• BIST 122.540
  • Altın 297,471
  • Dolar 5,9321
  • Euro 6,5570
  • Trabzon 3 °C

İLGİNÇ BİR İHALE

AYDIN EROL

  İstanbul’da Haydarpaşa ve Sirkeci garlarındaki depo alanları, “ticari faaliyette kullanılmamak” ve “kültür sanat faaliyetlerinde” kullanılmak şartıyla geçtiğimiz günlerde ihaleye çıkarıldı. 
  İhaleye dört şirket talip oldu, ikisi çekildi. Bunlardan Kültür Bakanlığı’na bağlı şirket niye talip oldu, sonra niye çekildi bilinmiyor. Bir şirketin evrakı eksik,  onun için elendi. Bütün bu gelişmelerden sonra geriye iki kaldı: Bunlardan biri iktidara oldukça yakın olan daha yeni kurulmuş bir şirket… Öbürü İBB’nin konsorsiyumu. 
Sürecin sonunda ise İBB’nin ihaleyi kaybettiği açıklandı. Kaybetmesinin sebepleri ise akıllara ziyan maddelerle sıralandı. Şuraya bakar mısınız? İBB, ihaleye verdiği teklifte “müşterek ve müteselsil sorumluluk” terimini kullanmayıp bunun yerine TDK sözlüğündeki karşılığı olan “ortaklaşa ve birlikte” terimini kullanmış; İBB’nin elenmesinin sebeplerinden bu!  Tek başına bu bile, ihalenin niteliğini anlatmaya yetiyor. AK Parti iktidarı döneminde sayısız ihale yapıldı. Ve bu ihalelerin büyük bir kısmı yandaşlara adrese teslim bir şekilde verildi. 
AK Partili olup da ihalelerle zenginleşmeyen kimse kalmadı diyebiliriz. Halbuki AK Parti 2003'te iktidara gelirken hırsızlıkla ve yolsuzlukla mücadeleyi temel referans noktası yapmış,  bu çerçevede bir mücadele yürüteceğini deklare etmişti. Geçen sürede bırakın yolsuzlukla mücadele etmeyi sistemin çarklarını kendisi lehine işletmeyi bilen bir siyasi parti hüviyetine büründü AK Parti..
  Sırf CHP'li olduğu için ihaleden abuk sabuk gerekçelerle elenen İBB Konsorsiyumu bu yozlaşmaya güzel bir örnek. Belediye AK Parti'de olsaydı ihaleye verilen teklifte terimlerin kullanılma biçimleri o konsorsiyumun ihaleden elenme sebebi olur muydu? Elbette olmazdı.
  Kokuşmuş bir düzen var. Bu kokuşmuş düzene büyük bir hızla ayak uyduran,  hatta bu düzenin oturmasına katkıda bulunan muhafazakar demokrat siyasetçiler,  sözüm ona dindar insanlar rezilliğin en berbat örneklerini insanların gözlerinin içine bakarak hayata geçiriyor.

 

Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.