• BIST 78.333
 • Altın 127,248
 • Dolar 3,1234
 • Euro 3,4073
 • Trabzon 18 °C

HATAYOĞLU’NUN AÇIKLAMASI…

H.Kamil Ataman

1967 Trabzonsporlular Derneği Başkanı Alaattin Hatayoğlu, Yargıtay’ın almış olduğu karara uymayan ve kulübü kaosa sürükleyen Hacıosmanoğlu’na “açtı ağzını, yumdu gözünü”… Hatayoğlu’nun açıklamasını katılıyorum ve noktasına-virgülüne dokunmadan yayınlıyorum…

Trabzonspor Yönetimi'nin hukuksal anlamda alınan kararlara dahi muhalefet ettiğini belirten Alaattin Hatayoğlu, “İbrahim Hacıosmanoğlu ve yönetimi göreve geldiklerinde 6 aylık bir süreçte gelmişti ancak kongreden evvel divana sunulan bir önergeyle 2 yıl ek süre istenmişti. Bir takım şaibelerle birlikte divanda karar çıktı fakat bunun usulsüz olduğu konusunda mahkemeye taşındı ve mahkeme 2 yıl ek süreyi kabul etmedi. Kongreye gidin diye bir karar çıkardı. Fakat yönetim bunu Yargıtay’a taşıdı. Yargıtay 2 kez karar verecekken, evrak eksikliğinden dolayı dosyayı geri gönderdi ve zaman kazandılar. Hacıosmanoğlu, kongreye gitmemek için ayak diredi, her yolu denedi. Yönetim hala Yargıtay’ın dahi onamış olduğu bu kararı ortaya koyup, kongre kararı almış değil. Hacıosmanoğlu ve yönetimin derdi biraz daha yönetimde kalıp o koltuğu işgal etmek. Hukuksal anlamda alınan kararlara dahi muhalefet ediyorlar” ifadelerini kullandı.

“BU YÖNETİM, TRABZONSPOR TARİHİNİN EN KÖTÜ YÖNETİMİ”

“Geldikleri günden beri Trabzonspor'u iki misli borçlandırmış durumdalar” diyen Hatayoğlu, “İlk yıl 16, bu yıl da 30 tane futbolcu transfer ettiler. 5 tane teknik direktör getirdiler. Bunların hepsini alt alta üst üste koyduğunuz zaman bu yönetim Trabzonspor tarihinin en kötü yönetimi. Böyle başarısız bir yönetimin hala o koltuğu işgal etmesi, Trabzonspor’a ihanettir. Bıraksınlar gitsinler ayıptır. Bence bir an önce kongre yapılmalı. Kendileri bir daha seçilebilir. Madem 'çok önemli işler yaptık' diyorlar, çıksınlar delegenin karşısına. Trabzonspor herkese hakkettiğini verir.

“Ligde bizim rakiplerimiz Beşiktaş, Galatasaray, Fenerbahçe olurdu ama bu sene rakiplerimiz Başakşehir ve Bursa. Kupada bir şeyler yapabilirdik, orada da elendik. Avrupa'da evimizde aldığımız tarihi yenilgiyle elendik. Yapılan transfere baktığınız zaman taraftarı öyle bir havaya soktular ki, öyle olmadığını o zaman da söyledik. Tablo ortada. Trabzonspor sahipsiz değil. İstifa edin. Trabzonspor'un önünü açın. Nedir yani birkaç ay daha o koltukta oturacağız diye kendinizi küçük düşürüyor ve Trabzonspor'a zarar veriyorsunuz. İçinizde azıcık Trabzonspor sevgisi varsa Trabzonspor'un önünü açın ve kongreye gidin. Bu cesareti gösterin. Kongreye gitmemelerinin nedeni açık ve net şekilde 'bir daha o koltuğa, o makamlara erişemeyeceğiz' zihniyetidir” açıklamalarında bulundu.

