• BIST 90.383
 • Altın 144,263
 • Dolar 3,6117
 • Euro 3,9021
 • Trabzon 8 °C

İBRAHİM USTA OLMASAYDI GENEL KURUL OLMAYACAKTI!

Nedim Mollaveisoğlu

Bilindiği üzere geçen Salı günü Arsinspor genel kurul yaptı. Bütün gazeteler ve sosyal medya genel kurulu haber olarak okurlarına duyurdu. Ancak genel kurul öncesi Arsin’de öyle önemli gelişmeler yaşandı ki şaşırmamak elde değil.

Şİmdi biraz geçmişe dönelim. Arsinspor kulübünde başkanlığa talip olduğunu bir basın toplantısı ile kumu oyuna duyuran Yaşar Küçük, tüm camiadan büyük destek görmüştü. Hatta yaptığı basın toplantısında bunu sık sık dile getirerek bu enerjiyi Arsinlilerden almasaydım böyle bir göreve talip olmazdım demişti.

Küçük, ayrıca yemekli basın toplantısında Arsinspor’a hizmet etmiş bütün başkanlara teşekkür etmiş Belediye Başkanı Erdem Şen için de ‘Sağ Kolum’ ifadesini kullanmış, ayrıca ilçe kaymakamına da sonsuz teşekkür etmişti.

Buraya kadar her şey normal.. Ancak genel kurula 20 saat kala Arsin Belediye Belediye Başkanı Dr. Erdem Şen, başkan adayı Yaşar Küçük’ü telefonla arayarak ‘Listene Tuna Taşkın’ı da yaz, öyle genel kurula git” şeklinde; ricamı diyelim, emri vakimi diyelim bir istekte bulunmuş. Yaşar Küçük’te  ‘ben listemi özgür yapacağım, bana dayatma yapamazsın’ diyerek Şen’e hayır demiş. Bunun üzerine Şen, ‘ Listene almazsan aday falan olma, genel kurula da gitme’ şeklinde aba altından sopa gösterir gibi bir ricada! bulunmuş. Buna sinirlenen Yaşar Küçük genel kurulu falan bırakıp işine bakmaya başlamış.

Ancak genel kurul saati yaklaştı hala bir hareketlilik olmayınca  devreye eski başkanlardan Cengiz Öksüz girmiş. Öksüz her ihtimale karşı listesini hazırlamış. Ama Yaşar Küçük’ün işyerine giderek neden vaz geçtiğini öğrenmek istemiş. Küçük ’ün işyeri kalabalık olduğu için rahat konuşamamışlar ve dışarı çıkarak Cengiz Öksüz’ün işyerine gitmişler. Yaşar Küçük burada akşamdan beri gelişen olayları anlatınca  Cengiz Öksüz, Onursal Başkan İbrahim Usta’yı telefonla arıyor ve Usta olay mahalline geliyor. Usta gelişmeleri dinledikten sonra Yaşar Küçük’ün koluna giriyor ve Genel kurulun yapılacağı yere doğru yola çıkılıyor. Tam o esnada Ak Parti İlçe Başkanı Farabi Hacıhasanoğlu telefonla birini arıyor ve Yaşar Küçük’ü belediye Başkanı Yaşar Küçük’ün makamında beklediklerini söylüyor. Yaşar Küçük’te makama gidiyor. Orada ne konuşuldu bilgimiz yok. Ancak genel kurula önce Yaşar Küçük beş dakika sonra da Erdem Şen giriyor.

Bu gelişmeyi Arsin’de bazı spor adamları ile konuştuk. Arsin’li bir gazeteci olarak ta ilgimizi çekmedi değil. Elbette bir ilçenin kulübünün genel kuruluna o ilçenin belediye başkanı bir isim önerir. Bu gayet normaldir. Ama normal olmayan bunda ısrarcı olunmasıdır. Sayın Şen’in Arsinspor’a siyaset buluşturmak istediğine katılmıyorum. Hatta düşünmek bile istemiyorum. Spor ve siyaset… Bu iki kavram tamamen zıt olmalı.

Spor özgürlüktür… Spor bir yarışmadır…Spor sevgi ve kardeşliğin pekişmesinin en büyük nedenlerinden biridir…

Sayın Erdem Şen bunları iyi bilen bir siyasetçidir. Bu nedenle art niyetin aranmaması gerektiğini düşünenlerdenim.

Bu arada Onursal Başkan İbrahim Usta’yı kutlamak isterim. Çünkü olmayacak bir genel kurulda dik duruş sergilemiş ve Arsinspor’u emin ellere teslim etmiştir. Yine Cengiz Öksüz’ü kucaklaştırıcı olması nedeniyle tebrik ediyor emeği geçen herkesi kutluyorum. Küçük ve yönetimine de başarılar diliyorum.

