• BIST 104.595
 • Altın 229,221
 • Dolar 5,4631
 • Euro 6,1893
 • Trabzon 8 °C

Hibe Programları Belediyeler İçin Çok Önemli

Prof.Dr. Atakan AKSOY

 

Türkiye’nin gelmiş olduğu konjonktürde, Belediyelere yapılan yardım konusunda objektif kriterlerin uygulandığını söylemek doğru olacaktır. Bununla birlikte bu objektif koşullar bakımından, Belediyelerin ilerici teknikleri uygulaması durumunda, önemli oranda farklı hibe mekanizmalarından yararlanması ve hızlı bir kalkınma sağlaması mümkün olmaktadır.

Çöpten ve biyokütleden gaz elde edilmesi, enerjinin daha verimli kullanılmasına ilişkin proje yaklaşımları, HES üretimleri, rüzgar enerjisi gibi yenilenebilir enerjiye yönelik teknik konular için Kamu kurumları tarafından önemli finansman destekleri söz konusu olmaktadır.
Kentler ve Belediyeler Hibe programları ve Kalkınma Ajansları uygulamaları diğer konulardandır. Birleşmiş Milletler Destekleri, IPA Fonları, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Altyapı Destekleri ayrıca Belediyeler için önemli potansiyel finansman kaynaklardır. Bunların dışında; Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın, Fransız Kalkınma Ajanslarının, Japon Büyükelçiliği’nin çeşitli finansman imkanları bulunmaktadır.
***
Trabzon Büyükşehir için konuşmak gerekirse; asfalt geri dönüşüm sistemlerinin uygulanması, çöp ayrıştırma ve geri dönüşüm konularının uygulanması ve vahşi depolamanın önüne geçilmesi, emülsiyon sistemleri, yenilikçi kaplama teknikleri, yersel agrega üretimi konuları, işçi eğitim programları, turizm faaliyetlerinin kalitesinin ve kapsayıcılığının artırılması, yersel malzemelerin kullanımı ve kent mobilyaları konusunda yapılacak yenilikçi çalışmalar vb. birçok konu bakımından özgün projeler üretilmeli ve bu proje fikirleri objektif esaslara göre destek veren potansiyel hibe-finansman kuruluşlarına sunulmalıdır. Bu amaçla tesis edilmiş proje ofislerinde donanımlı teknik insanlar bulundurulmalı ve sürekli proje üreten bir merkez oluşturulmalıdır.
Bu merkezde çalışan teknik ve donanımlı personelin başka işlerle meşgul edilmemesi, özel taltif sistemlerinin geliştirilmesi, her zaman el üstünde tutulmaları gerekmektedir.
Sonuç olarak Belediyeler, bir yandan kendi imkanlarını en iyi düzeyde optimize ederek kullanmalı, tasarrufa yönelik gelişmiş uygulamaları mevcut yapıları içerisinde değerlendirmelidir. Ayrıca, gelişme öngördüğü alanlar doğrultusunda da proje havuzu oluşturmalı ve çağrı mekanizmalarına sürekli hazır olacak bir motivasyonda ilerlemelidir.
***

Bölgeler arası ve iller arası kalkınmışlık farklarının giderilmesine yönelik Kalkınma Ajanslarından, Bölgesel kalkınma Programlarından, yukarıda sözü edilen diğer hibe programlarından Belediyelerin yararlanmak noktasında üstün bir performans ortaya koyması çok önemlidir. Bu bakımdan hemen yakınımızda bulunan Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin ve özellikle Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin çok önemli başarım örnekleri oluşmuştur. Trabzon Büyükşehir Belediyesi; bu başarım örneklerini yerinde inceleyerek bu tecrübeleri ve benzerlerini Trabzon’umuza kazandırmak için üstün bir gayret içerisinde olmalıdır.

 

 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.