Bir takım toplantılar yaptıklarını belirten Hatayoğlu, “Bu hafta 5. gerçekleştireceğimiz, basının huzurunda, Trabzonspor’a geçmişte başkanlık yapmış ve başkan olmak isteyenleri biz davet ediyoruz. Kapalı kapılar ardında değil basının huzurunda. Trabzonspor projeleri nedir konusunda toplantılar yapıyoruz. Bu süreç devam edecek. Biz Trabzonspor’un sahipsiz olmadığını zaten bu etkinliklerle ortaya koyuyoruz” dedi.

***

İDMANOCAĞINA NASIL KIYDINIZ EFENDİLER!

Türkiye futboluna ve Trabzon spor tarihine altın harflerle adını yazdıran, 1921 yılında kurulmuş olan İDMANOCAĞI SPOR KULÜBÜNÜN futbol takımı maalesef bu sezon tarihinde ilk defa bir alt kümeye düştü! İdmanocağı, kurulduğu ilk yılında yani 1921-22 sezonunu şampiyon olarak bitirmiştir. Bu sezonla birlikte şöhreti tüm Türkiye geneline yayılmıştır ve halada ismi anılmaya devam etmektedir. Tüm spor adamları İdmanocağı’nı bilir ve zaman zamanda adını spor programlarında zikrederler. Kısacası, futbol denilince Türkiye’de amatör takımlar içerisinde adından sıkça söz edilen tek takımdır. İdmanocağı, ikinci tescil ediliş tarihinden itibaren ise; basketbol, atletizm, hentbol ve voleybol takımları kurarak bu branşlar da liglerin kurulmasına “ön ayak” olmuştur. İdmanocağı’nın anlatılacak birçok daha ilkleri vardır ama konumuz o değil…

İdmanocağı ilk kurulduğu günden beri hangi branşlara katılırsa katılsın en önem verdiği ve vermek zorunda kaldığı branşı futboldu. Birkaç sezon dışında ya şampiyonluğu göğüslemiştir ya da kıl payı kaçırmıştır. Bu sezon ise yukarıda bahsetmiş olduğum gibi küme düşmüştür! Bunu göz ardı etmemiz mümkün değildir. Birileri çıkıp nedenlerini açıklamak zorundadır. İdmanocağı, kimsenin tekeline alabileceği bir kulüp değil, büyük bir camiadır. Mevcut Başkan Mehmet Öz ve birkaç arkadaşı bu sonucun hesabını vermek zorundadırlar. Yalnızca A takım değil 1977 yılından beri faaliyet gösteren ve Türk futboluna yüzlerce futbolcu yetiştirmiş olan futbol altyapısının çökmesinin de sebeplerini tek tek kamuoyu ile paylaşmalıdır. Şu anda voleybol bayan takımı, futbol bayan takımı, eskrim, yüzme ve masa tenisi branşları var. Bu branşlarda mücadele etmek tabi ki çok önemli. Türkiye liglerinde sponsorlarla Trabzon’u temsil ettiklerini de biliyorum. Buraya kadar her şey güzel gözükebilir!

Futbol ve basketbol şubelerine yeterince destek olunmadığı duyumlarını alıyor. Yönetim kurulunun nasıl çalıştığını ya da yönetim içinden kaç kişinin faal olarak çalıştığını, fikirlerine danışılıp danışılmadığını ve her hafta toplantı yapıp yapmadıklarını kamuoyu çok merak ediyor. İdmanocağı’nda her zaman “hiyerarşi” vardı, şimdi bu yapının da yok edildiği duyumlarını alıyorum!

Trabzon’un güzide kulüplerinde birisi olan İdmanocağı birilerinin tekeline asla giremez! Başarılı olmak zorunluluğu mutlaktır. Özellikle Trabzon’un futbol şehri diye anıldığı bir yerde İdmanocağı futbol takımının küme düşmesi ise yaşanılmış olan “beceriksizlik ve utanç” olarak yönetim kurulunuzla birlikte tarihe geçmiştir. Diğer branşların başarıları (!) ile nasıl gururlanıyorsanız, futbol takımını düşürdüğünüz duruma da üzülmelisiniz, hatta kahretmelisiniz!

