• BIST 117.216
 • Altın 165,687
 • Dolar 3,9176
 • Euro 4,8144
 • Trabzon 13 °C

Hastane gazinonun yerinde yapıldı!

Hastane gazinonun yerinde yapıldı!
Yerin Kulağı...

Oltaya Vuranlar köşesinde yayımlanan ‘Soğuksu’nun yerlileri’ başlıklı yazıya, Adnan Müftüoğlu katkıda bulundu. Müftüoğlu şöyle dedi, ‘Hasan beyin yazısını bir solukta okudum. Çifte Çamlık’ta ki belediye Gazinosu’nu, dönemin belediye başkanı Hüseyin Çulha Sağlık Bakanlığına verdi ve orada Verem Hastanesi yaptırdı. Bunun nedeni, o çevrede oturanların Halk Partili olmasıydı. Harunların, Kırali’nin, Faik Ahmet Barutçu’nun, bizim yazlık evlerimiz orada idi.  Rahmetli Cemil amcam, Hüseyin Çulha’nın oranın değerini düşürmek için verem hastanesini yaptırdığını söylemişti. Köşkün zirvesindeki Sadıkzadelerin ve daha sonra Şatıroğlu’nun büyük evi, Hasan beyin yazdığı gibi Kostaki’nin balo salonu idi. Kostaki orada davet verirdi. Bizim şu anda oturduğumuz ev Kostaki’nin damadınındı. Bizim evimiz ise şuanda Atakent’in doğusunda Askeriyeye ait bölgede idi.  Soğuksu’nun mübadele öncesi neredeyse tamamı Rumlara aitti. Rumlar gidince o yerleri kentin ileri gelenleri aldı. Köşkün karşısındaki Vasfiye hanım evini, Vasfiye hanımın avukat olan kocası Rumlardan almıştı. Orada Başmanların, Murat İşmen’in, İlyas Köle’nin, Şükrü Dedeoğlu’nun, Aşağıda Şükraniye Camisinin alt kısmında Reisoğlu’nun (Çemberci Yakup Efendi);  Polita tarafında Oltanların ( Daha sonra Ofluoğlu aldı), Topal Hakimin, Kasımoğullarının, İbrahim Tosun’un, Halk Eczanesi sahibi Hakkı beyin, Akçayların, yukarıda Onganların, Nemlioğlu’nun ve birkaç Trabzon ileri geleninin evi vardı’ dedi.

 

Almanya’da din dersleri!

 Sinan Öztürk, zorunlu din dersinin, zorla dayatma olduğunu, bunun dinde de yeri olmadığını söylüyor. Öztürk, Almanya’daki eğitim sisteminde seçmeli din dersleri olduğunu belirtti ve şöyle dedi;

‘Okullarda zorunlu din eğitimi verilmesini desteklemiyorum, karşı çıkıyorum, çok yanlış buluyorum. Bir taraftan „dinde zorlama yok“ deyip, öte taraftan din derslerini zorla dayatmak açık açık zorlamadır. Bunun dışında; zorunlu olmamak kaydıyla verilecek din derslerinin „sünniliği“ esas alarak verilmesi de başlı başına bir sorun ve dayatmadır. Örneğin; Almanya’da da okullarda seçmeli din dersleri vardır. Ama Müslüman ailelerin çocukları için İslam din dersleri vardır. Alevi ailelerin çocukları için de kendilerine uygun dersler kısmen yapılmaya çalışılmaktadır. Yani burada Müslüman bir aile Alman devlet okullarında çocuklarına İslam dersi aldırabilir. Hristiyanlığı anlatan derse gitmek zorunda değildir çocuk. Ama bizde bu normların binde birini bulmak bile büyük demokrasi zaferidir.
Zorunlu din dersleri özgürlüğü kısıtlayıcı ve yönlendirici özellik taşımaktadır.
 

KEKLİĞİN KAFASINI

KOPARAN PADİŞAH

 Kara avcılığı ile ilgili iki satır yazdık, av hikayeleri akmaya başladı. Avcı okurlarımızdan biri, Padişah Yavuz Sultan Selim ile ilgili bilinen bir av hikayesi gönderdi ve köşemizde yayınlamamızı istedi. İşte o hikaye;

‘Padişahı Yavuz Sultan Selim, tebdili kıyafetle Kuşlar Çarşısı'nı gezer. ...Burada, avcılar avladıkları kuşları, tuzakçılar yakaladıkları maharetli, eğitimli, güzelim kuşları satıyorlar.

