• BIST 103.781
  • Altın 271,391
  • Dolar 5,7505
  • Euro 6,3344
  • Trabzon 16 °C

HOPA VE ARHAVİ’DE MİNİ TSM KOROLARI

Özdemir HAFIZOĞLU

Yıllar önce bir konser bahanesi ile gittiğim Artvin’de tanıştığım müzik öğretmeni Oğuz CEBECİ ile başlayan serüvenim, Hopa Halk Eğitim Müdürlüğü müzik öğretmeni Zehra Kural ÖZDİLEK ile devam etti. Oğuz CEBECİ küçük bir ilçe olan Arhavi’de Türk Müziğine gönül veren insanlarla kurduğu Türk Sanat Müziği (TSM) korosu ile hiçbir kamu kurumundan yardım almadan yıllardır bu kültüre hizmet etmektedir ve sağlığı el verdiği sürece de bu hizmetten geri kalmayacağı bellidir.

Hopa Halk Eğitim Müdürü sevgili Harun YÜCE ile el ele veren müzik öğretmeni Zehra Kural ÖZDİLEK, ilçede ki Türk Müziği âşıkları ile el ele, gönül gönüle and içmişler ve bu kültüre daha nice uzun yıllar hizmet etmeğe devam etmek için TSM korosu kurmuşlar ve her yıl verdikleri konserlerle halkın büyük beğeni ve takdirlerini kazanmaya devam etmektedirler.

İş sadece bununla bitmiyor elbet. Halkın karşısında sadece iki saat kadar kalan korolar, o iki saat için aylarca Türk Müziğinin seçkin eserlerinden derledikleri örnekleri insanlara güzel sunmanın endişesini yaşamaktalar. İnsanlar soğuk kış günlerinde evlerinde dizilerini izlerken onlar o gün misafir bile kabul etmeyerek çalışma salonlarına koşmakta ve hizmetlerine devam etme yarışına girmektedirler. Bazı korolarımız Hopa ve Arhavi TSM koroları gibi şanslı da değil elbet. Çalışma yapmak için yer bulamazlar, hiçbir kamu kurumu onları kabul etmez ve de etmedikleri gibi yaptıklarını da çok önemsiz görürler. Fakat Hopa Halk Eğitim Müdürü Harun YÜCE ve Arhavi Halk Eğitim Müdürü Hasan Hüsnü ÖZCAN olayın bilincinde, arkadaşlarımıza sonuna kadar kapılarını açmışlar ve dolayısıyla kültür hizmeti içerisinde pay sahibi olmuşlardır. Zira bilirler ki bir toplum sanat ve bilimi yan yana yürütmezse baki kalması mümkün değildir… Korolarımız elbet verilen emeklerinin karşılığını almak için bilinçli izleyicilere de ihtiyaç duymaktadır. Arhavi ve Hopa insanı bu şuurla konser salonlarını her konser için doldurmakta ve ellerinden gelen tüm desteği gerek gözleriyle, gerek alkışlarıyla bu korolara göstererek “sizlerin her zaman yanınızdayız…” mesajı vermektedirler. Ben de şahsım adına, müzik eğitimi alan korist sayısının bir-ikiyi geçmediği bu korolarımızın verdiği mücadeleyi alkışlıyor ve önlerinde ceketimi düğmeliyorum…

Toplum olarak sanata duyduğumuz özlemlerimiz büyüktür. Hele hele Türk Müziği kültürünün devlet politikasının dışına itilmesi, sadece TRT ile sınırlı mücadelenin yapıldığı bir coğrafyada böyle koroların var olması içimizi ısıtmaktadır. Zamanında bu coğrafyanın radyolarında Türk Müziğinin yasaklanmasına şahit olan insanlarımızın Arap kanallarını aramaları, batı müziğini de müzik bölümlerimizde ana ders olarak okutmaları sonucunda kendi kültürlerine uzak kalmaları da böyle korolarımızın ne denli ihtiyaç olduğunu gözler önüne sermektedir. Bu durumda devlet protokolüne düşen, maddi manevi tüm katkılarını ve tüm dikkatlerini oraya çekmek olmalıdır.

“Hayat, ıstırap ve keder verirse sükûneti müzikte arayınız…” diyen Konfüçyus elbet her toplumun kendi değerlerinin farkındaydı. Evrensel olan müzik her topluma hayat sevinci veren yegâne sanattır. “…Bir toplumun müziği bozuldu mu, o toplumda çok şey değişmiştir…”sözünün altında yatan gerçeği hayata taşıyan Arhavi ve Hopa korolarımıza ve benzeri tüm korolarımıza yapılması gereken sadece destektir. Kamu ve özel kurumlarımız bu gerçeğin mutlak farkında olmalılar. Bu hizmet yarışı, siyasetin çok çok üzerinde milli bir davadır.  Bu gerçeği tüm kurumlar geç olmadan kabul etmek durumundadır. Zira kalpte ki güzel tohumlar müziğin aşkı ile beslenir ve yeşerir. Bir Dede Efendi’nin eserinde kocaman bir toplumun sezgileri vardır. Istırap, keder, sevinç, neşe hep bu ve benzeri eserlerimizde mevcuttur. İyi ve uygar olmayı bize yine öğreten güzel sanatların en önemli kolu olan müziktir. Hani üstat Neşet Ertaş demiş ya “..Türkü çığıranın yanına gidin. Kötü insanın türküsü olmaz..”  Meşhur Don Kişot’un yazarı İspanyol Cervantes “…Müziğin olduğu yerde, kötülük barınmaz…” diyerek üstat Neşet ERTAŞ gibi toplumların ne denli bu tılsıma ihtiyacı olduğunu vurgulamışlar ve geleceğin ancak içinde kötülük barındırmayan modern insanlarla mümkün olabileceğini vurgulamışlardır.

Büyük önder Mustafa Kemal ATATÜRK’ün dış siyasetinde, dünyaya medeni insan sunmak olduğu gerçeği asla unutulmamalıdır. Medeni insan olma yolunda ki en büyük güç müziğin gücüdür. Zira müzik toplumların ortak dilidir.

İşte bu anlamda da Hopa ve Arhavi gibi küçücük ilçelerimizde mevcut olan TSM Korolarını ayakta tutan sevgili koro elemanlarına şükran ve sevgilerimi gönderiyorum.

Aynı hassasiyetin tüm yurt sathına yayılması dileğimle…

“…Türk Müziği ruhlarımıza sağlam bir kudret kazandırır ve toplumun devamında, çocukların terbiyesinde tek güç sahibidir…”
 

Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.