İdmanocağı, bu duruma düşürülecek ve düşecek bir kulüp değildir…

Nasıl “kıydınız” efendiler, futbol takımına yani koca bir “çınara”?

***

CHP’DE DİRENİŞ “ZAFER” KAZANDI…

7 Haziran seçimleri startı verildiği günlerde Cumhuriyet Halk Partisi Trabzon Teşkilatı milletvekili adaylarınınön seçime” gireceklerini ve kontenjan adayı atanmayacağını açıklamıştı. Daha sonraki süreçte genel merkez, Volkan Canalioğlu’nu kontenjandan 1.sıra adayı olarak atadığını açıkladı ve CHP Trabzon’da ayağa kalktı. Genel merkezin verdiği sözden cayması sonucu CHP İl Başkanı Güzide Duran, İlçe Başkanları ve Milletvekili aday adayları birlikte karar vererek istifa ettiler. Kontenjan adayı Volkan Canalioğlu dışındakiler kamuoyu önüne çıkarak birlik ve beraberlik masajı verdiler.

CHP Trabzon Gençlik Kollarını,  il binasında verdikleri protesto mücadelesi ise bir “devrim” niteliğindeydi. Partiyi resmen ellerine geçirdiler ve son ana kadar da il binasını terk etmediler. Sonucu ne olursa olsun haklılıklarının peşinde sonuna kadar iradelerini kırdırmadılar ve kırmadılar. Türkiye’de hiçbir partilinin ve gençlik kollarının yapamadıklarını yaparak “demokrasi”  adına tüm Türkiye’ye bir ders verdiler.

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, eski genel başkan Deniz Baykal’ın, efsane genel sekreter Önder Sav’ın ve Mustafa Sarıgül’ün ön seçime girdiği bir seçim arifesinde, Volkan Canalioğlu’nun “kontenjan adayı” olmaktaki ısrarına anlam vermek mümkün değil! Bu gelişmeler olana kadar ön seçime katılsaydı 1.çıkacağını herkes söylüyordu. Ama Volkan Bey mutlaka birileri tarafından yanlış yönlendirilmiş olmalı ki, buna bir türlü inanamadı ve güvenemedi.

Genel merkez, Trabzon İl Örgütünün ve kamuoyunun baskısına daha fazla dayanamayarak; Trabzon’da tekrar ön seçim yapılmasına karar verdi. Kısacası; CHP’nin Trabzon Teşkilatı, siyasi partiler yasasının genel başkanlara verdiği “tek adamlılık” yetkisini de yıkarak “demokrasi gereğinin” yapılmasını sağladılar. Bir anlamda da yıllardır değiştirilmesi gerektiğini söyleyen siyasi partilere de bir ders vermiş oldular…

Bu gelişmeden ders çıkarmamış olan tek kişi ise Volkan Canalioğlu. Hala kulislerde;” Ben kontenjan adayıyım, ön seçime girmeyeceğim” diyormuş! Herhalde konuya vakıf olamamış! Ön seçime girmek zorundasınız Sayın Canalioğlu. Sizin tek başına yaptığınız kulis çalışmaları demokrasi karşısında ezilmiş, bozguna uğramıştır. Haftalardır partililer bile size bu yaptıklarınızdan dolayı çok tepkililer. Bence, siz hakikatten Trabzon’da ön seçime girmeyin. Şayet girerseniz ummadığınız bir ceza ile karşı karşıya kalacaksınız. Tepkiler karşısında salona gelmeniz bile büyük cesaret işidir. En iyisi Türkiye’nin başka bir şehrinden kontenjan adayı olmayı deneyin.. Zaten genel merkezde desteğiniz çok! Aday adayı olan arkadaşlarınızı “adam” yerine koymamanın cezasını çekmek zorunda kaldınız. Şimdi size akıl verenler, bu konuda neyi yapmanızın doğru olacağını da size söyleyeceklerdir!