 Padişahın gözü bir ara kekliklere ilişir. Bir grup kekliğin üzerindeki etikette, "Tane işi satış fiyatı 1 altın" yazıyor. Hemen yanı başlarında asılı, adeta altın kafes içinde bir keklik daha var ki, fiyatı; 300 altın. Padişahın gözü 300 altınlık kekliğe takılır.

  Satıcıya "Hayırdır, bunun diğerlerinden ne farkı var ki, bunlar 1 altın, bu 300 altın?" der.

 Satıcı, "Bu keklik özel eğitimli, çok güzel ötüyor, ötmesi bir yana bunun ötüşünü duyan ne kadar keklik varsa hepsi onun etrafına doluşuyor" der.

 "Tabii bu arada avcılar da o etrafa doluşan keklikleri daha rahat avlıyorlar" diye ekler. "Satın alıyorum" der Padişah, "Al sana 500 altın..." Parayı verir ve hemen oracıkta kekliğin kafasını keser.

 Adam şaşırıp, "Ne yaptınız, en maharetli kekliğin kafasını koparttınız, yazık değil mi" diye dövünürken;

 Padişah gürler: "Bu kendi soyuna ihanet eden bir kekliktir. Bunun akıbeti er veya geç ölümdür..."

 

TS'de Başkan adayları

aidat yatırmaya başladı!

Trabzonspor’un Aralık ayında yapılacak olan mali genel kurulunun seçimli genel kurul genel kurul olacak gibi! Trabzonspor Başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu ve ekibinin kulübe bir yıl içerisinde tam 1915 yeni üye kaydettiğini geçenlerde yazmıştık. TS’de yeni üye 500 lira giriş ve ilk yıl aidatı 60 olmak üzere 560 lira ödüyor. 1915 üye için Hacıosmanoğlu ve ekibi eski para ile bir trilyon lira civarında para ödedi veya alacaklarına mahsup etti.  Son bir haftadır, Trabzon’da birileri aidatını yatırmayan üyeleri arayarak, ‘aidatınızı yatırıyoruz’ demeye başladılar. 60 liralık yıllık aidatını ödemede imtina eden üyelerin bazıları, bu teklife olumlu cevap verirken bazıları ise ‘Bizim satılık oyumuz yok’ diyerek tepki gösteriyor. TS Başkanı Hacıosmanoğlu ve diğer başkan adayları, aidatlarını ödemeyen üyelerin aidatlarını ödeme yarışına girmeleri, kongrenin çekişmeli geçeceğini işaret ediyor. Bu arada, Dernekler yasasına göre aidatını ödemeyen üyelerin de kongrede oy kullanabilecekleri söyleniyor. Bu görüşte olanlar, Nuri Albayrak döneminde yaşanan bir olayı örnek gösteriyorlar.

 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Doğaya deniz bisikleti bile atmışlar15 Mart 2018 Perşembe 09:58
 • KYK yurdunda öğrenciler, odalarının ışıklarıyla 'Afrin' yazdı15 Mart 2018 Perşembe 09:55
 • İYİ Kİ KADINLAR VAR14 Mart 2018 Çarşamba 11:39
 • KUTLU OLSUN!14 Mart 2018 Çarşamba 11:18
 • İspanyol sanatçıdan çocuklar için seramik atölyesi14 Mart 2018 Çarşamba 10:09
 • ŞEKER EN TATLI ZEHİRDİR13 Mart 2018 Salı 11:51
 • RÖVANŞ ALINDI!13 Mart 2018 Salı 11:40
 • SİNİR BİLİMLERİNDEKİ GELİŞMELER...12 Mart 2018 Pazartesi 13:05
 • İçişleri bakanı açıkladı12 Mart 2018 Pazartesi 11:56
 • EN KAZDAN İLK FOTOĞRAFLAR12 Mart 2018 Pazartesi 11:43
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.