması önemli. Silahların susması gerekli ve bunda ısrarlı olmalı.   

         Ancak, eğer çözümden söz ediyorsak ve ortada bir “demokrasi paketi” varsa, sürecin durması ve tıkanması değil, ilerlemesi gerekirdi. Bu sonuç, bazı şeylerin yeniden ve yeniden gözden geçirilmesini, en önemlisi de “güven” sorununu yeniden gündeme getiriyor.

         Bir tercih, bir irade ve temel bir istem olarak çözüm / barış sürecinin ilerletilmesi gerektiğinin altı çizilmeli. Bu tercih, irade ve istemden geriye dönüş düşünülemez. Sorun, izlenen yöntemin ve uygulamaya konulan esasların, bu tercih, irade ve isteme ne kadar uygun olduğunda ya da olmadığında odaklanıyor.

                                                         ***

         Önce “Güven” sorununun aşılması gerekiyor.  Böylesine tarihsel kökleri olan ve büyük kitleleri ilgilendiren devasa bir sorunun çözümünde, çözümü yürüten tarafların asgari ölçüde de olsa ne yapılmak isteniyor konusunda birbirine güvenmesi gerekir. Eğer yapılanlardan ya da yapılmak istenenlerden, taraflar faklı şeyler anlıyorsa ya da ne yapılmak istendiğini anlamıyorsa sürecin ilerletilmesi olanağı yoktur.

         Ayrıca “güven sorunu”nun sübjektif değer yargılarından bağımsız olarak ele alınması gerektiği de açık. Kuşkusuz, süreci yürüten temel aktörlerin nitelendirilmesinde hala “Terörist başı” gibi ifadelerin vurguyla ifade edilmesi sürece denk düşmüyorsa da, tarafların birbirini sevmesi de gerekmez. Ancak farklı halkalar ve geniş katmanlarla birlikte birbirinden “farklı hassasiyetler” olduğu düşünüldüğünde, asgari bir dil ve üslup özenine ihtiyaç var.

         “Güven sorunu”nun objektif temelde, sürecin temel nitelikleri ve nelerin yapılmak istendiği konusunda tarafların bilgisi ve birbirini anlamaları olarak ele alınması ve bunun sağlanması gerekiyor. Yapılan ve yapılmak istenenlere farklı anlam ve niyetler yüklenerek ileri yürümenin olanağı yoktur.

                                                         ***

         Çözüm / barış sürecinde katedilecek aşamaları birbirine bağlayacak “demokratik paket”ten söz ediliyor, ancak bu paketin içeriğinden kimsenin haberi yok. Bu olgu bile başlı başına bir sorun.

         Barış / çözüm süreci, tarafların karşılıklı çabaları ile yürümek durumunda. Taraflardan birinin “ben bilirim, ben yaparım” tarzı sürecin niteliğine uygun değil. Aylardır kendisinden söz ettiren  “Demokrasi paketi”nin içeriğinde neler olduğunun bilinmesi ve daha da önemlisi, bu içeriğin birlikte hazırlanması gerekir.

         Bu bilme ve birlikte hazırlama sürecinin temel unsurları olarak, Hükümetin yanı sıra Parlamentodaki Kürt siyasi hareketini temsilen BDP’nin yanı sıra anamuhalefet partisi CHP’yi de düşünmek ve sürece katmak gerekir. Sağlıklı yürümenin ve riskleri azaltmanın yolu bu katılımdan geçiyor. Paketin, Meclise gelecek ve orada görüşülecek olması, bu temel unsurların sürece katılımının sağlandığı anlamına asla gelmeyecektir.

         Başbakan Erdoğan’ın, demokratik esaslar ve sürecin temel nitelikleri ile asla uyuşmayan bu “ben bilirim, ben yaparım” tarzı, Barış / Çözüm Sürecinin en büyük engeli ve karşılıklı güveni ortadan kaldıran en büyük etken durumuna dönüşmüş durumda. 

          

          

           

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.