Şimdi demokrasi kazandı ve aday adayları tekrar yollara düştü. Bu verdikleri mücadele CHP’nin Trabzon’da oyunu da yükseltecektir.

Sayenizde Trabzon bir ilke daha imzasını atmış oldu

Siyasete “demokrasiyi” yazan ilk şehir oldu…

***

UĞUR’A MEKTUPLAR…

Gölçayır’da yılardır bir tesis vardır. Bu tesis ilk önce paintball tesisi olarak açıldı ama maalesef gereğince ilgi görmedi. Daha sonra atlar alındı ve insanlar oraya at binmeye gitti ama gereğince hizmet alamayınca tekrar ilgi azaldı.

4-5 kere el değiştiren bu tesislerin işletmesini şimdi “can ciğer” üç arkadaş aldı. Bülent Ulusoy, Ali Erçin ve Kemal Yılmaz… Bu üçlüyü çok severim. Saygı ve sevgide kusur etmeyecekleri gibi işlerini de en iyi şekilde yapmaya çalışıyorlar. Trabzon’da ailece gidilip mangalı yanına isteyip “kendir pişir kendin ye” olan bir tesis kalmamıştı. Bu özlemi gidermiş oldular. Tesislere ek binalar yaparak oturma ve hizmet alma alanlın genişlettiler. Çocuklar için eğlence alanlarını modernleştirmek ve çoğaltmak için elinden geleni yapıyorlar. Toplu yemeklere veriliyor, firmalar toplantı yapabilir, kadınların gün yapabilecekleri ortam var ve “kır düğünü” için mükemmel bir konsepte sahip...

Tabi ki, en önemli şey hizmet verebilmek. Hizmette sınır yok. Temiz ve nezih bir mekân, yemekleri güzel ve lezzetli. En çok et ve köftelerine güveniyorlar… Tesislerde küçük bir “kuş cenneti” yaratmışlar. Çocuklar burada hafta sonlarını çok eğlenerek geçirebilirler.

Biz geçen hafta Çişim Arif ve Boksör Cemal ile birlikte bu üç can kardeşimin mekanına gittim. Ben her yeri beğenen bir tip değilim. Bu tesisleri kurulduğu ilk günden beri bildiğim için değişimleri fark ettim. Bu tesisleri şehir olarak desteklemeliyiz, sahip çıkmalıyız. Gereğince destek vermiyoruz ve sonrasında da böyle tesis olmadığından dert yanıyoruz.

Bu genç ve dinamik arkadaşlarımın bu işin altından kalkacaklarına inancım sonsuz. Ellerinde, avuçlarında olanı bu tesislere yatırıyorlar ve yatırmaya da devam edecekler. Her eleştiriye açıklar.

Park sorunu, gürültü sorunu yok, ulaşımda artık kolay. Bizlere düşen tek şey ise bu tesisleri yaşatmak. Ha unutmadan söyleyeyim fiyatlarda uygun dostlar…

Bu üç yürekli kardeşimi Allah utandırmasın ve yollarını açık eğlesin…

 

Yazarın Diğer Yazıları
YERİN KULAĞI
 • Ordu’nun hedefi 1 milyon turistmiş!
 • Trabzon’un fethi ve Karpov’un eseri!
 • Elbistan’a neden gitti?
 • Ali Kılıç’ın albümünden!
 • Abartılı kutlamalar!
 • Yahya Hoca’nın arşivinden Trabzon!
 • Ankara’da buluştular!
 • Soylu’dan TOKİ’cilere teşekkür!
 • Trabzon Milli Eğitimi, İmam-Hatiplilere teslim!
 • Başkanlık yarışı erken başladı!
1/20
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.