• BIST 120.792
 • Altın 307,371
 • Dolar 6,0485
 • Euro 6,5545
 • Trabzon 5 °C

HALKLARIMIZI BÖLDÜRTMEYECEĞİZ, ÇOCUKLARIMIZI ÖLDÜRTMEYECEĞİZ

Ö. Faruk Altuntaş

Partiler seçim bildirgelerini açıkladılar. Ancak, sokakta seçim heyecanı gözükmüyor. 7 Haziran seçim sonuçlarının Saray ve AKP Hükümeti tarafından kabul edilemeyişi ve toplumun istemi dışında yeniden seçime sürüklenmiş olması, seçim heyecanını almış götürmüş gibi.

            Mecliste gurubu bulunan partiler içerisinde en dikkati çeken HDP’nin seçim bildirgesi oldu. Farklılık hemen başlangıçta, açıklamanın biri erkek diğeri kadın olmak üzere iki eşbaşkan tarafından birlikte ve sırayla söz alma biçiminde yapılmasıyla ortaya çıktı. Toplumun yarısını oluşturan kadınlar, tüzükle oluşturulan eşbaşkanlık mekanizmasıyla yönetime eşit biçimde katılmış oluyorlar.

            Nasıl 7 Haziran seçimlerine Demirtaş’ın “Seni başkan yaptırtmayacağız” sözü damga vurduysa, 1 Kasım seçimlerinde de eşbaşkanların dile getirdiği “Sizi diktatör yaptırmayacağız” ve “Halklarımızı böldürtmeyeceğiz, çocuklarımızı öldürtmeyeceğiz” deyişleri damga vuracak gibi.

                                                                   ***

            Partilerin seçim bildirgelerinde asgari ücretin artırılması, öğrencilere ve emeklilere olanak yaratılması, işsizliğin önlenmesi, yolsuzlukla mücadele vb. konularda birbirine yaklaşan pek çok vaat vardı. Muhalefet partilerinin bu yöndeki vaatleri anlaşılabilir bir şey.  Ancak, 13 yıldır iktidarda olan AKP’nin de sanki iktidarda başka bir parti varmış gibi benzer vaatlerde bulunması oldukça düşündürücüydü. Vaat ettiklerini şimdiye kadar neden yapamadığına ilişkin hiçbir açıklama olmayışı gözlerden kaçmadı.

            Ekonomi, sosyal yardım vb. konularda pek çok benzerliğe rağmen HDP bildirgesinde yine de dikkati çeken pek çok farklılık vardı. Her eve her ay 10 m3 su, 180 kilovat elektriğin ücretsiz verilecek olması; sigortasız ve sendikasız çalıştırmanın önlenecek olması; özelleştirme ve taşeronlaştırma uygulamalarına son verilecek olması; istihdamı arttırmak ve refahı yaygınlaştırmak için resmi haftalık çalışma süresinin 35 saate düşürülmesinin öngörülmesi; parasız kaliteli sağlık hizmeti önerilmesi ve hastane katkı payının alınmayacak olması; istihdam odaklı yaşam atölyelerinde iş garantili mesleki eğitim verileceği, belli farklılıklar olarak dikkati çekti.

            Yaşamın demokratikleştirilmesine dönük olarak bir yandan hukuk devleti ve hukukun üstünlüğü savunulurken, diğer yandan medya kuruluşları sahiplerinin başka sektörlerde faaliyet göstermelerine izin verilmeyeceği ve vicdani ret hakkının kabul edilerek, eline silah almak istemeyen gençlerin askerlik yerine kamu hizmeti yapabilmelerinin önünü açacak yasal düzenlemelerin öngörülmesi olumlu öneriler olarak farklılık oluşturdu.

                                                          ***

            Beklenildiği gibi HDP seçim bildirgesinde yoğunlaşma, Kürt sorununun çözümü, barış ve demokratik yaşamın geliştirilmesi konularında oldu.

            Barışa bu kadar yakın olduğumuz bir dönemde savaşa mahkûm edilmiş olmayı içimize sindiremediğimiz belirtilerek, sonuna kadar savaş diyenlere karşı, sonuna kadar barış denileceği; barışçıl yöntemlerle, müzakere yoluyla özyönetimler oluşturularak, hem Kürt sorununun çözüleceği, hem de Türkiye’nin demokratikleşmesinin önünün açılacağı belirtildi.

            21’inci yüzyıl Türkiye’sinin ihtiyacının, merkeziyetçi devlet yapısını pekiştirmek ve tek adam diktatörlüğüne yönelmek olmadığı ve Başkanlık Sistemine açıkça karşı olunduğu; çok kimlikli, çok kültürlü, çok dilli, çok inançlı bir toplumda yerel demokrasinin geliştirilmesinin ve tabana yayılmasının gerektiği; bu temelde geliştirilecek özyönetim uygulamasının gönüllü birliğin ve farklı halkların bir arada yaşamasının güvencesi olduğu belirtildi.

            Kürt sorunun çözümünde Dolmabahçe mutabakatı olarak kabul edilen 10 maddenin esas olarak alınacağı ve çözümün Türkiye’nin sınırları çerçevesinde kabul edileceği açıklanırken, her koşulda her zaman silahsız ve demokratik siyasetin savunulacağı açıklandı.

            Bu esasların kabulü ile HDP seçim bildirgesi, bugün korkusunun ve yarın kaygısının olmadığı, toplumsal parçalanmanın engellendiği, şiddetin son bulduğu, eşitlik ve özgürlük temelinde halkların birlikte yaşadığı bir Yeni Yaşamın inşası için topluma yapılmış gerçekçi bir daveti ifade ediyor.                                                                                        

 

   

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.