Abarttığımı sananlar fotoğrafa dikkatli baksın lütfen.

***

‘Beşte Haftayım Onda biter’

Trabzon ASKF sokak futbolu başlatmış. Hepsini ve fikir babalarını tebrik ediyorum. Bu kente spor kenti kimliğinin verilmesinin en büyük nedenlerinden biri olan mahalleler arası futbol turnuvalarının oynandığı ‘Sokak Futbolu’ nu yeniden gündeme taşıdıkları için bu spor adamlarını bir kez daha kutluyorum.

Gazi eğitim Enstitüsü’nün bahçesini ( Çamlık) hatırlayanlar var mı? Şenel Güneş o okulda öğrenim görünken o bahçede kalecilik yapardı.  Ufuklar, Pele Ahmet’ler, Kri Nihat’lar, Pablo Selehattin’ler, Küçük İbrahimler ve Çamlık denen bu spor sahasının müdavimleri idi. Bu insanları izlemek için mahallede kimse kalmazdı…

Geçelim Yenicima’da Tutluk’a…

Buradaki turnuva maçlarını hatırlayanlar var mı. Hüseyin Tekeliğlu, Gara Ahmetler, Sakal Mustafalar ve isimlerini hatırlayamadığım yüzlerce futbol ustası…

İnelim Faroz’a… Alikemaller, İsmailler,Necatiler, Tabutçu Osman’lar yine hatırlayamadığım yüzlerce usta ayak…

Bunların yetiştiği yerler belli.

Haa Arafilboyu’nu, Boztepe’yi unuttum.

Arafilboyu’nda Sarı Erdoğan’lar, Erdoğan ağbi, rahmetli Muhittin  Çakar,yine onlarcası…

Boztepe’de Küçük İbrahim, Baba Ruşen’ler Osman ağbi, Turgay Bulaklar, ve onlarcası…

Hatırlayamadıklarım lütfen beni affetsin.

Tüm bu usta ayakların geldiği yer sokaklardır.

İki taş ve bir top oldu mu yeterdi onlara. Ama şimdi rant nedeniyle bir metre kare arsa bulmak imkasız hale geldi. Ben burada müteahhitlere kabahat bulmuyorum. Asıl kabahat bu kentin yöneticilerinde. Yani büyük şehir belediye başkanında. Spor kenti diye oy zamanı seçim sloganlı konuşmalar yapar ama, Trabzon’da futbolun mabedi durumundaki Yavuz Selim’e sahip çıkmaz. Bir işadamına inat diye hiçbir sivil toplum kuruluşunun destek vermediği sahil yolundaki uçan yolu ASKF’nin önüne diker. Spor kentinin başkanı sportif olmalı. Kimse kusura bakmasın. Trabzon’da birilerine ödül vermekle spor kenti ünvanını elinizde tutamazsınız. Atacağınız somut adımlarla bunu desteklemelisiniz.

Spor adamlarının gece gündüz dinamit atarak elleriyle taşlarını çıkararak futbol sahasına dönüştürdüğü Boztepe Futbol Sahası’nı turizm getirisi diye satmayacaksın. Turistik otel yapmak için Trabzon’un en büyük mahallelerinden birinin futbol sahasını yıkacaksın. Sonra da Trabzon’dan spor kenti diye bahsedeceksin.

Yine Kalkınma Mahallesi, Konaklar, Çimenli, Pelitli, Yalıncak ve Şana… Trabzon’un sürekli göç aldığı yerler. Ve genç nüfusun en yoğun olduğu yerleşim yerleri. Sormak isterim buradan. Bu dediğim yerlerde sportif anlamda hangi yatırımı yaptınız. Ya da hamlesini başlattınız?

 Bana Kapalıspor salonunu sakın örnek göstermeyin . O’nu devlet Olimpiyat gelirleri için gelen para furyasıyla gerçekleştirmiştir.

Bu nedenle ASKF’yi kutluyorum .

***

SEVDİĞİM SÖZLER

BÜYÜK İNSANLARIN İDEALLERİ, SIRADAN İNSANLARIN HEVESLERİ VARDIR..

 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
YERİN KULAĞI
 • Koray Aydın’ın ekibi!
 • Evetçi 100 MHP’li bulamazlar!
 • Birinci yalnız kaldı!
 • İnternet sitesinin anketi!!
 • K. Ersun Yanal hayranı medya!
 • Futbol zirvesine Sümer neden gitmedi?
 • Evde yatıp para kazanacaklar!
 • Atatürk karşıtı tarihçiye ödül!
 • MHP’de iki çift bir tek!
 • TFF Trabzonspor’u haraca bağladı!
1/20
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.